Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

От юли - целият азерски газ и нов LNG доставчик

31 коментара
Терминалът за  регазификация на втечнен газ "Ревитуса"

Два месеца след пълното спиране на руските газови доставки, България навлиза в месец юли с пълните количества синьо гориво по азерския договор, с втечнен газ, доставен от американска и френска компания, и с обеми от свободния пазар. Това изглежда добра равносметка за свършеното от правителството и от държавния газов доставчик след затварянето на кранчето от "Газпром", заради нежеланието на "Булгаргаз" да плаща в рубли. Работата по осигуряване на алтернативни доставки обаче продължава, тъй като осигурените количества все още не са съвсем достатъчни за обезпечаване на вътрешното потребление и за по-сериозно нагнетяване на запаси в газохранилището в Чирен.

 

Към момента все още не е ясна и цената, която ще плащат бизнесът, топлофикациите и газифицираните домакинства за суровината през юли. Макар че "Булгаргаз", според нормативните изисквания, трябваше вече да е внесъл заявлението си за тарифата, за да бъде то обсъдено и на 1 юли утвърдено от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), това все още не е направено. "Булгаргаз" излезе с прогноза – но това стана на далечния 11 май, когато бе посочена цена 142.11 лв./MВтч, което е малко над действащата в момента 141.36 лв./MВтч без данъци и такси.

 

Така за пореден път цената на газа за вътрешния пазар ще стане ясна със закъснение, което се превръща в практика на КЕВР и създава проблеми за бизнеса.

 

Но в сегашните форсмажорни обстоятелства това е обяснимо с търсенето на заместващи на руския газ доставки в последния момент и от краткосрочните пазари, където цени са по-високи. Освен това в последните дни цените на природния газ на европейските борси отново започнаха да се покачват и се задържат над 150 евро за мегаватчас.

 

По информация на Mediapool през юли се очертава поскъпване между 20 и 25 процента спрямо юнската цена, но какви ще са последните изчисления на "Булгаргаз", които ще бъдат внесени в КЕВР, предстои да се види.

 

В петък премиерът в оставка Кирил Петков обяви, че България вече получава пълните обеми природен газ по азерския договор. Те представляват около една трета от потреблението ни, но досега не можеха да бъдат изцяло внасяни заради незавършената газова връзка с Гърция. При ударните темпове по изграждането ѝ в последните месеци, тя в момента е на етап запълване с технически газ, свързване с българската газопреносна мрежа и лицензиране от енергийните регулатори на България и Гърция. По думите на българския изпълнителен директор на проектната компания "Ай Си Джи Би" Теодора Георгиева интерконекторът ще заработи през септември-октомври. Петков обаче съобщи, че след седмица ще се види с гръцкия си колега Кириакос Мицотакис, за да разговарят за старта на експлоатацията на тръбата. Което потвърждава неофициална информация на Mediapool, че е възможно това да стане през втората половина на юли, но Георгиева предпочита да се застрахова в изявленията си, защото все още не е приключило свързването на съоръженията със системата за контрол на транспорта на природния газ и по-специално функцията за затваряне на отсеци от газопровода при евентуални аварии. Според запознати има реален шанс тръбата за започне да функционира и да пренася азерския газ за "Булгаргаз", както и евентуалните количества по резервираните от други търговци капацитети, които са около 1/6 от общата мощност на газопровода, която е 3 млрд. куб. м годишно.

 

Ако това стане, "Булгаргаз" ще може да пренасочи азерските количества от досегашната временна точка на приемане в гръцкия град Нея Месемврия на тази, която е по договор с консорциума, разработващ азерското находище "Шах Дениз ІІ" – Комотини, откъдето и тръгва интерконекторът до българския град Стара Загора. Сега от Нея Месемврия азерският газ стига до газовата връзка Кулата-Сидирокастро и влиза в мрежата на държавния газов оператор "Булгартрансгаз". Това добавя 15 лв. на 1000 куб. м към газовата цена, според експерти. Проблемът обаче е, че "Булгаргаз" е резервирал капацитети на Нея Месемврия до края на септември и ако се премести трасето, ще трябва да плаща и на гръцкия оператор ДЕСФА за ползването на неговата мрежа, и на "Ай Си Джи Би" за интерконектора. Което не е ясно как ще се отрази на цената, а в момента борсовите трендове не са особено благоприятни за потребителите.

 

Така през юли за България през Кулата-Сидирокастро ще влязат всички количества по азерския договор, чиято цена е обвързана изцяло с цената на петрола и това прави този газ изключително евтин. Към тях ще се прибавят количествата американски втечнен газ, договорени от премиера Кирил Петков светкавично по време на визитата му във Вашингтон в средата на юли. Става въпрос за около 250 млн. куб. м, които вече пристигнаха през юни на турския терминал Мармара. Техен доставчик е американската компания "Шанийр" (Cheniere Energy), но името ѝ не се обявява официално. Към LNG доставчиците за България от юли се присъединява и френският нефто-газов гигант "Тотал Енерджи" (Total Energies). В събота "Тотал" достави над 61 млн. куб. м за България на гръцкия терминал за регазазификация на втечнен газ Ревитуса в пряка сделка с "Булгаргаз". Суровината е тръгнала от терминала "Камерън" за втечняване на газ в американския щат Луизиана , в която "Тотал" има акционерно участие, и именно това е позволило бързото осъществяване на сделката. Става въпрос за частично карго, комбинирано със суровина за друг купувач. По информация на Mediapool с французите са договорени доставки и за август и септември.

