Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пакистанският президент се отказа от извънредното положение

1 коментар
Пакистанският президент се отказа от извънредното положение

Пакистанският президент ген. Первез Мушараф се отказа от въвеждането на извънредно положение в страната часове след като тръгнаха спекулации, че се обсъжда такъв вариант, съобщи ББС.

Неговият говорител заяви, че е бил оказван натиск върху президента за обявяване на тази мярка, но той не е приел, защото е “обвързан с демокрацията”. В сряда ген. Мушараф внезапно отмени ключова визита в Афганистан.

“Никакво извънредно положение не е обявявано в Пакистан. Президентът е бил лошо посъветван от някои хора. Той се обяви против това. Негов приоритет са президентските избори”, заяви федералният министър на информацията Мохамад Али Дюрани.

Преди това опозицията и медиите в Исламабад коментираха възможността да се въведе драстичната мярка с вътрешната политическа ситуация и основно с желанието на Мушараф да бъде преизбран и да остане главнокомандващ на армията.

Трудни обстоятелства

Правителството на Пакистан обмисляше въвеждането на извънредно положение заради наличието на "външни и вътрешни заплахи" за страната и влошаващата се ситуация в размирната северозападна област до границата с Афганистан.

Напрежението в страната нарасна многократно след сблъсъците между армията и радикални ислямисти в Червената джамия, при които загинаха над 100 души. Отделно от това, Върховният съд възстанови на поста министъра на правосъдието Ифтикар Чудри, който преди това бе отстранен от Мушараф заради подозрения в корупция. Това бе счетено като удар срещу президента.

Спекулации

Спекулациите около извънредното положение започнаха след като зам.-министърът на информацията Тарик Азим Хан заяви, че въпросът е бил обсъждан по време на правителственото заседание.

“Съществува възможност за обявяване на извънредно положение наред с обсъжданите други варианти”, обясни той.

При обявяване на такава мярка ще бъдат намалени правомощията на съда, ще се наложат ограничения на гражданските права и свободата на изразяване. Това ще даде по-големи права на полицията да задържа гражданите и дава възможност парламентът да удължи мандата си до една година. Извънредното положение дава право на президента да отложи президентските избори, които трябва да се проведат в края на 2007 година.

Живеещата в изгнание бивша министър-председателка Беназир Бхуто, за която бе съобщено, че наскоро се е срещнала с Мушараф в Абу Даби, за да обсъдят нейното връщане в Пакистан и поделянето на властта, заяви, че обявяването на извънредно положение ще е "драстична" стъпка , която правителството не бива да предприема.

 “Обявяването на тази мярка е драстична стъпка и правителството трябва да премисли два пъти, преди да се реши на нея. Аз се надявам това да не се случи, тъй като би върнало страната години назад в развитието й”, заяви Бхуто, която е и лидер на най-голямата опозиционна партия в страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Осамма
    #1

    ..в Пакистан мога да обявявам само аз!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.