Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Освен ток ЕСО ще пренася и данни към Гърция и Румъния

0 коментара
Снимка: Архив

"Електроенергийният системен оператор" (ЕСО) на България и гръцкият електропреносен оператор IPTO обявиха подписан между двете страни меморандум за сътрудничество и използване на междусистемната свързаност между България и Гърция за обмен на данни и телекомуникационни услуги. Това стана в рамките на среща на високо равнище за свързаност на държавите от Централна и Югоизточна Европа.

Предстои ЕСО да подпише документ за сътрудничество в областта на телекомуникационните услуги и с румънския електропреносен оператор Transelectrica.

Изпълнителният директор на ЕСО Ангелин Цачев обсъди с колегите си от електропреносните оператори на Гърция и Румъния конкретни стъпки за изпълнение на договорените инициативи за съвместно развитие на ВЕИ проекти в Югоизточна Европа.

В присъствието на еврокомисаря по енергетика Кадри Симсън и директора на генерална дирекция Енергетика в ЕК Дите Юл Йоргенсен енергийните министри на България, Гърция и Румъния подписаха тристранна декларация за съвместна инициатива за проучване, развитие и устойчиво използване на офшорния вятърен потенциал в Черно и Егейско море и за създаване на регионален клъстер за производство на водород от възобновяеми енергийни източници.

Правителствата, електропреносните оператори и индустрията на България, Гърция и Румъния ще разработват тристранни проекти за широкото оползотворяване на възобновяемата енергия и интегрирането ѝ в системи за производството на водород.

Регионален клъстер за производство на водород от ВЕИ ще разработва съвместни проекти в Югоизточна Европа за изграждане на система за производство на нискоемисионен и възобновяем водород и за развитието на специална водородна инфраструктура.

Декларацията, подписана от енергийните министри на България, Гърция и Румъния, предвижда и разработването на трансгранична инфраструктура от зарядни станции за електрически превозни средства.

Целта на съвместните инициативи между трите страни е в максимална степен да бъде оползотворен потенциалът на възобновяемата енергия за постигане целите за климатична неутралност на европейската икономика.

По време на срещата на енергийните министри в Гърция беше отчетено огромното значение на междусистемната свързаност за постигане целите на зеления преход. Изпълнителният директор на ЕСО Ангелин Цачев и неговият колега от гръцкия електропреносен оператор IPTO Манос Манусакис отбелязаха официално въвеждане в експлоатация през лятото на 2023 г. на междусистемния електропровод 400 kV Марица Изток - Неа Санта. Еврокомисарят по енергетика Кадри Симсън и енергийните министри на България и Гърция отчетоха значението на новата междусистемна връзка за увеличаване на преносния капацитет на българо-гръцка граница и осигуряване на конкурентни условия за участниците на общия европейски пазар.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.