Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Осем прокурори дават на заден за оставка на Филчев

0 коментара

Осем прокурори от Националното сдружение на българските прокурори (НСБП) се разграничиха от колегата си Васил Миков, който във вторник от името на сдружението призова Никола Филчев да подаде оставка, с което да даде възможност дебатът за извеждането на обвинението от съдебната власт да бъде прекратен.

Във факт до БНР Валери Първанов, Вельо Велев, Венцислав Андреев, Нестор Несторов, Бонка Великова, Юлияна Петракиева, Виктория Владимирова и Стелияна Кожухарова заявяват, че отвореното писмо на НСБП не е прието от органите на сдружението и изразява само личното мнение на неговия председател.

В писмото на НСБП, подписано от Миков, главният прокурор е обвинен в авторитарност, властови амбиции, използване на правомощия за политически цели. В текста се посочват и известни отпреди две години констатации, че в прокуратурата цари атмосфера на натиск, заплахи и манипулации.

Според независими магистрати позицията на осемте прокурори във връзка с писмото на Миков показва единствено истинността на неговите твърдения.

След редовното заседание на Висшия съдебен съвет главният прокурор Никола Филчев отказа да коментира призива да си подаде оставката.

Преди две години по това време имаше решение на ВСС за оставката на главния прокурор, но той не се съобрази с него, от което не произтекоха никакви последствия.

Все още не е ясно дали висшите магистрати сега ще се занимаят по някакъв начин с искането за оставката на Филчев, както и въобще дали ще има реакция на дебата, възникнал след острите критики на американския посланик от миналата седмица за неефективността на прокуратурата.

Макар и по различни причини, мнозинството депутати обаче не подкрепят инициативата за оставка на главния прокурор, показа репортерско проучване на Mediapool.

Само ДСБ и "Новото време" с ясна позиция за прокуратурата

Според Демократи за силна България (ДСБ), които са инициатор на политически консултации за структурни промени в съдебната власт, проблемите произтичат не толкова от личността на Филчев, а от конституционно заложената безконтролност на прокуратурата.

Според ПГ "Новото време", чиито лидери Емил Кошлуков и Мирослав Севлиевски са сред най- преданите поддръжници на Филчев, основният проблем са постоянните опити от страна на политиците да командват и кадруват в съдебната власт и да оказват натиск на прокуратурата.

Депутатът от "Новото време" Борислав Цеков смята, че няма структурни недостатъци в самата прокуратура и определи инициативата на ДСБ за прехвърлянето ѝ към изпълнителната власт като "реакционни, дори фашистки намерения".

Управляващите от НДСВ и ДПС, както и БСП, упорито избягваха да коментират призива за оставката на Филчев и необходимостта от структурни промени в съдебната власт.

Лидерът на ДСБ Иван Костов , който често е обвиняван, че Филчев бе избран при управлението на ОДС, обясни, че личните качества на един или друг главен прокурор могат да изострят проблема, но не и да го създадат.

Той изтъкна като основен проблем факта, че господарят на досъдебното производство в България не е отговорен и това означава, че не е ефективен и е извън всякакъв контрол, откъдето произтичат и слабостите на досъдебното производство.

Според лидера на ДСБ прокуратурата в момента е с йерархия от времето на сталинизма, като една военна организация със силно единоначалие. Костов смята, че това пречи на работата на институцията.

Абаджиев: Филчев започна с добри намерения, но беше "изяден" от системата

Димитър Абаджиев от ДСБ, който в предишни години настояваше дори за увеличаване на правомощията на прокуратурата и беше скептичен към изваждането ѝ от съдебната власт, сега също е стигнал до извода, че сегашното положение е дори опасно за държавата.

Всеки, който попадне на този пост, ще бъде "изяден" от системата, каза Абаджиев и даде за пример Никола Филчев, който започнал с добри намерения, но впоследствие бил изяден от системата.

Прокуратурата е придадено звено на съдебната система, липсва последователност на действията при събиране на доказателства и няма механизъм за контрол и отговорност, каза Абаджиев.

Същевременно обвинението участва в кадруването на съдиите с участието си в решаващия орган, а именно Висшия съдебен съвет, посочи депутатът. Това, според него, доказва категорично необходимостта прокуратура да бъде изведена от съдебната власт, каквато е и идеята на ДСБ, а главният прокурор да бъде пряко избиран от парламента или пък да изпълнява функциите и на правосъден министър и да подлежи на парламентарен контрол. Така според Абаджиев ще има една единна отговорност в предварителната фаза на процеса и няма да се застъпват функции.

Христо Кирчев: Много прокурори са за даване на прокурор

Подобна теза защити и Христо Кирчев от СДС. Той неколкократно подчерта, че в момента съдебната система е абсолютно независима и безконтролна и работи по остарял съветски модел. Това, по думите му, позволява и лесно да се осъществяват политически поръчки. Той посочи, че има случаи, които отлежават с години и за които никой не си помръдвал пръста и в един момент, изведнъж прокуратурата започва много трескаво да действа, което доказва, че върху нея нерядко се оказва политически натиск.

Много често редица прокурори са за даване на прокурор, има редица процедурни нарушения в действията им, не се спазват срокове и адекватни действия, каза още Кирчев. Неговата партия обаче отказа да води консултации с ДСБ за структурни промени в съдебната власт.

Борислав Цеков: Това са "клакьорски акции" на засегнати

Борислав Цеков от "Новото време" счита, че главният прокурор е достатъчно "почтен" и разбиращ значимостта прокуратурата да бъде независима от политиците и затова оказвал сериозен отпор. Според Цеков обаче структурни проблеми в прокуратурата няма.

Винаги, когато са се образували дела срещу крупни политически фигури - бивши министри или министър-председатели - започват всевъзможни клакьорски акции срещу прокуратурата, смята Цеков, но изрази надежда, че държавното обвинение ще си свърши работата. Необходимостта от реформа в съдебната система е осъзната от цялото българско общество и от представителите на съдебната власт, но в момента "определени клакьори" се опитват да дестабилизират ситуацията и тава пречи на борбата с престъпността, смята Цеков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.