Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Организацията на Осама бин Ладен - противник от нов вид

0 коментара

На 11 септември светът се събуди за нов кошмар - съвременен, високо организиран противник, който се различава от въоръжените мюсюлмански фундаменталистки групи, признати от Запада за терористични през последните две десетилетия.

Ал Каида /Базата/ на Осама Бин Ладен е конфедерация от близки по убеждения религиозни фанатици, организация, притежаваща ресурси и способност да убива по всевъзможни начини - включително с ядрено оръжие, ако се сдобие с него.

Но за разлика от други ислямисти, които следват само национални цели и привличат членове от средите на обезправените, мрежата на Бин Ладен даде да се разбере, че иска да разгроми цялата западна цивилизация, обявена от нея за враг, със съвременните средства, които има на свое разположение.

"Някои от хората в тази мрежа притежават уменията, знанията и опита да осъществят такова нападение. Те знаят как действа съвременният свят, отраснали са в него и са получили образованието си там," смята Джордж Джофи, специалист по Близкия изток в Кеймбриджския университет.

Както отбелязват експертите, организацията ползва значителните финансови ресурси на Бин Ладен и международните си контакти, за да обединява разнородни въоръжени движения за координирана борба в глобален мащаб.

Аналитикът Магнъс Рансторп от шотландския Университет Сейнт Андрюс казва за Бин Ладен: "Това, което го прави уникален, е че той глобализира тероризма, така че може да използва различни хора с различни умения. Това му дава възможност да се обърне срещу цял свят. Всички други групи са само локални." "Това е нещо като приватизация на терора," добавя Рансторп. "Той набира последователи отвсякъде, така че да черпи от огромния си резервоар от хора, за да нанесе удар по врага."

За привличане на членска маса тайната организация се е насочила към произлизащи от средната класа студенти, образовани и пътували по света, както и към бивши доброволци-араби, воювали срещу съветските войски в Афганистан през 80-те години. Организацията ги вербува , обучава и проверява тяхната отдаденост на делото и решимост за безжалостни убийства, като им възлага дръзки и опасни задачи, с които изпитва техните способности, както и сляпата им вяра и умение да пазят тайна.

Четиридесет и четиригодишният Осама бин Ладен - мюсюлманин, който смята, че води възложена му от Бога война, през 80-те години е импортирал бойци в Афганистан с благословията на Вашингтон. Десетилетие по-късно той е започнал да ги експортира, за да нанасят удари срещу "враговете на исляма".

Ал Каида - мрежа от ислямисти, сформирана от бойци, воювали срещу съветската окупация на Афганистан, се е размножила в десетки бойни ядра по целия свят. Тя обединява египтяни, саудитци, йеменци, афганистанци, пакистанци и алжирци.

Бин Ладен си подбира хора с определени психологически качества, включително висока интелигентност и религиозен плам, за да може да им въздейства и да ги манипулира. Надарен с голямо лично излъчване, владеещ изкуството на пропагандата и психологическия ефект, той умее да натиска необходимите струни за онези, които се чувстват подтиснати от Съединените щати. "Той е като вирус, който прониква и започва да се множи и разпространява във всички посоки," казва Рансторп. Според него целта на Бин Ладен е да свали съществуващи режими в Близкия изток и в южна и централна Азия. Посланията му са съставени така, че да събудят съвестта на мюсюлманите и да вдигнат на крака мюсюлманската общност. Той се стреми да реформира мюсюлманския свят според собственото си разбиране за ислама - уахабизма.

До възникването на Ал Каида всички ислямистки организации, прилагащи насилие /като египетската Ислямски джихад и алжирската Въоръжена ислямска група/, водеха битки от местен характер, целящи установяване на пуристки ислямски държави. Бин Ладен прибра всички тях под своето крило. Групите в окупираните палестински територии и Ливан смятат себе си за съпротивително движение срещу израелската окупация и така се гледа на тях в района.

Осама бин Ладен и афганистанското движение срещу съветското нашествие са панислямски по произход и като такива бяха създадени от своите поддръжници - Саудитска Арабия, Пакистан и САЩ, които съвместно въоръжаваха и обучаваха доброволци, включително множество араби.

Наречени по-рано от САЩ воини на Студената война, те започнаха да гледат на себе си като на воини на вярата. А след победата над съветската армия Ал Каида стана самостоятелна организация и намери причини да насочи гнева си срещу Запада. Както изтъкват експерти, нейни цели станаха случаите на западна намеса: разполагането на американски войски в Саудитска Арабия, подкрепата на САЩ за израелската окупация на палестинска земя и оглавяваното от САЩ налагане на санкции срещу Ирак.

Но въпреки обявените от самия него цели, Бин Ладен сега определя като свой враг цяла цивилизация и поставя на противоположните полюси вярващите мюсюлмани и западните неверници, както заяви сам той в посланието си, излъчено на видеозапис. Той и неговите доброволци-араби обясняват победата в Афганистан със съчетание от пламенна вяра и високо усъвършенствани западни технологии - формула, която според тях е изиграла главна роля за успехите на Израел срещу арабите. Те вярват, че могат да повторят своя триумф.

"Има поука, която може да извлече от това онзи, който иска да си извлече поука," казва Бин Ладен в интервю от 1999 г. "Съветският съюз влезе в Афганистан през последната седмица на 1979 г. и с помощта на Аллаха няколко години по-късно съветският флаг бе свален и изхвърлен на бунището."

Но победата не се дължеше само на помощта на Аллаха - за нея допринесоха доставяните от САЩ противовъздушни ракети Стингър, които обърнаха хода на войната срещу съветските войски.

Осама Бин Ладен съзнава много добре и силата на информационните средства, по-специално на телевизията, за да бъде чуто неговото послание и за да бъдат въодушевени мюсюлманите от цял свят да се вдигнат на крак. Както покойният аятолах Рухола Хомейни преди иранската революция от 1979 г. разпространяваше звукозаписи, за да мобилизира последователите си, така и Бин Ладен много умело внушава идеите си чрез видеозаписи, които доставя на базираната в Катар международна телевизия Ал Джазира.

Човекът, който разтърси света с апокалиптичните картини на нападенията в САЩ, е споменавал и възможността от бъдещи атаки с ядрено, химическо и бактериологично оръжие. Запитан в интервю от 1999 г. дали се сдобива с такива видове оръжие, той отговори: "Ако се стремя да се сдобия с такива оръжия, аз изпълнявам дълг."

Вероятно за мнозина е изненадваща способността му да убеждава другите, че са задължени да водят свещена борба, но той е дал да се разбере, че вярва, че борбата е въпрос на религиозен дълг. Веднъж той каза: "Ние трябва да разбираме изцяло нашата религия. Борбата е част от нашата религия и нашия Шариат. Тези, които обичат Бога и неговия Пророк и тази религия, не могат да отрекат това. Който отрича дори най-малък принцип от нашата религия, извършва най-тежкото престъпление в исляма."

Публикуваме по БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.