Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пълна каша с почивките на българите в Египет и Йордания (видео)

Външно министерство препоръчва да не се пътува, но транспортното дава картбланш на авиокомпаниите да летят

8 коментара
Щастливи български туристи в Акаба, Йордания Сн. Стоян Широв, представител на "Абакс"

Пълна каша цари с туристическите пътувания на българите до Египет и Йордания в разгара на сезона.

В петък - 13 октомври, Министерството на външните работи излезе с официална препоръка да не се пътува до двете страни, които са съседни на Израел и на ивицата Газа, където в момента има военен конфликт. Нивото на риска беше повишено на 4-та степен от общо пет. "Дали сме указания българите да избягват полети до Ливан, Йордания, Египет, Тел Авив", каза вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел пред Нова телевизия в неделя.

И докато външно обяснява колко е опасно да се пътува до Египет и Йордания, Министерството на транспорта и съобщенията продължава да разрешава на българските авиокомпании да летят до двете страни. Единственото изключение е Израел.

Връщат парите за екскурзии до Израел

Отказът на авиокомпаниите да летят до Израел, заради високия риск, анулира всички екскурзии до там, както и комбинираните до Израел и Йордания. Така няма проблем за туристите да им бъдат възстановени платените суми или да посетят друга дестинация при желание. Това увери Павлина Илиева от обединение "Бъдеще за туризъм".

Не такава обаче е ситуацията с Египет и Йордания. Екскурзиите до двете страни продължават, въпреки препоръките на външно министерство. За да имаме правно основание да анулираме програмите си, външно министерство трябва да забрани пътуванията, а не да излиза с препоръка, коментира Илиева. По тази причина, към момента клиентите нямат правно основание да се отказват от пътуване до двете съседни на Израел страни и са валидни условията по договора, сключен с туроператора, е позицията на обединение "Бъдеще на туризма".

В момента в Йордания и Египет има стотици български граждани, като от петък до понеделник са реализирани няколко чартърни полета от "България Еър" и "Юръпиън Еър Чартър". Те кацат предимно в курортите Акаба, Хургада и Шарм ел Шейх, разположени на Червено море. Обикновено програмите са 5 или 7-дневни и предстоят още полети през следващите дни. Обикновено един чартър е от около 120 туристи.

До момента се знае за един провален чартърен полет за 17 октомври за Египет. Самолетът е трябвало да излети в 17 часа, но това няма да се случи. По неофициална информация полетът е отложен, защото туроператорите не са успели да го напълнят с туристи. Те са преценили, че по-евтино ще им излезе да платят неустойка на записалите се, отколкото да разкарват полупразен самолет.

Записалите се туристи са имали опции да избират да пътуват за Египет по-рано - на 14 и 15 октомври или на 21 октомври, част от тях са отказали и са поискали да им бъдат върнати парите. Двете компании са обещали да направят това в законовия срок. Това разказаха от туристическия бранш и туристи за този полет пред Mediapool, които са доволни от щастливата за тях развръзка.

Все повече туристи се отказват от Египет и Йордания

Останалите туристи обаче засега нямат този късмет. Част от хората са притеснени от конфликта между Израел и палестинската групировка "Хамас". Отделно от ливанска територия друга терористична организация - "Хизбула", изстрелва ракети срещу Израел. Съобщава се и за атаки от сирийска територия, като подозренията са, че помощта идва от Иран. По тази причина САЩ вече изпратиха два самолетоносача в Средиземно море, за да защитят съюзника си Израел. Светът е в очакване на сухопътна операция на Израел в ивицата Газа, така както обеща премиерът Бенямин Натаняху.

Заради нажежената обстановка все повече българи се притесняват да летят до Египет и Йордания. Група българи, платили около 3000 лв. на човек за Йордания, искат да се откажат. Предложили на туроператорската агенция да ги пренасочи към друга, по-безопасна, дестинация, дори и срещу доплащане. Но получили "неадекватен отговор".

"Отговорите, които получаваме от туристическата агенция, са твърде неадекватни. В преписката на няколко пъти искахме да прелокират за по-скъпа дестинация, а отговорът е, че дължим 100% неустойка за прекратяване на договора. Или трябва да заминем, защото Йордания била спокойна държава и полетите се осъществяват", каза Веселка Цолова, една от потърпевшите пред Нова телевизия.

