Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Осъдителните присъди срещу България са заради съдебната система или законодателството

7 коментара

Всички осъдителни присъди срещу България в Европейския съд в Страсбург идват от неточности в съдебната система или законодателството, заяви в четвъртък пред Mediapool Снежана Ботушарова, българският представител в съда, по повод потвърждението на Голямата камара за убийството на двама войници от ромски произход през 1996 година.

Делото “Начова и други срещу България” беше разгледано на втора инстанция преди два дни, тъй като българското правителство оспорваше твърдението, че убийството на Кънчо Ангелов и Кирил Петков е станало по расови подбуди.

Двамата войници от трудови войски са били застреляни с автомат от “майор Г.”, когато се опитвали да избягат при опит за техния арест.

Съдът потвърди, че е нарушен чл. 2 от Конвенцията за правата на човека (правото на живот) във връзка с чл. 14 (забрана за расова дискриминация). Съдът обаче не потвърди становището на първата инстанция, че убийството е станало по расови подбуди и става дума за акт на расово насилие.

Единадесет съдии приеха това мнение, включително и аз като българския съдия, каза Снежана Ботушарова. Шест други съдии са били на обратното мнение и са поддържали, че става дума за убийство на базата на расова дискриминация.

Съдът намери още, че разследващите органи в лицето на следствието и прокуратурата не са извършили ефективно разследване и не са установили подбудите и причините за стрелбата. В този смисъл не са изпълнени изискванията на конвенцията за разследване, обясни съдия Ботушарова.

Голямата камара на съда в Страсбург посочи, че поведението на българските власти във връзка с делото за убийството на двамата войници от ромски произход не е изолиран случай. Това е основание за “дълбока тревога, тъй като хвърля сериозни съмнения върху обективността и безпристрастността на следователи и прокурори”.

Протакането на делата и въпроси на собствеността

Междувременно адвокати от фондация "Български адвокати за правата на човека" (БАПЧ) посочиха, че продължителността на съдебните производства в България и въпросите със собствеността при реституирани имоти и земи са сред основните проблеми, които дават повод на множество български граждани да отправят жалби до Европейския съд в Страсбург.

В четвъртък адвокатите представиха доклади за съответствието на българското законодателство и практика с европейските стандарти, отнасящи се до прилагането на Европейската конвенция за защита на правата на човека и правото на собственост.

Европейският съд по правата на човека е затруднен в работата си от огромното количество повторяеми жалби от страните от Източна Европа и новоприетите членки на ЕС, които блокират работата му и забавят решенията, каза адвокат Здравка Калайджиева, координатор по един от докладите.

Най-често подаваните жалбите са за непредоставени обезщетения на граждани, чиито имоти се отнемат по закона за реституцията, каза адвокат Нина Седефова. Тя обясни, че чл. 7 от Закона за възстановяване на собствеността засегна десетки хиляди граждани, които не получиха обезщетения, защото не бяха създадени предпоставки да обжалват делата в законовите срокове.

Освен това съдебните решения по такива дела не се съобщават на страните, а те сами трябва да проверяват в съда. Към януари

2005 г. е имало повече от 2000 граждани, които чакат да получат като обезщетение апартаменти в непостроени блокове на общински терени.

Друг сериозен проблем е, че собствениците може дори да не разберат за отчуждаване на техен имот, предназначен за изграждане на инфраструктурен проект. Те освен това не са информирани могат ли да получат обезщетение и от кого, тъй като засегнатите страни не са уведомявани, а решенията се публикуват в Държавен вестник.

Според Здравка Калайджиева забавянето на съдебните решения  накърнява правата на българските граждани, включително и защото ако делото се проточи с години, инфлацията изяжда стойността на сумите, за които пледират ищците.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филчев
    #10

    До ЛилаОтговорът е много прост-цялата прокуратура е конституционно бетонирана и няма луди да си вкарват автогол.Освен това претъпканата с бандити, мошеници и корумпирани типове държава целенасочено поддържа безнаказаността и хаоса.Надеждата е в Европейския съд!

  2. Sergio
    #9

    точен постинг

  3. KGB
    #8

    Стасбург! Колко ли време ще ги изтърпят?Не с автомати, ами с оръдия ще ги подгонят! Западноевропейците си нямат никаква представа какво представляват мангалите и ги защитават....

  4. Лила
    #7

    Защо трябваше от Страсбург или Брюксел да ни казават, че нашата праводъдна система не работи, защо трябва да плащаме за безделието и, като че ли не плащаме и в държавата като потърпевши от престъпления. Нашите полтици слепи ли са или глупави, или имат полза от липсата на правосъдие? Парламентът трябва спешно до промени Конституцията в частта съдебна власт - ако това свършат значи е имало някаква полза от тези избори. Ако се окаже, че няма правомощия, според Конституционния съд, да се свика Велико

  5. KGB
    #6

    Разказ за малоумници...

  6. Д Панайотова
    #5

    Съда на два пъти отлага това дело и сега е за 2 месеца по-късно. Съпругът ми ме изгони с детето ат дома ни на 30.12 07 г. По тези два Закона заведох дело но доникъде. Питам аз това дете кой го издържа къде ще живее до 10април когато е другото дело и защо баща и който е виновен продължава да си живее нормално, а ние... да му мислим. Има ли начин да помогнете. Защото си е платил на когото трябва и аз нямам голям шанс да получим с детето това което ни се полага по Закон.

  7. Панайотова
    #2

    Съда на два пъти отлага това дело и сега е за 2 месеца по-късно. Съпругът ми ме изгони с детето ат дома ни на 30.12 07 г. По тези два Закона заведох дело но доникъде. Питам аз това дете кой го издържа къде ще живее до 10април когато е другото дело и защо баща и който е виновен продължава да си живее нормално, а ние... да му мислим. Има ли начин да помогнете. Защото си е платил на когото трябва и аз нямам голям шанс да получим с детето това което ни се полага по Закон.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.