Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът ще реши за мисията в Ирак към средата на април

0 коментара

Разискванията в парламента във връзка с присъствието на България в Ирак се очертава да бъдат между 10 и 15 април, каза в сряда пред журналисти председателят на Народното събрание Борислав Великов. Часове по-късно Съветът по отбрана към министъра на отбраната обяви, че ще предложи на правителството българският батальон да се изтегли окончателно от Ирак до 31 декември.

За желанието на генералитета, подкрепено и от министър Свинаров, българският батальон да се изтегли окончателно от Ирак до края на годината, се разбра още миналата седмица. В днешното съобщение на министерството на отбраната се посочва, че утре министър Свинаров ще предложи на вицепремиера Пламен Панайотов и на министъра на външните работи Соломон Паси да станат съвносители на това решение.

В ръководството на НДСВ обаче се обсъжда и идеята крайния срок за изтеглянето на контингента ни от Ирак да не се обвързва с конкретна дата, а с определени събития, научи Mediapool, като например одобряването на иракската конституция или избора на редовно правителство. Така оттеглянето на военното ни присъствие от Ирак ще се обвърже със стабилизацията на страната.

Според предварителния план за демократизацията на Ирак, и двете събития би трябвало да се случат до края на тази година или в началото на следващата. Втори месец след провеждането на първите свободни парламентарни избори в страната обаче все още не е конституирано временното иракско правителство, което ще действа до приемането на конституцията и избора на нов парламент.

На база на политическия анализ, военнотехническата оценка и докладите на разузнавателните служби, Съветът по отбрана предлага на министъра на отбраната Николай Свинаров числеността на петия български батальон да бъде намалена с 60 военни до 400 военнослужещи, като така ще се запази осигуряването на безопасността на личния състав и ще има потенциал за изпълнение на задачите.

До 31 декември България да изтегли военните си сили от Ирак, но да продължи участието си в коалицията, като правителството договори подходящи форми за това, се предлага още в днешното решение. Предлага се още да се разшири българското участие в мисията за подготовка на иракските сили за сигурност.

Също в сряда шефът на парламентарната група на НДСВ Станимир Илчев изрази скептицизъм, че до средата на април, когато се очаква парламентът да дебатира ида реши докога оставаме в Ирак, би могло да се осъществи посещение на наша парламентарна делегация в Дивания, където е разположен българския контингент.

Теоретично е възможно да се мисли за изпращане на парламентарна делегация преди провеждането на дебата дали и как България да продължи мисията в Ирак, каза председателят на парламента Борислав Великов след извънредния председателски съвет, на който беше обсъдена информацията на началника на Генералния щаб ген. Никола Колев и военния министър Николай Свинаров във връзка с евентуалното изпращане на български депутати в Дивания.

Според Станимир Илчев обаче парламентарната делегация, чиято цел е да установи на място ситуацията в българския контингент, може да замине след не по-малко от един месец. Предложението за депутатско посещение на място при контингента ни дойде от ДСБ, след смъртта на офицерски кандидат Гърди Гърдев и появата на анонимно писмо в Интернет, в което се упреква и българското командване.

Като аргумент за срока на заминаване Илчев посочи процедурата, която била по-сложна от "първоначалните представи на някои депутати".

Ще се наложи делегацията да изчака отговор от американското командване във Флорида, след което ще е необходимо съгласуване с американското и полското командване в Ирак, както и отново да се изчака най-подходящия момент, който да се запази в абсолютна конфиденциалност, разясни процедурата лидерът на жълтите. "Дълбоко се съмнявам, че седем депутати ще могат едновременно да посетят Ирак, а от друга страна едва ли ще има парламентарна група, която да откаже посещението", каза още Станимир Илчев, като добави, че най-вероятно СДС, която се обяви против заминаването, може да се откаже от своя представител.

Борислав Великов пък съобщи, че отделните парламентарни групи ще разгледат по-подробно въпроса за включването си в евентуална делегация и ще обосноват евентуалното си участие или неучастие, като вземат предвид всички известни към момента факти и съответните политически аргументи.

Според Великов, на днешния председателски съвет нито една парламентарна група не е изразила изрично несъгласие за изпращане на делегация в Ирак.

Вчера парламентарната група на Народен съюз обаче обяви, че е взела решение против изпращане на депутатска делегация. От СДС и БСП също се изказаха доста скептично, макар все още да нямат решение, а говорителят на сините Николай Младенов нарече идеята на ДСБ "парламентарен туризъм". От НДСВ и ДПС по принцип са против изпращането на депутати да проверят на място контингента ни в Ирак.

Днес лидерът на парламентарната група на НДСВ Станимир Илчев се срещна с иракския посланик Хайдер ал Барак.

Ирак приветства подобно посещение, а България има пълна свобода кога точно да посети страната, заяви след срещата посланика. Барак дори е изразил мнение пред Станимир Илчев, че визитата ще бъде по-съдържателна, ако политиците ни посетят не само българския контингент, а и Багдад, където той лично щял да съдейства за среща на иракския министър-председател с нашите парламентаристи.

Мисля, че двете страни имат нужда от такова посещение за изясняване на някои неща, за разчупване на леда, както и за възвръщане на старите отношения в икономическата и търговската област, коментира инициативата на депутатите Барак. Той приветства подкрепата на България за политически процес в страната си.

Посланикът бил информиран по време на срещата за подготовката на България за приключване на мисията ни и изразил пълно удовлетворение от иракска страна от перспективата страната ни да продължи да участва в по-нататъшното възстановяване на страната.

Двамата са обсъдили още и очакванията на Ирак България да опрости иракския дълг подобно на страните от Парижкия клуб, които опростиха 80% от вземанията си от Багдад. В отговор обаче Илчев е обяснил на иракския посланик, че въпросът е по-сложен и може да бъде обсъден при евентуално посещение на българските депутати.

Хайдер ал Барак е информирал лидерът на ПГ на НДСВ и за това, че в четвъртък или в петък новото иракско правителство ще бъде обявено и в него ще има представители и на политически сили и етнически групи, които са бойкотирали изборите.

Относно повишаването на сигурността в Ирак Барак е обяснил, че убедителните действия на силите за сигурност в страната му се засилват и имало десетки задържани терористи и заподозрени след изборите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.