Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Партиите-дубликати отиват на изборите без да сменят имената си

0 коментара

Работодателите да плащат и задължителните лични осигурителни вноски на работниците си, които получават заплати до 165 лева. Това предложи в сряда КНСБ, като аргументира идеята си с необходимост от по-справедливо разпределение на данъчната и осигурителната тежест и намаляване на бедността в страната.

В момента личните осигурителни вноски се плащат от всички работещи. КНСБ предлага това вече да става само за получаващите месечни доходи над 165 лева, като осигурителните вноски да са в размер на 15 до 50 ст. за всеки лев над границата.

За да не намалеят приходите в НОИ, с които се изплащат сегашните пенсии, както и натрупването за пенсия на сегашните работещи, осигурителната тежест за работещите с най-ниски доходи да се поеме или изцяло от работодателите, или с участието и на държавата, са идеите на синдиката.

Профсъюзът е разработил няколко варианта за диференциране на личните вноски, които ще увеличат с между 11 и 14% месечно разполагаемия доход за нискодоходните групи със заплати до 220 лв. В единия от вариантите по-високия доход за работника ще е за сметка на увеличените разходи на работодателите, но това, според КНСБ, би могло да се компенсира от държавата с други мерки.

При друг вариант, в който при преразпределението участва и държавата, социалният ефект за хората е същият, но по-високия разполагаем доход ще струва годишно на бюджета 100 млн.лв. допълнително. От КНСБ не уточниха откъде ще дойдат тези пари.

Според КНСБ, ако този механизъм се въведе, работодателите ще бъдат демотивирани да укриват осигурителни вноски.

Според изчисленията на синдиката, ако се възприеме диференциран подход към личните осигурителни вноски, ще се ограничи разслоението и бедността в българското общество. Статистиката на КНСБ сочи, че най-добре платените българи получават 10 пъти по-високи доходи от тези на най-бедните, а 45% от наемните работници се осигуряват върху заплата до 165 лв., като работодателите укриват от държавата реалните заплати, за да спестят и от осигурителните вноски.

По време на обсъждането в хотел "Принцес" в столицата управителят на НОИ Йордан Христосков посочи, че диференцирането на личните осигурителни вноски ще облекчи по-нискодоходните групи, но няма да реши проблемите на хората с ниските заплати.

Според него диференциацията ще доведе до двоен бонус за нискодоходните групи - никакви осигурителни вноски, а в същото време ще продължат да имат гарантиран минимален размер на пенсиите.

Христосков предложи вариант, при който осигурителната вноска да бъде разпределена 40 на сто за работодателя, 40 на сто за държавата и 20 на сто за работниците, съобщи БТА. Разчети на НОИ сочат, че за този вариант са необходими 1.1 млрд. лева, които могат да дойдат от фискалния резерв, приходи от приватизация и целево инвестиране.

Заместник-председателят на Българската стопанска камара Дикран Тебеян коментира, че може да се търси вариант за по-рязко намаляване на осигурителната тежест, което според него ще стимулира работодателите да увеличат работните заплати.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.