Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът прави прибързани законодателни промени в земеделието

21 коментара

Само няколко месеца преди да се присъедини към Европейския съюз, България прибързано прокарва нови закони в земеделието.

Страната се надява да бъде приета в Евросъюза само след девет месеца, а много области от икономическия и социалния живот все още не покриват изискванията на ЕС.  

За да се подсигурят, членството на България няма да бъде замразено, парламентът и правителството са се разбързали в последния момент да запълнят законодателните липси. 

Миналата седмица министърът на европейската интеграция Меглена Кунева се опита да успокои ситуацията, заявявайки, че е възможно Брюксел да отложи приемането с една година само в случай, че страната се покаже "демонстративно неподготвена" за присъединяването.

Тази възможност ужасява правителството, оглавявано от лидера на социалистите Сергей Станишев, и го притиска да ускорява изпълнението на висящи ангажименти.

Земеделието е основната област, която изисква спешно реформиране, и редовните доклади на Европейската комисия неизменно я споменават като проблематична.

Еврoекспертите имат забележки към доста широк кръг факти - от забавяното учредяване на Агенция за разпределянето на земеделските субсидии на ЕС, до провала на държавните органи да закрият фирмите за производство на хранителни продукти, които не отговарят на европейските стандарти. 

В последно време служителите на Министерството на земеделието станаха редовни посетители в парламента, за да работят с депутатите по приемането на изискващите се законодателни промени.

В резултат на това сега парламентът разглежда почти едновременно пет важни закона за земеделието.

Редица експерти са убедени, че приемането на толкова много нови закони при така сгъстен дневен ред, меко казано, залага опасности за прилагането им в бъдеще.   

Един от очертаващите се проблеми засяга закона за ветеринарно-медицинската дейност. След многократни отлагания, законът бе приет, но много от неговите съществени подзаконови актове все още не са съставени.

В съответствие със стандартите на ЕС, новоприетият закон забранява ваксинирането на добитъка при епидемии и от началото на 2006 г. задължава земеделските стопани в такива случаи да изтребват заразените животни срещу парична компенсация, която ще получават от държавата.   

Но макар и България да разполага с компенсационен фонд от 17 милиона лева, поради липсата на необходимата нормативна уредба до момента няма механизъм, по който местните институции да ги разпределят.

Няма критерии за плащането на тези обезщетения, казва Галя Бъчварова, председател на Асоциацията на свиневъдите в страната. 

Тя отбелязва, че законът не съдържа указания как да се постъпва в случаите, в които е предвидено плащане на компенсации.

Затова животновъдите се страхуват, че при разпространението на две епидемични заболявания по свинете в момента, скоро може да им се наложи да изтребят животните си, без да получат компенсация. 

Като се прибави и надвисналата над земеделските стопанства заплаха от птичи грип, от ден на ден паниката сред производителите се засилва.

Друг проблем със Закона за ветеринарната медицина е, че той детайлно описва условията за закриване на несъответстващите на стандартите фирми за производство на храни, но не урежда наказателни мерки срещу евентуалните нарушители.

Често собствениците не преустановяват производството в закритите от държавата фирми, въпреки наложената им официална забрана.

Министерството на земеделието не е в състояние да се справи самостоятелно с този проблем и търси съдействието на МВР.

Междувременно парламентът прие и едно изменение и допълнение на Закона за подпомагане на земеделските производители, което урежда акредитирането на Разплащателна агенция за разпределяне на субсидиите от земеделските фондове на ЕС.    

Но и с това проблемът все още не е решен, защото измененият закон предвижда държавата да изплаща на производителите надбавки към предоставените от европейските фондове помощи, а финансовото министерство отказва да се ангажира с тяхното осигуряване.  

Заместник-министърът на финансите Любомир Дацов смята, че такова обещание ще попречи на изпълнението на поетите от страната задължения към МВФ за съкращаване на разходите по държавния бюджет. 

В стремежа си следващият път да получи благоприятен доклад на ЕС от мониторинга на реформите в България, управляващата коалиция е убедила опозицията да ограничи критиките си, за да не подхранва настроението на евроскептицизъм.

"Позитивното е, че ударно се приема нормативната база",  оптимистично коментира Венцислав Върбанов, член на Комисията по земеделието на НС и бивш министър на земеделието. -"Прави се всичко с цел да сме готови в срок ".

