Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Партията Демократична алтернатива вече няма група в македонския парламент

0 коментара

Ако Демократическата партия на Сърбия /ДПС/ се върне към реформаторския курс и платформата на Демократичната опозиция на Сърбия /ДОС/, възможно е да се разговаря за нормализиране на отношенията вътре в управляващата коалиция, но без предварителни условия, заявиха 17-те лидери от ДОС на партията на югославския президент Воислав Кощуница.

По добре известната формула "Всички за един, един за всички", първоначалният ДОС, както го нарече сръбският премиер, отхвърли ултиматума на ДПС да бъде върнат на тази партия постът председател на сръбския парламент. Макар Кощуница и представителите на ДПС да не дойдоха на срещата, веднага след нея те се оградиха с изявленията, че не са поставили ултиматум, но посочиха, че негативният отговор на останалата част от ДОС ще доведе до определени последствия. И ДПС поиска вчера насрочването на предсрочни парламентарни избори в Сърбия.

Кризата в управляващата коалиция ДОС, която според оценката на анализатори престана да съществува още на 17 август, когато Демократическата партия на Сърбия се оттегли от сръбското правителство, сега определено се превърна в открита борба за власт. За основните принципи на обединения ДОС, онзи, който е съставен от 18 партии, забравиха именно тези, които най-много се кълнат в тях. Свалянето на Милошевич наистина бе първата, но не и единствената цел на обединената опозиция, на която народът даде мандат. Реформите във всички области на обществото, в които навлезе тази държава, не стигнаха далеч. Обещанията, освен онова за публичното извършване на дейностите и показването на мръсното пране, не бяха изпълнени.

Партията на югославския президент не е права. Неприемането на отговорността за участие във властта, неизпълняването на някои предизборни и следизборни обещания, незачитането на договори, независимо дали са публични или тайни, седенето на два стола между властта и опозицията, отказването на подкрепа за реформаторските закони на коалиционните партньори, шантажът и настояването за предсрочни избори вместо за диалог, сигурно не са в съответствие с коалиционното споразумение.

Но не може да се приеме и позицията на сръбския премиер, който се позовава на споразумението само когато това е позитивно за мнозинството от ДОС, а в обратния случай, когато в същото това споразумение е предвидено постът председател на сръбския парламент да принадлежи на ДПС, да се позовава на парламентарното мнозинство. Не е добре една партия да се заплашва с отнемане на мандата за това, че тя може да поиска свалянето на реформаторското правителство.

а, което е най-важното - някой бе хванат в кражба, а обществеността открито е убеждавана, че не е видяла онова, което е видяла.

Боят в парламента, наглото поведение на най-отговорните държавни функционери, в което изпъкват шефовете на депутатските групи на Демократическата партия и Демократическата партия на Сърбия, заплахите, шантажите, кражбите, лъжите, не са това, което трябваше да дойде след Милошевич. Вярна е, макар и прекалено изтъркана, фразата, която един милион пъти бе повторена през последната година, че на тази страна са необходими истина, помирение, реформи и колкото е възможно по-малко болезнен път през прехода, но също така и отговорни политици, политическа култура и зрялост. И преди всичко вместо да прехвърлят топката в полето на противника, Кощуница и Джинджич би трябвало отдавна да седнат на масата на преговорите и да обсъдят кое е най-добро за държавата или поне в подобен разговор да забравят за своите партии и ориентации.

Според проучване на общественото мнение на агенцията Стратеджик маркетинг, почти половината от избирателите в Сърбия - 46 процента, биха гласували за коалицията ДОС, ако сега бъдат произведени парламентарни избори. Ако партиите от ДОС излязат самостоятелно на изборите, най-много гласове би получила ДПС на Воислав Кощуница - 21 процента, а по-малко - 18 процента, Демократическата партия на премиера Зоран Джинджич.

В случай на отделно явяване на изборите трета по броя на получените гласове би била Социалистическата партия на Сърбия - 10 процента. Анкетата показва също, че повече от една четвърт от избирателите - 27 процента, нямат становище или не желаят да гласуват, както и това, че лидерът на ДПС Воислав Кощуница е най-популярният политик в Сърбия.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.