Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Падна забраната за стачки в енергото, съобщенията и здравеопазването

5 коментара
Падна забраната за стачки в енергото, съобщенията и здравеопазването

Забраната за стачки в производството, разпределението и снабдяването с електроенергия, в съобщенията и в здравеопазването отпадна, след като парламентът прие в четвъртък на второ четене промени в Закона за уреждане на колективните трудови спорове.

В коментар за приетите промени председателят на социалната комисия Хасан Адемов каза пред журналисти, че при спазване на предвидените в закона процедури вече може да се достигне до ефективни стачни действия в трите жизненоважни за гражданите сектори - здравеопазването, енергетиката и съобщенията, като се спазват предвидените гаранции, осигуряващи правата на потребителите на тези услуги.

Адемов обясни, че промените предвиждат процедура, при която работници и служители, които имат за уреждане колективни трудови спорове с работодателя си и не могат да сключат споразумение с него, да се обръщат към Националния институт за помирение и арбитраж, който в 7-дневен срок трябва да се произнесе по това дали трябва да има стачни действия или преговорите трябва да продължат.

Работниците и работодателят са длъжни с писмено споразумение да осигурят условия за осъществяване през време на стачката на дейностите, чието неизпълнение или спиране може да създаде опасност за живота и здравето на гражданите, нуждаещи се от спешна или неотложна медицинска помощ, или постъпили за болнично лечение, записаха депутатите.

Измененията предвиждат още задължение за писмено споразумение между работниците и работодателя, с което да се осигурят условия за продължаване на дейностите, чието неизпълнение или спиране може да застраши производството, разпределението, преноса и доставката на газ, да затрудни комунално-битово и транспортно обслужване на населението или да остави без радио, телевизия и телефонни връзки хората.  

Когато страните не постигнат това писмено споразумение, всяка от тях може да поиска от Националния институт за помирение и арбитраж въпросът да бъде решен от арбитър или арбитражна комисия. В срок от 3 работни дни от получаване на искането директорът на института трябва да определи арбитър или арбитражна комисия, а арбитражният орган трябва да разгледа и реши спора в 7-дневен срок, предвиждат още промените.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. И. Иванов, Швеция
    #6

    А кога ще бъде изметена и противоконституционната забрана за стачки на държавните служители ?

  2. craghack
    #5

    Наистина кога?

  3. Да!
    #4

    Медиапул са костовари.Коне с капаци, и простаци!

  4. УМЕН
    #2

    такъв си ти "ДА"

  5. "Св. Иван Рилски"
    #1

    Лекарите и досега си стачкуваха. Ежедневно и ежечасно. По свой си начин. Отмъщаваха си за лошото отношение на обществото към тях. За 16 години никой не проумя за какво става въпрос. Никой не може насила да накара лекар да го лекува.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.