Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът се опита да гледа промените в Конституцията за финансовия пакт

Липса на кворум отложи гласуването за наесен

0 коментара
Парламентът се опита да гледа промените в Конституцията за финансовия пакт

На последното си законодателно пленарно заседание в четвъртък Народното събрание се опита да обсъди на първо четене промените в Конституцията, свързани с Пакта на финансова стабилност. Обсъждането мина по-скоро в убеждаване доколко е необходим пактът и дали е подходящ моментът за разглеждането му.

Измененията предвиждат новите видове данъци върху доходите или печалбите, както и промяната на данъчните ставки на съществуващите данъци да се приемат с мнозинство от две трети от всички народни представители.

Предлага се още в основния закон да се запише, че допустимият размер на бюджетното салдо, при който Министерският съвет изготвя и внася проекта за държавен бюджет, да бъде установен в закон. Предвижда се още промени в този допустим размер на бюджетното салдо да се приемат с квалифицирано мнозинство от две трети от всички народни представители.

В Закона за устройство на държавния бюджет се предвижда дефицитът по Консолидираната фискална програма да не надвишава 2 на сто от БВП.

С промените в конституцията трябва още да се запише, че България провежда предвидима, последователна и устойчива фискална политика.

Според вносителя, който е правителството, промените трябва да влязат в сила от 1 януари 2012 г.

Дебатът по основните положения на пакта обаче се състоя в полупразна зала.

“Този дебат може да се счита за загубен, ако се проведе. Нека това да стане в нормално време. Това не е нещо дребно. Това са важни дълбочинни процеси в държавното устройство", аргументира депутатът от левицата Георги Пирински предложението си за отлагане на обсъждането. "В този час да дебатираме промени в Конституцията, не е сериозен подход", добави той и обсъждането да стане през новата парламентарна сесия.

Съпредседателят на Синята коалиция Иван Костов също възрази срещу провеждането на дискусията с аргумента, че моментът за нея нея не е подходящ и има опасност тя да се претупа.

“Нелепо е да се започне и за да завърши дискусията в почти последния работен ден”, настоя той.

"Не оставайте с впечатление, че парламентарната ни група има интерес от неразглеждането на проекта за промяна в Конституцията", заяви и народният представител от КБ Мая Манолова.

Тя напомни, че няма как депутатите да съберат две трети от гласовете си, за да гласуват промените, както се изисква по правилник.

“Мисля, че сме сериозни хора. В залага има не повече от 100 души, а за приемането на решение по тази точка са необходими не по-малко от 160 души”, включи се и депутатът от левицата Георги Божинов. "Подхождате формално и лицемерно към темата", упрекна той представителите на мнозинството.

Божинов предложи в петък в 9.00 ч. да започне обсъждането на промените в Конституцията. В зала отхвърлиха и тази идея при гласуването.

За дебата в пленарната зала дойде финансовият министър Симеон Дянков, който е автор на идеята за пакта и основен двигател за нейното прокарване през законодателния орган.

"В интерес на гражданите е правителствата, които избират, да бъдат толкова отговорни, колкото сме и ние", заяви Дянков по време на дискусията.

"Време е да направим и третата крачка - да запишем в Конституцията, че преките данъци се променят с две трети мнозинство в Народното събрание", каза Дянков. По думите му, това ще доведе до по-ефективно преразпределение на парите за данъкоплатците. Той припомни, че миналата седмица "Мудис" е повишила кредитния рейтинг на България, като са подчертали, че в страната има ясни и прости фискални правила.

От ДПС и левицата декларираха, че няма да участват в дискусията и гласуването на промените, свързани с пакта. "ГЕРБ бърка конституцията с готварска книга и затова няма да се включим в дебатите", заяви Любен Корнезов от "Коалиция за България" и допълни, че в пленарна зала не присъстват достатъчно депутати от групата на ГЕРБ.

Според Алиосман Имамов от ДПС обсъждането на тези изменения изисква по-спокойна обстановка, каквато ще има след местните и президентските избори.

Съпредседателят на Синята коалиция Мартин Димитров поиска да продължат консултациите по пакета от мерки. Той посочи, че трябва да се търси консенсус и измененията да бъдат подкрепени от по-голяма част от парламента. Димитров подчерта, че данък общ доход и корпоративният данък трябва да бъдат запазени на ниски равнища.

Зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Димитър Главчев отбеляза, че гаранциите за финансова стабилност са необходими както за развитието на предприемачеството, така и за привличането на чуждестранни инвестиции. Предложението ни заслужава подкрепа, независимо от партийните пристрастия, важното е да се гарантира разумно управление години напред, останалото е популизъм, декларира Главчев.

В крайна сметка до гласуване така и не се стигна поради липса на кворум. Очаквано то ще се проведе след ваканцията на народните представители в началото на септември.

За да бъдат приети промените в Конституцията, е необходимо законодателите да съберат 2/3 от гласовете в подкрепа на предложенията. Към момента никой освен парламентарната група на ГЕРБ и някои независими народни представители не е подкрепил идеите на финансовия министър Симеон Дянков, събрани в пакта.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.