 

Какви са цените не е ясно, но азерските и американските количества не са достатъчни и "Булгаргаз" обяви търг за запълване на нужните ѝ обеми на държавната газова борса "Газов хъб Балкан", който се състоя на 21 юни. В него обаче държавният доставчик е получил една единствена оферта за дневна доставка на 1000 МВтч дневно. Борсови играчи обаче подозират, че продавачът ще пласира на "Булгаргаз" купени вече от държавния доставчик количества от програмата за задължително освобождаване на обеми от "Булгаргаз" на борсата, което не е незаконно, но опорочава идеята за свободен пазар и конкуренция. Последвал е нов опит на 23 юни за набиране на суровина от свободния пазар, но според пазарни участници той е бил неуспешен и така държавната фирма вероятно ще трябва да играе в най-скъпия сегмент "Ден напред", за да осигури синьото гориво. Според експерти недостигът от около 42 млн. куб. м за месеца, които трябва да се купуват ден за ден, вероятно е сред причините "Булгаргаз" все още да не може да определи каква ще е цената на газа за юли.

 

Според анализатори обаче тя се очертава около 175 лв/МВтч.

 

Запознати твърдят, че България също така е успяла да договори с Азербайджан доставки и на допълнителни количества над тези по договора, който е за 1 млрд. куб. м годишно и то при много атрактивни ценови условия. Какви са обемите и дали ще влизат през Кулата-Сидирокастро или през Комотини-Стара Загора, когато се въведе в експлоатация интерконекторът, предстои да се види, ако министерството на енергетиката и "Булгаргаз", разбира се, решат да повдигнат малко завесата пред алтернативните газови доставки.

 

Енергийният министър в оставка Александър Николов обеща да даде официална информация за втечнения газ, но да видим кога.

 

Прозрачността върху газовите потоци е важна, защото ще елиминира възможността за опозицията да повдига отново темата за газови посредници. Освен това не би дала храна на политици, анализатори и медии да отправят призиви за подновяване на руските газови доставки и едва ли не да се моли "Булгаргаз" на "Газпром" за "евтин" газ. За него всъщност експертни изчисления сочат, че изобщо изобщо не е чак толкова евтин и би бил над 145 евро/МВтч през юли, изхождайки от реферетните по договор между "Булгаргаз" и "Газпром" цени от холандската газова борса TTF.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

31 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pampury2
    #31
    Отговор на коментар #28

    позорно би било да купуваме руски газ и така да финансираме завоевателната """ Mного е наивно да си мислиш че не купуваш руски гАЗ Азерите купуват от масква за вътрешни нужди а продават от собсвени находища :)

  2. Bлaдo
    #30

    ето така (по най-директния начин!) гоненето на руски шпиони намали! цената на газа. ;-) Очаквам и още да падне след закриването и на цЭлото им пи3достанско пАсолЬствУ... ........................ ...а кво ше кажете за долния несретник данку, когото русняците изоставиха без опорки, и той сиромашкият с трогателно безсилие се е върнал към базовата им опорка за "израелско-американският агент Сорос" :-))))))

  3. Danko
    #29

    Ма тук пълно само със соросоюди. Ча шепа черни гологани ще продадат и Родител 1 и Родител 2. Простокировци.

  4. Борис
    #28

    Цените на азерския и американския газ са безспорно в пъти по-добри от тези на руския, но даже и да не бяха, позорно би било да купуваме руски газ и така да финансираме завоевателната империалистическа война на Путлер срещу суверенна Украйна.

  5. Козин Човков
    #27

    К.роедовците сега пикаят собствения си газ.

  6. gay2n3055bg
    #26
    Отговор на коментар #20

    И историята не ти е силна страна,пишеш ПЪЛНИ глупости!А парички поне, дава ли ти някой?!...

  7. gay2n3055bg
    #25
    Отговор на коментар #12

    О,безумие,спри! "България вече получава пълни обеми азерски газ.И като го получава,ВНИМАНИЕ!на кого го продава?!...

  8. gay2n3055bg
    #24
    Отговор на коментар #8

    И, за това така са забогатели...Вече го удариха на просия...така поне ни каза Мутрофанова...

  9. gay2n3055bg
    #23
    Отговор на коментар #5

    Не може да не ти се признаят напъните да философстваш...Даже и съвети даваш...Да се учим от "най-умните хора" не е лоша идея,НО,ДА ПРАВИМ ВОЙНА?!...

  10. gay2n3055bg
    #22
    Отговор на коментар #4

    Когато нямаш нужната грамотност,най-лесно се пишат глупости!"За съжаление,не е съвсем вярно,макар че важи с пълна сила"...Да се "оправяме" с Китай?!Имаш идея да внасяме газ от Китай, който го внася от Русия?!...Странно,меко казано...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.