Тя посочи, че е очаквала да се стигне до някакво разумно решение и компромис, но срещнала категоричен отказ. Потърпевшата се аргументира, че в общите условия има точка, според която пътуващите могат едностранно да прекратят договора, когато на територията или близки до нея се развиват непредвидени действия.

Туроператорите: В Йордания и Египет е безопасно

В отговор специализираните издания за туризъм и в социалните мрежи заваляха снимки и клипове на щастливи българи, които в момента са на почивка в Йордания и Египет. Всички до един разказват как се радват, че са там, колко е прекрасно и пълно с туристи.

Публикувано видео от туроператора "Ню Френдс Травъл", който в момента има група в Йордания

"Няма никакъв проблем да се пътува до Египет и Йордания", заяви Румен Драганов, шеф на Института за оценки и анализи в туризма. Той показа данни, че британският "Форин офис" дава двете дестинации за безопасни. Оцветени са на картата в зелено. Единствено има тясна ивица до границата със Сирия, където е обявена по-висока степен на опасност, уточни Драганов.

Той посочи, че хората се страхуват от чувствата си, а такава застраховка никой не покрива. Туроператори разказаха пред Mediapool, че застраховка "отмяна на пътуването" заради форсмажор, каквото би трябвало да са военните действия, не се изплащат от застрахователи. Според отговора на един от застрахователите, с който Mediapool разполога, войната не е фосмажор. Единствено се признават природни катаклизми като земетресение, пожар, наводнения. Това повдига въпросът защо на пътуващите се препоръчва да сключват такава застраховка.

Браншът е в патова ситуация

И докато министерствата на външните работи и на транспорта вземат някакво отношение, то ресорното Министерство на туризма до момента не е излязло с публична позиция, въпреки че драмата се точи вече повече от седмица.

Ситуацията много напомня на тази от преди три години, когато започна пандемията от Covid-19.

Туристическият бранш отново е в патова ситуация, след като външно министерство повиши нивото на риск за Египет и Йордания, се казва в позиция на обединение "Бъдеще за туризъм". Оттам посочват, че България е единствената страна от Европейския съюз, която обяви, че двете страни са с висока степен на риск и препоръча да се преустановят пътуванията, освен при крайна необходимост.

"Не става ясно какви са основанията за препоръката, нито как трябва да реагира бизнесът и туристите, предплатили почивки и екскурзии до двете страни. На практика действията на Ситуационния център предизвикаха страх и хаос, без да се вземат предвид финансовите последствия за туроператорите и техните клиенти", коментира Павлина Илиева, председател на обединение "Бъдеще за туризма".

"И бизнесът, и клиентите са в ступор, без да имат полезен ход, заради препоръките на Ситуационния център към външно министерство. Войната е в Израел и е логично степента на риск да е висок, да е 4. Но защо и за Египет и Йордания? Защо не и Кипър по тази логика? Ако действително има опасност за сигурността и живота на българския турист, нека да забранят пътуванията, а не да излизат с препоръка. За да имаме основание да анулираме програмите си", допълни тя. По думите на Илиева по тази причина, към момента клиентите нямат правно основание да се отказват от пътуване до Египет и Йордания.

Браншът все още очаква и реакция от Министерството на туризма по случая.

"Вече се съмнявам дали министър Зарица Динкова подозира, че проблемът е в нейния ресор. Десет дни минаха от атаката на "Хамас" над Израел, но досега никой не е потърсил информация как се справяме с отменените полети и анулирани пътувания, имаме ли нужда от някаква институционална подкрепа", посочи Илиева.

Нито един туроператор не е прекратил програмите си

От обединение "Бъдеще за туризъм" (ОБТ) твърдят, че останалите европейски страни, в това число и Великобритания са препоръчали на гражданите си "повишено внимание" при посещения в Египет и Йордания, да се избягват индивидуалните пътувания и да се ограничат с посещение на туристическите райони, където сигурността и животът им са гарантирани.