Но оптимизмът на официалните изявления не разсейва обществените съмнения дали земеделските стопани ще съумеят да се приспособят към толкова прибързано приетите закони, и то при липсата на необходимата за част от тях допълнителна нормативна рамка.

Статията е първаночално публикувана в Balkan Insight, изданието за аналитична и разследваща журналистика на BIRN, Балканска мрежа за разследващи репортажи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nina
    #22

    И ти си прав, червенушките съсипаха всичко и то много преди 89г. започна съсипването. След това продължи, а хората нямаха нужното търпение, когато след 97 г. нещата (не говоря конкретно за земеделието)започнаха да се пооправят. Просто се изискваше търпение и малко мозък, но явно ние българите обичаме разнообразитео и смените, независимо дали са положителни или не. reakzioner се е изказал доста смислено по тази тема, как мислиш? А за селскстопанските университети, мисля, че това да се възобновят нещата, това не е чак толкова трудно, стига да има мотивация...

  2. Justice
    #21

    Nina стига вече де! Иди се занимавай с нещо по развлекателно! Тук все пак е форум и се правят коментари! Ами прочети си простотиите дето си сътворила! Човек да рече да се напъне, не би могъл такъв шедьовър да измисли, камо ли спектакъл да направи?!?!?!?!?!

  3. Пантерата
    #20

    Коментаторе, виждам, че си действително умен човек. Моля, допиши още за образованието. Може и да съм най-тъпата Пантера, но си мисля, че образованието на децата ни в любов към Родината и Земята е като Вероучението. И, че трябва да се въведе от предучилищна възраст по подходящ начин, ако искаме България да оживее. Колкото за факта кога точно дядовци и внуци са се разминали, може би си прав. Аз растнах между даскали и те ме научиха и да копая, и да садя и дя прибирам реколта и да работя в "Индустрията"

  4. коментатор
    #19

    Оформя се интересен форум и си струва човек да каже нещо в него.Дебата се води около две постановки:1. Земеделието в България тръгна надолу след 1989г. и2. Днешната младеж не е насследила любовта към земята от дядовците си.Във второто има нещо вярно, но първото е спекулативно грешно.Дами и господа, развитието на българското земеделие тръгна надолу някъде в началото на 70-те, а не след 89г. До началото на 70-те години в нашето земеделие работеха хората, чиято земя беше национализирана, а те на 35-40-годишна

  5. Пантерата
    #18

    Няма ли? Значи бъдещето на нашата нация няма общо със земеделието? А защо са ти големите стопанства и машини? И кой ще работи с тях? И кой ще оре земята? И кой ще сее? Роботи ли? Не трябва ли да се започне и от нивата и от обучението на децата? Е, Реакци, ти си по-учен от мен! Ти си по-учен и от Справедливост. Нищо, че той лепи собствените си диагнози на други хора. Поговорете си. Аз имам нещо по-интересно!

  6. reakzioner
    #17

    No tova e edin filosofski, misti4en vapros, koito niama nishto obshto s obsazdanata tuk i v statiata tema!

  7. reakzioner
    #16

    Kakvi sa tezi prostotii, kakvi mravki, kakvo mlekze, kakvo shokolad4e!Tuk stava duma za ikonomi4eska strategia, za golemi 4astni mehanizirani stopanstva, a ne za orane s raloto na 1 dekar niva!!!

  8. Пантерата
    #15

    Земята както се върна, се върна, Реакци, децата ни не я обичат. Те трябва да бъдат научени на това. Трудната любов се учи, Реакци, главно с пример. Би трябвало някой от все още живите агрономи да почне да учи децата какво е това родна земя. Да ги води на "зелено училище" всеки ден от първия ден на пролетта и да им показва как никнот тревите, да ги научи какво казва гората, да ги научи какво си казват мравките, когато бързат по малките си пътища. И човешката любов без добър пример не става, Реакци.

  9. Justice
    #14

    Казах ли Ви ,че Пантерата е мръднал! Вижте само какви безмислици е написал! Има ли психолог във форума бе!Помогнете му!?!?!

  10. reakzioner
    #13

    Zemiata triabvashe da se varne, no ne v realni, a idealni granizi, pod formata na zenna kniga ili neshto takova! Samo taka shtiaha da se sazdadat uslovia za realen pazar na zemia i sazdavane na golemi stopanstva! Togava ve4e ne e tolkova vazno mozesh li da obrabotvash zemiata ili ne, dali mnogo i lubish i t.n.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.