Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Открити са сериозни пропуски в иракския оръжеен доклад

0 коментара

Американските агенции за разузнаване са стигнали до предварително заключение, че представената от Ирак 12-хиляди страници декларация за оръжейните му програми не отчита химическите и биологични агенти, които са липсвали, когато инспекторите са напуснали Ирак преди четири години. Това пише Ню Йорк Таймс, позовавайки се на американски официални представители и дипломати от ООН.

В допълнение, декларацията на Ирак по оръжейната му програма, оставя серия въпроси. Като този защо Ирак се е опитал да закупи уран от Африка през последните години, както и високотехнологични материали, за които САЩ и Великобритания обявиха, че са предназначени за програма за обогатен уран. Ядрените документи се прочуват както във Вашингтон, така и в Международната Агенция за атомна енергия във Виена.

Допуснатите пропуски поставят ново предизвикателство към администрацията на Буш: тя трябва да реши дали да декларира, че Ирак не е изпълнил едно от най-важните изисквания, поставени от ООН и дали да използва това като достатъчно условие за американска военна акция.

"Това, което е забележително, е че тук няма почти нищо ново", казва американски представител, който се е запознал с иракската декларация, "и колко малко усилие е нужно, за да се видят пропуските, които всеки знае, че съществуват, откакто мисията на оръжейните инспектори Unscom напусна страната през 1998 г.".

Ирак твърди, че нямат никакви нови оръжия за масово унищожение, казва дипломат от ООН, според когото Ирак е представил "рециклиран" документ.

"Пропуските са толкова големи, че през тях може да мине танк", казва друг американски представител по повод исканите от международната общност сведения за 550 иракски снаряда с газ иприт и над 150 бомби с химически и биологични снаряди, чиято съдба засега е неизвестна.

Ню Йорк таймс цитира също представители на Международната агенция по атомна енергия, според които частта от 2400 страници, посветена на иракската ядрена програма, е почти идентична с представените през 1998 г. сведения.

Иракската ядрена декларация дава някои детайли по оръжейни програми преди 1991 г. Но няма никакви схеми или описания на центрофуги за газ и друго оборудване, което се използва за производство на високо обогатен уран, според вископоставен представител.

Висш военен съветник на президента Саддам Хюсеин каза в неделя в Багдад, че програмата е била изоставена през 1991 г., когато е била близо до усъвършенстване на оръжие.

Преди Ирак да връчи декларацията, говорителят на Белия дом Ари Флайшър няколко пъти отбеляза, че една непълна или лъжлива декларация от страна на Багдад ще представлява нарушение на резолюция 1441 на Съвета за сигурност.

Но сега президентът Буш и неговият екип по национална сигурност, който често е бил разделен по въпроса колко голяма подкрепа да даде на инспекторите на ООН и дали да формира международна коалиция за удар срещу Ирак, се изправени пред три големи избора.

Първият, който не се разглежда особено сериозно в Белия дом, е да се изискат от Ирак отговори на специфични въпроси за специфични ядрени програми. "Дадохме им шанс. Те знаеха кои са висящите въпроси от 1998 г. Те проиграха шанса", заявява пред вестника неназован американски ръководител.

Вторият вариант е инспекциите да продължат, подсилени от разузнаването, което да ги насочва към подозрителни обекти. Но по-рано тази седмица Ари Флайшър заяви, че инспекторите няма да получат информация, която би разкрила източниците и методите на добиването ѝ.

Третият вариант е да се декларира, след окончателен преглед на доклада, че Ирак е в "реално нарушение" на своите задължения. Но да се защити такъв аргумент пред Съвета за сигурност на ООН означава да се докаже, че Ирак е знаел за оръжейни материали, които съзнателно не е отчел.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.