Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът работи точно един час в четвъртък

20 коментара

Час след началото на заседанието си в четвъртък, парламентът се разпусна заради липса на кворум. Част от дясната опозиция отказа да влезе в залата, а поименната проверка на присъстващите бе поискана от лявата опозиция.

Отсъствието на депутатите от мнозинството, чиято отговорност е осигуряването на достатъчно гласове в залата, бе обяснено със започналия в София конгрес на Либералния интернационал, чиито домакини са НДСВ и ДПС. В същото време зам.шефката на парламента Камелия Касабова изброи поне четири законопроекта, важни за европейската интеграция на България и които парламентът трябва да приеме до края на следващата седмица, след което излиза в предизборна ваканция. 

Поредното прекратяване на пленарното заседание, с която практика 39-я парламент със сигурност ще се запомни, стана няколко минути след 10 ч., по време на обсъждането на законопроект за ратифициране на годишното финансово споразумение за 2004 г. по програма САПАРД.

Емилия Масларова от Коалиция за България поиска поименна проверка на присъстващите депутати, която показа, че в пленарната зала са само 93-ма народни представители, вместо най-малко 121.

От Демократи за силна България (ДСБ) обявиха, че нарочно са бойкотирали заседанието на парламента. Депутатът Веселин Черкезов обясни, че не са влезли в пленарната зала, защото според него управляващите искат да се вземе решение за узаконяване на определени сделки, свързани с усвояване на средства от европрограмата САПАРД.

“Ние не сме съгласни тези пари да отидат по такъв безогледен начин и да се разпределят на фирми, които искат управляващите, а не на дребния производител, който очаква да получи финансиране”, коментира Черкезов, цитиран от БНР.

Младен Червеняков от БСП отрече и левицата да е бойкотирала заседанието с искането си за проверка на кворума. “Работа на мнозинството, а не на опозицията, е да осигурява кворума в залата. Ако това решение бе толкова важно за мнозинството, то трябваше да осигури присъствие в залата. Самият въпрос (бел.ред. – за годишното споразумение по САПАРД), който се обсъжда, поражда най-малкото редица въпросителни – не е ясно дали е имало заседание на комисията по бюджет и финанси, която да вземе това решение, дали този въпрос е разгледан достатъчно подробно”, коментира той.

Червеняков отрече действията на дясната и лявата опозиция да са съгласувани.

Според Иво Атанасов, оттеглянето на част от левицата е заради липсата на анализ по споразумението за САПАРД.

Дори и да има критики, не е това начинът на реакция по едно важно за селското ни стопанство споразумение, каза председателят на бюджетната парламентарна комисия Нина Радева.

Заместник председателят на Народното събрание Камелия Касабова от НДСВ отрече отсъствието на депутатите от мнозинството да означава, че те вече са започнали усилена предизборна кампания. Обяснението за липсата им в пленарната зала бе обвързано със започващия в София конгрес на Либералния интернационал, чиито домакини са НДСВ и ДПС. В същото време тя заяви, че липсващите депутати ще си понесат моралните и материалните наказания. Тя не изключи възможността да има извънредно заседание в събота, но при всички положения ще има такова във вторник.

В същото време Касабова изреди поне четири важни закони, които трябва да бъдат приети задължително до края на следващата седмица, когато парламентът излиза в предизборна ваканция - законът за подземните богатства, за промишления дизайн, за техническите изисквания към продуктите, както и законът за екстрадицията, който урежда статута на европейската заповед за арест и е свързан с една от промените в българската конституция при втората поправка на основния закон на страната.

Касабова се надява парламентът все пак да успее да приеме всички тези закони, свързани с евроинтеграцията, с помощта на извънредното заседание идния вторник, а вероятно и в събота. 

Ако това Народно събрание не успее да ратифицира годишното споразумение по САПАРД, работата по приемането и  одобрението на проекти ще се отложи за октомври-ноември. Това коментира в кулоарите на Народното събрание министърът на земеделието Нихат Кабил пред Дарик радио. Той не бе изненадан от решението на опозицията да бойкотира днешния кворум.

