Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентарното посещение в Ирак едва ли ще има

0 коментара

Въпреки съгласието на военните, визитата на депутати в Ирак може да пропадне заради липса на политическа подкрепа за идеята на ДСБ.

Няма пречка за изпращането на парламентарна делегация в Ирак, заяви във вторник председателят на парламента Борислав Великов (НДСВ), след като в писмо до Народното събрание министерството на отбраната и Генералният щаб изразиха готовност да организират евентуално посещение на депутати, както и срещи и разговори с личния състав на българския пехотен батальон.

Междувременно БЗНС - НС, СДС и БСП се обявиха против парламентарното посещение, а НДСВ и ДПС бяха първоначално против идеята на тъмносините.

Миналата седмица министър Николай Свинаров каза, че едно такова посещение ще предизвика "страхотни проблеми", ще отклони личния състав от зад задълженията му и е трудно за реализация от гледна точка на сигурността. Ген. Никола Колев също изтъкна, че не може да се гарантира на 100 процента безопасността на депутатите и обърна внимание колко сложна е процедурата по съгласуване на подобни визите със съюзниците.

Предложението парламентарна делегация да се запознае на място с условията и дейността на българския контингент в Дивания бе отправено от Демократи за силна България (ДСБ), които разкритикуваха остро ръководството на армията заради трагичния инцидент с Гърди Гърди, загинал от "приятелски огън" там.

Великов обаче посочи, че независимо от съгласието на Свинаров и Колев за заминаването на депутатите, то ще стане факт само ако има консолидация между парламентарните групи за мандата и формата на делегацията.

Засега само БЗНС - НС вече имат решение да не подкрепят в зала гласуването на подобна делегация. Левицата още няма официално становище, но говорителят на БСП Ангел Найденов определи идеята на ДСБ като "груб популизъм". Едно отиване на място едва ли доведе до разкриване на някаква информация, а и ще натовари допълнително българския батальон, добави той.

Говорителят на СДС Николай Младенов се изказа като колегата си Кемал Еюп от ДПС миналата седмица, определяйки евентуално посещение в Ирак като "парламентарен туризъм". Младенов заяви, че такова посещение можело да има смисъл, само ако се приеме предложението на СДС за създаване на подкомисия за Ирак.

Решението за евентуалното пътуване на депутатите трябва да бъде съгласувано и с коалиционните партньори, обясни процедурата Великов. Най-важното според него е да се реши дали депутатите да заминат преди или след дебата в парламента относно бъдещето на българската мисия в Ирак.

ДСБ настояваха посещението да се осъществи преди парламентът да гласува изпращането на петия батальон, решението за който МС се очаква да внесе до края на седмицата.

Министър Свинаров смята, че цялостната организация на бъдещи срещи с представители на коалиционните, държавни и местни власти, следва да бъде осъществена на ниво държавен протокол, при спазване на сроковете и процедурите, възприети от коалиционните партньори.

Разходите по транспортирането и охраната на българските депутати ще бъдат поети от министерството на отбраната, каза Николай Свинаров по време на съвместна пресконференция в София с румънския си колега Теодор Атанасиу.

Следващият министър на отбраната и следващият парламент ще решат дали да бъде изпратен шести български контингент в Ирак, след като изтече мисията на петия, чието изпращане трябва да стане през май-юни т. г., заяви още Николай Свинаров.

Очаква се при ротацията през юни батальонът, който сега наброява 460 военнослужещи, да бъде редуциран до 370.

Преди седмица министър Свинаров каза, че още до края на март правителството ще внесе в парламента проекторешение за постепенно изтегляне на българските войници от Ирак до края на 2005 г., макар по-рано да твърдеше, че следващият парламент ще се произнесе за приключването на мисията.

В промеждутъка между двете изяви президентът Георги Първанов предложи още това Народно събрание да вземе решение по продължителността на военното ни присъствие в Ирак, като междувременно бъде намалена числеността на петия контингент.

По време на пресконференцията с Атанасиу министър Свинаров подчерта, че позицията му е петият контингент да бъде изтеглен наведнъж в края на мандата си - в рамките на две седмици или месец, като това стане според плана за изтегляне. Имаше спекулации с термина "поетапно", но моята позиция не е за изтегляне в един ден или с един самолет, добави Свинаров.

В отговор на въпрос дали България ще изпрати в Ирак шести контингент, той подчерта, че това ще реши следващият министър на отбраната и следващият парламент, като решението няма да се основава на публикации в медиите.

От своя страна румънският военен министър посочи, че контингентът на Румъния ще остане в Ирак до момента, в който иракските сили за сигурност ще могат да се справят със задачите, поверени на румънските военнослужещи сега.

Доскоро същата позиция отстояваше и България. Настроенията се промениха след инцидента с офицерски кандидат Гърди Гърдев, загинал от "приятелски огън" в Ирак и призива на президента за посочване краен срок на мисията ни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.