Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът се провали при избора на омбудсман

0 коментара

Парламентът не успя да избере омбудсман при двете поредни гласувания днес. Нов опит за избор на обществен защитник ще бъде направен в недалечна перспектива, до края на мандата на парламента, обяви след провала председателят на Народното събрание проф. Огнян Герджиков.

Той обвини дясната опозиция, че е политизирала избора. СДС и ОДС посочиха, че провалът е бил предопределен от сбърканата процедура и първо трябва да има консултации между политически сили, а след това да се издигат кандидатури. БСП също препоръча да не се бърза, а да се потърси консенсусна фигури. "Новото време" изрази надежда НДСВ да се откаже от налагането на партийна кандидатура, но шефът на ПГ на НДСВ Станимир Илчев каза, че номинацията на проф. Петър-Емил Митев няма бъде оттеглена.

След преброяване на бюлетините от първото гласуване до балотажа стигнаха номинираният от НДСВ и ДПС политолог Петър-Емил Митев с 55 гласа и предложената от БСП Анна Караиванова с 40 от общо 198 гласували депутати.

На балотажа обаче подкрепящите другите петима кандидати бойкотираха избора и нито един от двамата не събра повече от половината от гласовете на участвалите в гласуването - поне 94 гласа от пуснатите 187 бюлетини.

72-ма бяха за Петър-Емил Митев, а 46 - за Анна Караиванова. Комисията откри 45 бюлетини, в които е гласувано за двамата едновременно, 15 празни бюлетини, 8 празни плика и един с повече от една бюлетини.

Още в началото на надпреварата в петък по обяд отпаднаха другите кандидати на НДСВ - депутатът Кирил Милчев, който получи само 14 гласа, и бившият конституционен съдия Димитър Гочев, за когото са гласували 29 депутати. Издигнатият от трима царисти и независимата Елка Анастасова Емануил Георгиев събра едва 12 гласа. Отпаднаха и предложеният от ПГ "Народен съюз" проф. Александър Джеров, събрал 28 гласа и кандидатът на СДС Станислав Димитров с 14 гласа.

Политическите сили не успяха да се обединят около една кандидатура на обществен защитник и днешният провал бе прогнозиран заради разпръскването на гласовете между седемте номинирани и липсата на фаворит измежду тях. Сега процедурата за избор на омбудсман трябва да започне отначало - от номиниране на кандидати през политически консултации и гласуване в пленарна зала.

Още при откриването на първата процедура, правозащитни организации настояха да се проведат широки консултации извън партийните централи, за да се излъчи консенсусна и за обществото фигура. Политиците не приеха този вариант и днес се провалиха. По закон общественият защитник трябваше да е избран още до края на март - преди месец и половина.

Червеният политолог Петър-Емил Митев бе номиниран от 18 депутати от ПГ на НДСВ и обявен за официална кандидатура на коалицията НДСВ-ДПС. Вчера царистите са получили съобщения по мобилните си телефони, че съвместната кандидатура на НДСВ и ДПС е проф. Митев, съобщиха депутати. На предварителните разговори от Коалиция за България не приеха да подкрепят съпартиеца си и останаха на своята кандидатура - бившата прокурорка Анна Караиванова.

Народните представители от този парламент за първи път гласуваха тайно, каквото е изискването в закона за омбудсмана. За избора бяха осигурени бели бюлетини с имената на всички кандидати, подредени по азбучен ред и бели непрозрачни пликове. Вотът се проведе в зала "Изток", запечатана още от предния ден.

Преди гласуването всеки един от номинираните представи в рамките на 5 минути от трибуната вижданията си за ролята на бъдещия обществен защитник пред Народното събрание. Кирил Милчев и проф. Джеров обявиха, че ако бъдат избрани първата им работа ще е да ангажират европейския омбудсман в защита на осъдените на смърт наши медици в Либия. Анна Караиванова се ангажира родителите, които не плащат издръжка, да бъдат давани на прокурор. Петър-Емил Митев се обяви против популизма и конформизма. Станислав Димитров лансира идеята гражданите да имат право на индивидуални жалби пред Конституционния съд. Емануил Георгиев се ангажира да пази тайната на гражданите, потърсили защита. Димитър Гочев изтъкна необходимостта омбудсманът да върне доверието на хората в институциите.

Новото време: Парламентът отхвърли партизирания подход на НДСВ

От ПГ "Новото време" обясниха днешния провал с неуспеха на мнозинството от НДСВ да наложи партийна кандидатура.

"Парламентът излезе с чест от опита на НДСВ да наложи партийна кандидатура за омбудсман, без да се съобразява с необходимостта от консултации с гражданските организации, както и от постигане на съгласие между възможно повече парламентарни групи," заяви Борислав Цеков пред журналисти. Според него, с гласуването си депутатите са отхвърлили този подход на НДСВ.