Намираме се в ситуация преди избори и от всяко нещо се вадят политически дивиденти, коментира Нихат Кабил. За споразумението, което не бе ратифицирано, вече са одобрени средствата за 60 на сто от финансирането, допълни той. Става въпрос за проверени и готови за плащане проекти, които зависят от ратифицирането на документа. Забавя се европейската субсидия за две години плюс 25 процента съфинансиране от българска страна. Умножено по две, защото САПАРД дава 50 процента субсидия за проектите, плюс остатъка от 2004 г., дава инвестиционен ресурс за над 600 млн. лв., който не може да се реализира, допълни земеделскитя министър. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. София
    #21

    Друго си е да присъстват на конгреса на Либералния интернационал (говоря за депутатите от НДСВ и ДПС). ДСБ също не отишли, ама имат извинение - било "нарочно".БСП пък нямали вина за липсата на кворум, защото не била тяхна работа да го поддържат.Много хубаво, браво на тях.Наличието на четири законопроекта, важни за европейската интеграция на България, които парламентът трябва да приеме до края на следващата седмица, всъщност няма никакво значение, нали?!

  2. BLUEBIRD
    #20

    ИЗКАЗВАНЕна Иван Костов по повод ратификацията на Договора за присъединяване на България към ЕС http://www.dsb.bg/index.php?page_id=1&id=911

  3. Pernik
    #19

    razbira se che shte boikotirat. Da sa si prieli izmislenite liberali vajnite neshta do sega a ne nakraia, kogato ostavat dve sedmici. Kolkoto do obriazanite, posledna vazmojnost da lapnat oshte neshto po SAPARD. Apropo, chestito na N.Mihailova, sled kato prezidenta Jelev po NTV pri Koritarov kaza, che niama losho Simeon pak da e nachelo na darjavata. Hvala!

  4. Дичка
    #18

    Като чета т.нар. важни закони, които трябва да се приемат до края на другата седмица и виждайки сред тях законът за подземните богатства, ми се ще да спомена, че безумието, наречено "закон за подземните богатства" е толкова важен за евроинтеграцията, колкото сексуалният живот на какавидите. Тоест, г-жа Касабова излишно се напъва (до степен да се наака) да тръби за този проект, който е драматично калпав и по общо мнение ще внесе невъобразим хаос, концентрирайки всички и всякакви дейности по подземните

  5. София
    #17

    Не защитавам закона за който спомена, не съм наясно с въпроса за подземните богатства. :)Общо взето тезата ми беше, че на депутатите от НДСВ и ДПС, които не са решили, че си струва да ходят на работа и далеч по-добре е да отидат на друго мероприятие, както и на тези от ДСБ, които са решили да не ходят в парламента, защото не са съгласни с обсъжданията, все пак им се плаща, за да са на работните си места.

  6. sss
    #16

    Prava e Sofia. Deputatite sa deputati za da hodiat v parlamenta i da glasuvat. Ne e opravdanie 1. Tova, che ne bili suglasni s tova, koeto shte se glasuva! Ami nali zatova ima debati, da si kazat mnenieto i da glasuvat protiv shtom kato ne sa suglasni. 2. Tova, che nikoi ne im e dal, razbirash li, da prochetat daden zakonoproekt. Ne moga da poviarvam, che ako iskash da prochetesh neshto, koeto predstoi da se glasuva, niama da ti dadat! 3. Nai-malko puk e opravdanie fakta, che imalo v Bilgaria niakakuv

  7. Дичка
    #15

    Депутатите следва да си стоят на работното място и да си вършат работата, демек, да приемат закони. Аз не коментирам липсата на кворум (нещо очаквано, трябва да се обикалят села и паланки и да се агитира). Коментарът ми засяга единствено изказването на Касабова. Това е. По-страшното обаче е, че май на тях им пука за качеството на работата, която вършат. Примери в това отношение бол, ма както и да е ...малко остана.

  8. Депутат
    #14

    Айде бе, колеги - дайте да ходим, че за повечетно ще ни е за последно.

  9. Балахур
    #13

    Само питам, не че не знам

  10. WWW.SUGAREV.COM
    #12

    WWW.SUGAREV.COM

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.