Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ожесточени сблъсъци между ислямисти и либерали в Египет

7 коментара

В египетската столица Кайро избухнаха улични сблъсъци между противници и привърженици на египетския президент Мохамед Морси, довели до най-сериозните стълкновения между враждуващите фракции, откакто ислямисткият лидер пое властта през юни.

Ислямистите и техните опоненти се замерват с камъни, бутилки и бензинови бомбички, като достигнаха и до ръкопашен бой.

В петък вечерта ранените бяха вече повече от 200. Привържениците на двата лагера се опитват да установят контрол върху централния площад "Тахрир". В района
на площада се чува стрелба.

До насилието се стигна, след като либерални и леви демонстранти започнаха да скандират лозунги срещу "Мюсюлманските братя". После двата лагера започнаха да се замерват с камъни и накрая привържениците на президента Мохамед Морси, който е от "Мюсюлманските братя", разрушиха сцена, издигната от противниците на президента.

Привържениците на "Мюсюлманските братя" - най-голямата и организирана политическа групировка в страната, която издигна Морси за президент, се събраха на емблематичния площад, за да протестират против решението на главния обвинител Абдел Мегид Махмуд да не подава оставка. Махмуд, когото смятат за "отломка" от стария режим, подчерта, че по закон Морси няма прав да отстранява главния прокурор. Ислямистите протестират и против оправдаването на 24-има подсъдими, сред които бившите председатели на двете камари на парламента Фатхи Сурур и Сафуат Шериф, обвинени, че са подстрекавали към насилие и са изпратили банди, които да нападнат протестиращите на площад "Тахрир" през нощта на 2 срещу 3 февруари 2011 г. Оправдателната присъда фактически предизвика решението на президента да поиска оставката на главния прокурор.

Либерали и представители на левицата се събраха на централния площад, за да изразят недоволството си от политиката на Морси, който по думите им "провали първите сто дни от управлението си", без да промени към по-добро, както обеща, живота на египтяните.

По-рано в петък египетският президент отхвърли обвиненията, че се меси в съдебните дела на страната. Той подчерта, че съдебната власт е независима при взимането на решенията си и в работата си. Тези изказвания той направи в пристанищния град Александрия, посочва ДПА, цитирана от БТА. Морси каза, че никой не може да прости на хора, замесени в убийствата на участници в революцията, свалила от власт Хосни Мубарак. Президентът имаше предвид оневинените 24 подсъдими.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    Х 0000 2012

    ВСЕКИ ЕКСТРЕМИЗЪМ Е ПОТЕНЦИАЛЕН ПРОБЛЕМ.
    ВСЕКИ.

    В частност Eкстремизмът изразен от Вас.

    Дали нарочно или неволно лъжете
    относно много важна тема,

    покрай нещо вярно,
    е сравнително маловажно.

    Първото Ви изречение брутално Лъже,
    ако се замислите поне малко.

    Най-Катастрофалните засега Войни в цялата известна
    история на човечеството са през 20 век,
    Две Глобални и стотици локални войни,

    Водени от Светски държави,
    на първо място от Светски Атеистични Марксистки държави:

    СССР,

  2. Анонимен
    #6

    Проблемите на Египет тепърва предстоят. Една страна в която населението нараства със 700000 души годишно при 3 % обработваема земя е обречена. Който и да дойде на власт не може да се справи с проблема. Егиипет получава безвъзмездно 40% от необходимата пшеница от САЩ за изхранване на населението си. Създадената при Гама Абдел Насър промишленост беше затрита от наследниците му. Нарастващата критична маса от неграмотни и безработни младежи още повече ще влошава положението. Това е идеалната хранителна среда за религиозния фанатизъм.

  3. Анонимен
    #5

    Елементарната истина, че всеки светски диктатор е за предпочитане пред най-добрия религиозен диктатор, отново се потвърждава. Иран, Ирак, Египет, Сирия,... Колко още грешки трябва да направи Западът, за да се научи да чете историята?

  4. Анонимен
    #4

    М.Н. Американците не трябваше да се заиграват и помагат на т.н. "демократични" движения в ислямския свят. Това са си войнствени ислямисти. Всеки все пак светски диктатор бива заместен с непридвидими, войнствени и фанатични ислямисти, които упорито и неотклонно целят и постигат само едно - връщат своите народи в средновековието. Не е напредък, ами назадък! Страшното е, че те непрекъснато набутват свои хора като пета колона в Европа и Америка и тези спящи разбойници са готови да палят и взривяват неднага щом бъдат активирани. Никой от тях изобщо не се вписва в съвременните цивилизовани общества.

  5. Анонимен
    #3

    Американците отново се оaкаха в Египет. Следва Сирия... Лошото е, че и нашият външен министър се оаквa непрекъснато в желанието си да се хареса на американските си господари.

  6. Анонимен
    #2

    Gen. Augusto Pinochet: Обама, глупав Обама! Защо махна Хосни Мубарак? То бе един културен, про-западен диктатор, от който всички се страхуваха. Даже и Израел имаше респект към Мубарак.

  7. Анонимен
    #1

    Демокрацията настъпва в близкия изток. Честито на всички.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.