Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът гледа пет проекта за промяна в Закона за приватизация и следприватизационен контрол

0 коментара

Парламентът започна дебати по първото четене на пет законопроекта за промени в Закона за приватизация и следприватизационен контрол. Депутатите изслушаха днес докладите на парламентарните комисии, мотивите на вносителите и започнаха обсъждането на проектите.

Правителственият законопроект предвижда удължаване до 30 юни следващата година на срока на валидност на емитираните инвестиционни бонове, които обслужват процеса на масова приватизация.

По искане на Министерството на енергетиката се предвижда въвеждането на нов метод за приватизация, а именно - управление с последваща клауза за изкупуване на определени дружества, пише в доклада на Комисията по правни въпроси.

Въпреки, че някои изразяват мнения, че този метод преповтаря РМД, той има положителни аспекти, защото отчита особеностите на дружествата в енергетиката, каза заместник- министърът на икономиката Калоян Нинов в пленарна зала от името на вносителя.

Предвижда се предоставяне на концесия без търг или конкурс на вече приватизирани търговски дружества или обособени части от тях. В законопроекта си депутатите от ДПС Несрин Узун и Юнал Тасим предлагат да се създаде разпоредба, с която се регламентира набирането на средства за покриването на разходите за следприватизационен контрол и правилата за тяхното разходване.

Според вносителите в Закона за приватизация и следприватизационен контрол законодателят е пропуснал да посочи източник за покриване на разходите за следприватизационен контрол.

В законопроекта си Константин Пенчев от НДСВ предлага от обхвата на Закона за приватизация и следприватизационен контрол да отпаднат банките с държавно участие. Досега тези банки се продаваха от БКК и считам, че не е необходимо на края на процеса на приватизация на банките да правим прецедент, каза в пленарна зала Пенчев.

Депутати от ОДС предлагат в своя законопроект да не се допускат до участие в приватизацията физически лица, на които има наложени принудителни администратинви мерки или влязла в сила присъда на основание Закона за чужденците в България, както и юридически лица, в които те участват като членове на управителни или контролни органи, собственици, съсобственици или акционери.

Валери Димитров и Константин Пенчев предлагат в законопроекта си за изменения в Закона за приватизация Агенцията за следприватизационен контрол да може да предприема действия за разваляне на приватизационните договори, когато са налице основания за това.

При разваляне на приватизационни сделки, когато има извършено плащане с непарични платежни средства, Агенцията да връща тяхната равностойност в нов вид непарични платежни средства, които ще се издават съгласно наредба на МС, предлагат депутатите от НДСВ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.