Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първанов, БСП и ДПС виждат промените в основния закон след 2004 година

0 коментара

След днешните консултации на президента Георги Първанов с парламентарно представените политически сили за промени в основния закон, се разбра, че големият политически дебат кога точно да се случат конституционните поправки предстои. СДС и НДСВ заявяват, че още този парламент може да осъществи промените. Първанов, БСП и ДПС искат отлагане на процеса до края на 2004 г., за да съобразим промените у нас с общата конституционна рамка на ЕС, която европейският Конвент продължава да дебатира, без яснота за резултата.

Първанов призна, че инициативата е на СДС

Лидерът на СДС Надежда Михайлова заяви след срещата с президента Георги Първанов, че сините ще продължат консултациите по предложенията за промени в Конституцията през есента в парламента. Днес и държавният глава каза, че ще продължи да събира мнения по темата, но на “Дондуков” 2.

“Благодаря, че се отзовахте на моята покана, но можем да разглеждаме срещата и като резултат от вашата инициатива. Няма да спорим за авторство”, каза в началото на разговора президентът Първанов на дошлите сини лидери. Заедно с Надежда Михайлова при държавния глава бяха Екатерина Михайлова, Пламен Орешарски, Ергин Емин.

На въпрос как е реагирал президентът на идеята на СДС да бъдат ограничени неговите правомощия и как на махането на вицепрезидентската длъжност, Надежда Михайлова повтори позицията на синята партия, че първо СДС ще спечели президентските избори и тогава ще постави въпросът на обсъждане. Тя обясни, че желанието на сините е тази тема да не стане препъни-камък в дебатите. Михайлова подчерта моралната сила на СДС да прави предложения, от които ще бъдат овластени другите политически сили.

Лидерът на СДС заяви, че има еволюция в становището на политическите сили и на президента по въпроса за необходимостта от промени в основния закон. “Очакваме и другите политически сили да дадат становище. До този момент те не са изразили ясно становище по конкретните предложения, нито са излезли с ясна оферта в това отношение. Но самото включване на институциите ще даде възможност и ще окуражи политическите лидери да изразят своите становища по конкретните предложения и да внесат нови”, каза Михайлова.

Синята партия още не е взела решение дали ще сезира Конституционния съд за закона за съдебната власт, в каквато посока преди време се изказа Екатерина Михайлова пред БНР. Днес стана ясно, че президентът пуска закона за съдебната власт и няма да упражни отлагателно вето.

ДПС харесва Първанов като медиатор в дебата

Зам. председателят на ДПС Лютви Местан каза, че партията му се радва, че в дискусията за промените в Конституцията Георги Първанов "ще бъде важен медиатор не само между парламентарно представените политически сили, но и между парламента и извънпарламентарните политически сили и гражданското общество като цяло".

За ДПС безспорните идеи били отпадането на ограничението за закупуване на земя от чужденци, придаването на конституционна тежест на институцията омбудсман, включително създаването на правна възможност чрез омбудсмана българските граждани да сезират Конституционния съд. Според Местан има съгласие и за разширяване на правомощията на местното самоуправление.

НДСВ иска промените на Конституцията след Прага

Промяната в основния закон няма да стане тази година, най-належащите промени ще бъдат направени след поканата за НАТО в Прага. До това общо становище стигнаха днес представителите на НДСВ и държавният глава на първата си консултативна среща на “Дондуков”2.

От по-ранни изявление се знаеше, че НДСВ иска промените в Конституцията да бъдат направени още в това Народно събрание, докато президентът Първанов пледира поправките да се осъществят от следващия парламент. Днес жълтите и президентът очертаха срока за промените за времето след Прага, без повече уточнения.