"Практиката на НДСВ, което вече не е мнозинство, да налага решенията си явно вече няма да мине в този парламент," заключи Цеков. Той изрази надежда, че при процедурата за нов избор НДСВ ще преосмисли този партизиран подход и ще потърси мнението на широк кръг граждански и неправителствени организации, както възможност за съгласие в рамките на парламента за издигане на обществено призната фигура, която има не само необходимата политическа, но и гражданска легитимация.

НДСВ и ДПС пак ще издигнат социолога Петър-Емил Митев

С невъзможността на депутатите от БСП, ОДС, СДС и "Народен съюз" да преодолеят свои "остатъчни предразсъдъци" обясни ситуацията председателят на ПГ на НДСВ Станимир Илчев. Кандидатурите бяха много и те бяха доста изравнени като положителни характеристики, посочи Илчев.

Той обеща по-малко жълти номинации при втория избор. При сегашния, депутати от НДСВ бяха застанали зад четири различни номинации за поста и ръководството на групата не успя да насочи гласовете на групата към един. Същевременно шефът на царските депутати заяви, че кандидатурата на Петър-Емил Митев няма да бъде оттеглена.

По повод атаките от страна на "Новото време", Станимир Илчев заяви, че всеки опит за партизиране на избора, е бил разрушен в момента на появата на втора, трета и четвърта кандидатура. "Не сме използвали партийни инструменти за дисциплиниране на кандидатите или на техните поддръжници, а разчитахме по време на балотажа да настъпи плавно и естествено прегрупиране на предпочитанията", допълни той. Негови колеги обаче признаха, че както обичайно, и преди този вот са получили по мобилните си телефони указание за кого да гласуват.

Четин Казак от ДПС, които бяха "за" Петър-Емил Митев, каза, че за да се избегне повторен провал, трябва да се потърси консенсусна фигура за омбудсман, която да обедини колкото се може повече парламентарни групи и народни представители. Преди избора се проведоха консултации, но за съжаление всички парламентарни групи останаха непримирими в своите позиции и това логично доведе до днешния резултат, коментира Казак. Той допусна, че явно доста кандидатури са били припознати като партийни и са били неприемливи за различните депутати, затова по думите му се е стигнало до големия брой недействителни бюлетини.

БСП призова да не се избързва с новата процедура

Зам.-председателят на парламента Любен Корнезов от БСП препоръча да не се избързва с новата процедура за избор на омбудсман, за да не се стигне отново до провал. Днешната процедура по избор на омбудсман не е нарушена, няма нищо фатално, коментира той.

Корнезов призова парламентарните политически сили да не издигат нови кандидати, а с общи усилия да намерят човек, който ще има доверието не само на НС, но и на хората. Корнезов заяви, че е добре гражданското общество също да си каже думата.

Запитан дали би приел да бъде номиниран за омбудсман при втория избор, Любен Корнезов отказа да коментира "на този етап". При първия избор, БСП е отправило предложение към Корензов да бъде издигнат, но той е отказал, съобщиха днес червени депутати.

Герджиков очаква ново политизиране на избора

Председателят на Народното събрание Огнян Герджиков обяви, изборът е бил политизиран и няма да се изненада, ако и на следващите избори се получи подобен резултат. "Това не е добро, но ние сме все още доста политизирана нация", допълни той.

Той прогнозира, че до 20 дни парламентарните групи трябва да се договорят за датата на новия избор. Герджиков обясни, че всичко започва отначало и няма никаква пречка да бъдат посочени същите или други кандидатури за омбудсман.

Бойкотът при гласуването Герджиков свърза с позицията на ОДС, може би и на СДС, които са решили, че нито една от двете кандидатури не е подходяща за омбудсман и по този начин са изразили своята позиция.

Десните: Първо да има консултации, а после - номинации

Според зам.-председателя на ПГ на СДС Валентин Василев политическите консултации за избор на омбудсман са започнали много късно и това е причината парламентът да не избере обществен защитник.

"Процедурата тръгна погрешно. Още преди да бъде обявена процедурата за номиниране, Кирил Милчев вече беше събрал подписи и беше внесъл кандидатурата си в деловодството. Едва след като парламентарните групи излъчиха свои кандидати, започнаха консултациите и естествено никой не пожела да оттегли номинацията си", коментира той.

По думите му, днешния неуспех на парламента да излъчи обществен защитник е добра поука за всички политически сили. Според него, консултациите при новия избор трябва да се случат преди издигането на кандидатури. Василев допусна, че трудно ще се стигне до една кандидатура, но обясни, че за да има избор трябва да бъдат гласувани две или три номинации.

Сходна позиция изразиха и от ОДС. "Управляващите не се вслушаха в искането на ОДС да бъдат направени консултации за омбудсман и направиха избора политически", каза Веселин Черкезов. Той припомни, че парламентарната им група е настоявала да има консултации между всички политически сили и за омбудсман да се избере консенсусна фигура, подкрепена от всички парламентарни групи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.