Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

От 2003 г. Балканите се превръщат в свободна търговска зона

0 коментара

До края на 2002 г. седем балкански страни, включително и България, трябва да подпишат споразумения за свободна търговия помежду си. Това предвижда меморандум за разбирателство и улесняване на търговията, който се подписва днес в Брюксел от представители на България, Албания, Босна и Херцеговина, Хърватия, СР Югославия, Македония и Румъния.

Инициативата за меморандума е на Пакта за стабилност, целта е да се улесни търговията в региона, съобщиха от министерството на икономиката.

От българска страна документът ще се подпише от посланик Антоанета Праматарова.

Според текста на меморандума, който е публикуван на сайта на Пакта за стабилност, до края на 2002 г. свободната търговия на Балканите трябва да стане факт чрез оформяне на мрежа от споразумения между 7-те страни.

Според друг текст от меморандума, още от самото начало на действие на споразуменията, тоест най-късно от 1 януари 2003 г., трябва да се премахнат митата за поне 90 процента от вноса и износа между тези страни, както и 90 на сто от сега съществуващите тарифни ограничения - квоти за внос на определени стоки, защитаващи съответното родно производство. Най-чувствителните стоки за всяка от страните, които трябва да попаднат в останалите 10 на сто от търговията, могат да бъдат защитавани с мита или тарифни ограничения, но за не по-дълъг период от 6 години, пише в меморандума.

В документът се признава специалния статут на тези страни, които са подписали договора и същевременно са кандидати за присъединяване към ЕС, без да се обяснява какви права дава този специален статут. Сред седемте балкански държави, подписали меморандума, такива са България и Румъния.

Меморандумът е бил договорен в рамките на работната група по либерализация и улесняване на търговията на Работна маса ІІ на Пакта за стабилност в Югоизточна Европа, съобщават от министерството на икономиката. В изготвянето на текста са участвали представители на Европейската комисия, Световната банка, Икономическата комисия за Европа, Великобритания, Швейцария, САЩ, Словения, Унгария и Турция.

Досега България е либерализирала търговията си с Румъния по силата на ЦЕФТА и с Македония на базата на двустранно споразумение. Водят се и преговори с Република Хърватска. Според текста на меморандума до края на другата година трябва да подпишем споразумения и с Югославия, с Албания и с Босна и Херцеговина.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.