Първият заместник - председател на партия НДСВ и шеф на ПГ на НДСВ Пламен Панайотов каза след срещата, че Георги Първанов съобщил добрата новина, че пуска закона за съдебната власт и в следващия брой на Държавен вестник текстът ще бъде обнародван. Според Панайотов с приемането на закона минава първият етап от съдебната реформа, който ще бъде последван с промени в Наказателния кодекс. Той посочи като възможен втори етап търсенето на промени в Конституцията, за което преди време се изказа и министърът на правосъдието Антон Станков, който по този начин подкрепи идеята на СДС.

Панайотов, Вълчев, Мингова, Дончев и Илчев изразиха днес пред президента известната вече позиция на управляващото мнозинство, че искат промени в Конституцията заради преговорите с ЕС и заради предстоящото членство на страната ни в НАТО.

“Не видяхме основание да считаме, че президентът лансира идеи, които да са извън контекста, който ние споделяме”, каза Пламен Панайотов. НДСВ не поставя под съмнение формата на държавно управление, се разбра от обясненията на първият зам.председател на жълтата партия пред журналисти.

Той подчерта, че НДСВ иска по-оперативен начин за изпращане на български войски в чужбина, както и посрещането на чужди у нас. До конкретика обаче не се стигнало, т.е. президентът и представителите на НДСВ не говорили дали парламентът (както е сега) или правителството ще дават разрешението по чл. 84 т.11 от Конституцията. “ Президентът изрази съгласие, че трябва да се намери такъв конституционен механизъм, който да не предполага никакви ограничения от гледна точка изпълнението на ангажиментите ни по линия на НАТО”, обясни жълтият лидер. Преди две седмици Първанов се изказа резервирано към идеята да се даде възможност на правителството да разрешава самостоятелно преминаването на чужди войски през българска територия.

За институцията омбудстман и за индивидуалната жалба на гражданите до Конституционния съд, Панайотов каза, че е хубаво да се съобразим с европейската практика и те да са записани в Конституцията. Първанов говорил и за идеите си за развитие на местното самоуправление, но на срещата не станало дума за избирателната система у нас. От НДСВ отказаха днес да коментират идеите на СДС за промени в Конституцията и казаха, че това ще стане на специална среща между двете партии.

БСП вижда конституционни промени след 2004 година

Лидерът БСП Сергей Станишев каза, че промяната в основния закон не трябва да стане преди в ЕС да са наясно с конституционната рамка на обединена Европа. Той подчерта, че трябва да се има предвид дискусията, която върви днес в рамките на Европейския конвент и която трябвало да приключи до края на 2004 г.

"България трябва да участва активно в тази дискусии, в този диалог и да отстоява нашите виждания. Най-малкото би било малко неразумно да тичаме преди вятъра, да се опитаме да правим промени, които после ще трябва да се коригират отново", каза Станишев. Според него обаче това Народно събрание има мандат в случай, че постигне необходимия консенсус, да промени основния закон на страната. Но според БСП тази дискусия трябва да върви с темпото на ЕС.

Той заяви, че позицията на партията му е непроменена - сегашната Конституция е едно голямо завоевание на българското общество. "Затова смятам, че опитът да се катализира дебатът, да се подменят реалните проблеми на българските граждани днес, което според мен е характерно особено за предложенията на СДС, трудно би могъл да бъде възприет", каза лидерът.

За левицата било неприемливо да се променя държавния модел на управление, да се нарушава баланса на властите. БСП не иска изпълнителната власт да се превръща "във власт на всички власти" и да подчинява останалите. "Не смятам, че в България има слаба изпълнителна власт", каза Станишев.

Той подчерта, че България е парламентарна република и парламентът трябва да играе водеща, основна роля във формирането на политиката на държавата. "Характерът на промените и сроковете им изискват много сериозна дискусия, която не може да бъде кратка", каза Станишев.

За БСП са приемливи идеите за омбудсмана, за индивидуалната жалба до Конституционния съд, за засилването на местното самоуправление. Станишев подчерта, че децентрализацията на държавната власт може да стане и в рамките на сегашната Конституция, чрез конкретно законодателство, но в момента не били предвидени средства от страна на правителството за реализиране на идеята.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.