Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Oсмани: Северна Македония е най-тормозената страна в процеса на разширяване на ЕС

Скопие очаква нови искания от българска страна

6 коментара
Буяр Османи, сн. БГНЕС

Северна Македония е най-тормозената страна в процеса на разширяване на ЕС. Това предизвиква голямо разочарование, каза македонският външен министър Буяр Османи в интервю за германския вестник Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Според него България ще продължи да формулира нови искания към Скопие, дори ако бъдат вкарани българите в конституцията на страната му.

На въпрос дали има гаранции, че България няма да предяви нови искания след евентуалното приемане на промените в конституцията, Османи каза, че никой не може да знае какво ще донесе следващият ден.

“За съжаление, често сме били разочаровани, а динамиката в българската политика е толкова несигурна, че не се знае какво ще ни донесе утрешният ден. Почти съм сигурен, че България ще продължи да формулира нови искания. Но за мен е важно какво е в дневния ред на ЕС, нищо друго. Постигнахме компромис с България, план за действие за малцинствата. Искаме да изместим темата от историческите интерпретации и проблемите на идентичността към правата на човека и малцинствата, защото това е, в което сме добри“, каза Османи, цитиран от БГНЕС. 

За да започне реални преговори за членство в ЕС, Северна Македония трябва да вкара българите в конституцията си, което е заложено в преговорната ѝ рамка. Засега промените в основния закон се блокират от най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ. 

Северна Македония имаше и многогодишен спор за името с Гърция, който бе решен със смяната на името на страната.

“Аз се гордея с ангажираността на политическия елит и на хората, които въпреки всичко се придържат към целта за присъединяване към ЕС. Съществува истинско убеждение, че няма алтернатива - в противен случай хората отдавна щяха да са напуснали този път. Дори хората, които не са запознати с геополитическата динамика, разбират много добре, че ЕС е въздухът, който трябва да дишаме в тази страна“, каза министърът. 

По думите му най-добрата гаранция за запазване на македонската идентичност е след влизането в НАТО страната да стане член на ЕС. 

Министърът смята, че социологическите проучвания, които показват, че голямото мнозинство от гражданите са против конституционните промени, са били изтълкувани погрешно.

“Гражданите отхвърлят вмъкването на идентичностно-политически конфликти в процеса на разширяване на ЕС, но няма такава опасност с предстоящите конституционни промени, напротив“, посочи Османи и добави, че те "ще укрепят и разширят мултиетническата демокрация". 

По думите му той е наясно с опасността някои кръгове в България да се опитат да злоупотребят с положението на над 80 000 (според FAZ) македонски граждани, които притежават български паспорти. 

“Знам, че зад исканията за права на малцинствата стоят нечестни намерения. Но за мен по-голямата заплаха е, че докато нашите граждани не са част от ЕС, те ще бъдат принудени да кандидатстват за български паспорти по социални и икономически причини“, посочи Османи в интервюто за FAZ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ABV
    #6

    Недопустимо е малоумнната комплексарщина на най-долнопробната, миZZерна и смрадлива страна в ЕС да спира суверена нация от европейското бъдеще!

  2. Борис
    #5

    Пак политиката на крадецът вика "Дръжте крадеца!". Когато РСМ, със съдействието на SRB, тормози България като се опитва да си присвои част от нейната национална идентичност, както и като тормози българите в РСМ (най-меко казано), откакто съществува, като ги преследва, с всички възможни и невъзможни средства и начини, само затова, че са българи е нормално? Но когато от РСМ се иска да спазва изискванията на ЕС за спазване на човешките права то това било тормоз?

  3. Коментарът е изтрит в 20:31 на 28 септември 2023 от автора.
    #4
  4. Коментарът е изтрит в 20:29 на 28 септември 2023 от автора.
    #3
  5. Ainalani Moanakiwa
    #2

    “It is our choices, Harry, that show what we truly are, far more than our abilities.”

  6. Kiril Kovatchev
    #1

    С непрестанните си дрязги със съседите, Македония се преврна в селския идеот на европа. Никой не ги е поставил в тази позиция, а те самите. Как словенци и хървати се оттърваха от югославската доктрина, а нашите братя македонците все още не съумяват?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.