Нито един голям туроператор, в това число TUI и Easy2Holiday, не е прекратил есенните си програми за Египет и Йордания, твърдят още от ОБТ.

По техни данни авиокомпаниите, включително British Airways, easyJet, Finnair, Lufthansa, Norwegian Air, Virgin Atlantic, WizzAir и Ryanair също продължават да изпълняват редовните си полети до двете страни.

Припомня се, че Египет и Йордания са туристически дестинации и стриктно следят за сигурността на гостите си. По тази причина всички туристически автобуси задължително са придружени от лице, свързано с местните служби за сигурност, а достъпът до хотелите е контролиран.

Бордът по туризъм на Йордания е изпратил писмо до ОБТ. В него пише: "В светлината на последните събития в Газа искаме да подчертаем, че Йордания продължава да бъде безопасна и гостоприемна дестинация за туристи от цял свят".

Туристическият бранш иска спешна среща с Външно министерство и Министерство на туризма.


Министерството на туризма не може да се меси в частно-правни отношения

Относно искането на туроператорите да получат указания от Министерството на туризма за последващи действия за пътуване до Йордания и Египет, от ведомството на министър Зарица Динкова късно тази вечер посочиха, че "в конкретната ситуация за тези държави остава валидно изискването за прилагането на клаузите в договора за туристически пакет, подписан между туроператора и клиента".

Министерството на туризма смята, че "няма законови механизми, по които да се намеси в частно-правни отношения, каквито на практика са договорите между туроператора и ползвателите на туристически пакети".

Ведомството на министър Зарица Динкова напомнят, че индексът на риск се определя от Министерство на външните работи и те нямат никакво отношение към него.

В съобщението на туристическото министерство няма нито дума по повод поисканата от туроператорите среща.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. anton nikolov
    #8

    Има ли почивки в Афганистан ? За един приятел питам.

  2. Riley
    #7

    Аз бях записана за тази екскурзия и също се отказах от пътуването. На всички, които плюят, ще им кажа, че такъв тип екскурзии не се правят от днес за утре, а поне месец преди датата на отпътуване. На никой няма да му скимне да си разваля договора, ако няма основателна причина и, извинявам се, но за мен войната е точно такава. По програма трябваше да има ходене до Аман (МВнР категорично беше излязло със становище да не се посещава Аман), както и пустинята Вади (Уади) Рум, Мъртво море, Акаба - все

  3. Guest787
    #6

    "Министерство на туризма до момента не е излязло с публична позиция" Проблемът е повече от компетенцията на Комисията за защита на потребителите! Защото ако си купите стока по интернет или дори договор с мобилен оператор имате двуседмичен срок в който можете да се откажете. Но ако сключите договор за почивка или екскурзия може да се откажете безплатно само в първите 24-часа. На 25 -тия час вече дължите "такса" която е около 25% от цената на екскурзията!!! Потребителите да четат договорите, които подписват.

  4. т€еритория на Мики Маус
    #5

    Според Уницеф, само за дни Израел е отрепал над 700 деца. Според същите, за цялата руско-украинска война жертвите са едва 500 деца.

  5. Blackadder
    #4

    Днес в Брюксел един ислямист (правоверен) е убил няколко човека (неверници). Трябва много да си луд или да мразиш себе за да тръгнеш към арабския свят точно сега. Туроператорите ще блокират магистралите - ще искат компенсации. Всеки, на когото не му излизат сметките ще блокира и ще иска държавата да го компенсира.

  6. Калико Джо
    #3

    Крайно време е нашите туроператори да почнат да организират пътувания до Ирак и Сирия. Там населението е същото като в Египет и Йордания и също има многобройни старини. Само дето в спокойния Египет, наскоро полицай застреля двама туристи и гида им. Но ако българките се позачулят, могат да минат и за местни

  7. АниD
    #2

    Хайде стига бе медияп00л, избиват хора, жени, деца, бебета, това ли ви е новината, че на българите им развалили почивката!!! Гнycно е, за Бога!!! Малко съпричастност няма ли??? До каква степен е стигнало това оскотяване???

  8. Libertarian
    #1

    Хахахахх намерили къде да почиват....Просто българета...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.