Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отношенията Скопие-София показват недоверие от прекалена близост

0 коментара

"Недоверие с отколешни традиции, породено от прекалено голямата близост" - под това заглавие авторитетният немски в. "Франкфуртер алгемайне цайтунг" публикува в днешния си брой обширен материал за сложните българо-македонски отношения, илюстриран със снимка на столичната улица Раковски. В текста под снимката авторът на статията Райнхард Фезер припомня, че революционерът Раковски, роден в Букурещ, се е борил за освобождението от турско иго на България, съставна част от която е била днешна Македония.

BGTEAM @ BATM Advanced Communications

Авторът цитира "добронамереното и спонтанно" объщение на президента Петър Стоянов към Скопие отпреди три седмици, в което той потвърждава готовността на България да окаже помощ на съседката си, включително и военна. Македония реагира на предложението така, като че ли същинската заплаха не идва от албанските четници, а от източния ѝ съсед, отбелязва Фезер.

"Подобно на останалите съседи на Македония, които също биха могли да предявят исторически обосновани претенции към македонската територия, България всячески се опитва да не създава впечатлението, че вижда в кризата възможност да коригира историята", уточнява авторът на статията.

По-нататък той се опитва да открие причините за силното по неговите думи недоверие на широки слоеве на македонското общество към България и го открива в историята, "която не носи отпечатъка на враждебността, а на прекалено голямата близост". По мнението на Фезер от гледна точка на българите днешна Македония представлява част от собствената им територия, която след 1879 г. остава под османско робство, а ВМРО - като част от българската история.

След като се спира на различната оценка, която София и Скопие дават на Гоце Делчев, германският журналист уточнява, че между управляващата консервативна партия ВМРО-ДПМНЕ в Скопие и представената в парламента в София партия ВМРО няма нищо общо.

Много българи ги свързват семейни връзки с района на днешна Македония, пише Фезер, като припомня големите бежански вълни от Македония към България след Илинденско-Преображенското въстание през 1903 г., балканските войни 1912/13 г. и след Първата световна война. "Когато пътуват из Македония, много млади българи имат усещането, че се връщат в старата си родина.

Българите поддържат македонските си корени с видима гордост. За разлика от тях, на македонците са им по-скоро неприятни българските елементи в собствените биографии", отбелява Фезер и дава за пример бившия президент Киро Глигоров. След като се спира доста подробно на съществувалия спор за македонския език, авторът на статията прави извода, че "нито една сериозна политическа сила в София не я занимава идеята за обединението на двете държави. Целта на българската външна политика е членството в НАТО и ЕС."

Фезер остава с впечатлението, че "българите все пак се отнасят към македонците с онова приятелско снизхождение, с което възрастните наблюдават първите самостоятелни стъпки на младите хора, а македонците реагират често пъти като вироглави пубертети". "Тези по-скоро емоционални, отколкото политически трудности спъват днес българската външна политика, която балансира върху тесен ръб.

Продиктувани от приятелски чувства, жестове като този на президента Стоянов се тълкуват от обикновените хора в Македония, но не и от правителството, като опити за обединение." Евентуална активна българска политика по отношение на Македония би предизвикала недоверието и на останалите съседи, "които не са забравили, че иредентизмът бе една от движещите сили на българската политика между двете световни войни", пише Фезер.

Според него кабинетът в София няма намерение да пристъпва "историческото минно поле", и по тази причина подкрепя Македония с военна техника, поддържа контакти със Скопие и Атина, иначе обаче демонстрира въздържаност и отстъпва инициативата на международната общност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.