Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Остава заплаха от смъртни присъди за българите в Либия

0 коментара

Обвинителната камара в Бенгази предаде на наказателен съд шестимата български медици. Остават всички обвинения към нашите сънародници, включително и най-тежките, предвиждащи смъртно наказание според либийските закони - за умишлено заразяване и причиняване на СПИН-епидемия, довела до смъртта на повече от един човек. Това съобщи външният министър Соломон Паси пред журналистите, които го придружават по време на неговото посещение в Сирия.

Медицинските сестри Кристияна Вълчева, Нася Ненова, Валентина Сиропуло, Валя Червеняшка и Снежана Димитрова и д-р Здравко Георгиев, както и палестинецът Ашраф ал Хаджудж, са обвинени в умишлено заразяване със СПИН на 393 либийски деца в болницата в Бенгази през 1998 г. Ако бъдат признати за виновни по това обвинение, те могат да бъдат осъдени на смърт. Обвиняеми са също и девет либийски лекари. Българите са обвинени и в по-леки престъпления, свързани с нарушаване на нормите на живот в Либия - за извънбрачни сексуални контакти, за нерегламентирани валутни операции и производство и употреба на алкохол.

Специалисти задават въпроса защо българската дипломация не успя да постигне нищо, въпреки усилията, положени от две правителства, напомня ББС в репортажа си по случая.

Процесът на ниво обвинителна камара бе разглеждан в периода от началото на юни т.г. досега. На последното дело преди седмица, адвокатите на българите пледираха за невинност на нашите сънародници по обвинението за СПИН. Камарата обаче върна делото обратно в наказателния съд с всички формулирани от прокуратурата обвинения срещу нашите сънародници.

Новото по отношение на процеса е, че на наказателен съд отиват и част от полицейските агенти, които са изтезавали нашите сънародници по време на предварителното следствие по СПИН-скандала, съобщи БНР. Именно обвинителната камара разпореди разследване на полицаите, разпитвали шестимата медици, както и съдебно-медицинска експертиза на изтезаваните българи.

Решението не е нито изключително, нито неочаквано, коментира председателят на парламента Огнян Герджиков. Той допълни, че обвинителната камара в Либия изпълнява същите функции, както и прокуратурата в България - поддържа обвинителната функция. Затова не било необичайно, че камара е изпратила същите обвинения в наказателния съд. Съдът е този, който всъщност ще издаде присъдите и ние продължаваме да се надяваме, че тези присъди няма да са такива, каквито се искат от страна на обвинението, каза Герджиков. По думите му процесът се развивал нормално, “разбира се, на нас ни се искаше той да се развие по-бързо”, допълни председателят на парламента.

Все още съществува надеждата да се получат едни присъди, които да не са тежки, вярваме в безпристрастността на либийския съд, който трябва да основе своята присъда само на доказателства по делото, каза още Герджиков.

За разлика от Герджиков, заместник министърът на правосъдието Севдалин Божиков определи като тежко и неприятно решението на обвинителната камара в Бенгази, предаде БНР. Пред радиото Божиков заяви, че положителното е, че вече е установено безспорно как част от доказателствата, уличаващи българите в умишлено заразяване със СПИН, са събрани по недопустим начин - с мъчения и изтезания на сънародниците ни. “Вярвам в качествата на колегите от либийския съд, че те ще подходят достатъчно професионално и задълбочено... Така че едно ново разглеждане на нещата ще бъде пречупено и през призмата на непригодността на определени доказателствени средства, представени до момента по делото”, допълни Божиков. В същия дух е и общият официален коментар от ведомството на Станков - че министерството на правосъдието вярва в обективността на либийския съд и в прозрачността на либийската правосъдна система.

Вярвам на либийското правораздаване. При тях съществува презумпцията за невиновност до доказване на противното и те я прилагат, коментира председателят на Конституционния съд Христо Данов, който бе специален пратеник по делото на бившия президент Петър Стоянов. Надявам се, че тези хора ще бъдат оправдани, защото според мен и лично за мен обвинението за заразяването е недоказуемо, допълни Данов.

Отиването в наказателен съд на медиците ни е положителна стъпка, защото започва нормалния съдебен процес. Неприятно е, че обвиненията в умишлено заразяване със СПИН остават, но все пак по време на самото дело могат да отпаднат, ако се съберат достатъчно доказателства за невинността на медиците, заяви пред Дарик радио Киряк Цонев, дългогодишен преводач в дипломатическите ни мисии в арабския свят. Процесът в съда няма да се предвижва толкова бавно, колкото досега, прогнозира още Цонев.

Според бившия защитник на българите, адвокат Владимир Шейтанов, днешното решение на обвинителната камара ще се отрази неблагоприятно на медиците ни в психологически план. ”Доказателствата за невинността им трябва да са безспорни. Такива нямаше, докато аз бях техен защитник", допълни Шейтанов. По думите му, в наказателния съд ще започне ново събиране на доказателства.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.