Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пълен с опал кратер на Марс доказва наличие на вода и микробен живот

1 коментар
Пълен с опал кратер на Марс доказва наличие на вода и микробен живот

Кратер на Марс е пълен с опал, което насочва, че там може да е имало много вода и евентуално микробен живот, съобщи Физ.орг, цитиран от БТА в неделя.

Опалите в кратера Гейл могат да бъдат доказателство, че водата и скалите са взаимодействали под марсианската повърхност много по-отдавна, отколкото се смяташе досега, което увеличава вероятността там някога да е имало микробен живот.

Учените често се фокусират върху водата, когато търсят следи от извънземен живот, защото тя е от решаващо значение за него, поне какъвто го познаваме. Но тъй като на Марс вече не тече вода, те трябва да търсят геоложки следи от водата, която някога е съществувала там. Тези признаци се намират в скалите и реголита на Червената планета, където определени минерали и структури се образуват само където скалите и водата са взаимодействали.

През последните няколко години изследователите забелязаха такъв признак около пукнатини в марсианската повърхност. Около някои от тези пукнатини има "ореоли" от скали с по-светъл цвят, за които те установиха, че вероятно са богати на опал. За да се образува опал, богатите на силициев диоксид скали трябва да взаимодействат с вода.

Сега изследователите са се разровили в огромния архив от снимки на марсохода "Кюриосити" и са установили, че тези богати на опал ореоли не са изолирани. По-скоро изглежда, че те съществуват навсякъде в кратера Гейл - древно езерно дъно с ширина 154 км, което "Кюриосити" изследва от началото на мисията си през 2012 г.

"Като се имат предвид широкоразпространените мрежи от опалови пукнатини, открити в кратера Гейл, е разумно да се очаква, че тези потенциално обитаеми подпочвени условия са се разпространили и в много други райони на кратера Гейл, а може би и в други райони на Марс", казва Травис Гейбриъл от Американския геоложки институт. "Тези среди може да са се формирали дълго след като древните езера в кратера Гейл са пресъхнали."

Това ново разбиране, че водата трябва да е оцеляла в кратера Гейл дълго след като езерото се е изпарило, означава, че животът би могъл да се задържи там малко по-дълго, казват изследователите - вероятно дори до съвременния геоложки период на Марс, който е започнал преди 2,9 милиарда години (смята се, че Марс е на около 4.6 милиарда години).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Хората продължават да изучават света чрез отражение, аналогия, логични хипотези и научен експеримент. Чрез изучаването на Марс, учените се надяват да разберат произхода на живота на Земята и климатичните промени днес. Всичко друго е фантастика. Марс може да ни даде идея как да се справим с намаляващия обем питейна вода на Земята, като разберем защо се е случило там.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.