Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първанов: НДСВ рискува пътя на България към ЕС и НАТО

0 коментара

Има критичен минимум на доверие към правителството и въпросът не е в това дали НДСВ ще изкара мандата си, а дали с това доверие те ще могат да извървят пътя към ЕС и НАТО, заяви президентът Георги Първанов на брифинг за медиите.

На пресконференцията, формулирана като разговор по актуални политически въпроси след местните избори, държавният глава разкритикува НДСВ и СДС за предизборната им тактика между първи и втори тур на вота, но не отговори на въпроса необходима ли е промяна в законодателството, което позволява на изселниците извън България да гласуват за местната власт.

Президентът се съмнява в способността на управляващите да се справят със задачите за ЕС и НАТО

Пред медиите държавният глава заяви как местните избори са показали, че е налице криза на доверието към управлението и към властта. В обществото се създава впечатление, че управляващата партия изчерпва своя потенциал, каза Първанов и допълни, че сегашното правителство няма концепция за това какво му предстои да направи до края на мандата.

Въпросът не е в това дали правителството и мнозинството ще изкарат мандата си, а дали с доверието, което имат правителството и парламентът, ще могат да извървят най-сериозната част от пътя, които ни предстои до ЕС и НАТО, да реализират някои от най-непопулярните стъпки в реформата и промените в законодателството, посочи държавният глава.

На въпрос какъв е неговият отговор, Първанов каза, че са необходими мерки за укрепването на доверието. "Сегашното правителство трябва да изчисти своите програмни виждания във времето, което предстои до края на мандата. И ако прецени министър-председателят, да засили експертния състав, професионализма с оглед гаранциите за изпълнението на тези приоритети и поемани ангажименти. Но не бих бил аз като държавен глава, човекът, който ще апелира за смяна на формулата за управление в момента", уточни Първанов.

С емоционално приповдигнат тон президентът обяви, че като гражданин и като държавен глава той иска да видя едно действено българско правителство. "Искам да видя като действено сегашното българско правителство. Готов съм да им съдействам за това", каза Първанов.

На въпрос дошъл ли е момента за програмно правителство - теза, лансирана от БСП депутата Татяна Дончева веднага след първия тур от изборите - Първанов отговори, че програмното правителство не трябва да се натоварва с негативни представи, но сега България има легитимно правителство.

Според президента така, както вървят досега нещата, управляващата партия се намира около критичната маса на доверието и управляващите не трябва да се сърдят на него, че им казва истината в очите, допълни той. Като пример той посочи недоумението на НДСВ защо хората са недоволни при положение, че икономическата стабилност в държавата се запазва. Проблемът е, че само 10% от населението могат да я превърнат в личен просперитет и този проблем трябва да се разреши, допълни Първанов.

Първанов напомни, че той самият винаги се е изказвал против предсрочни избори. Държавният глава обаче допълни, че е необходимо да се разсее усещането, че стабилността на НДСВ-мнозинството се крепи на липсата на обосновани претенции на опозицията за предсрочни избори или пък на ограничения в механизмите за предизвикването на подобни избори.

Президентът откри пълзяща дестабилизация на НДСВ и в парламента

Държавният глава разкритикува и НДСВ-мнозинството в парламента, определяйки като пълзяща дестабилизация превръщането на чисто вътрешните проблеми на мнозинството в общонационални. На критиките на депутатите, че с президентското вето той им губи времето, Първанов отговори, че често пъти народните представители неритмично и некоректно приемат законите и той няма да си затваря очите пред тези проблеми.

В тази връзка президентът публично реагира и на обвиненията, че се стреми към промяна на формата на управление, към президентска република. Георги Първанов каза: "Нека някои депутати да не плашат хората с президентска република, нека да не превръщат това понятие в "мръсна дума". Ако или когато реша да се изкажа в полза на президентска република, няма да го направя полугласно или "под сурдинка." Изявлението му бе отговор на обвиненията на нововремци и по-специално на Емил Кошлуков, отправени отново по повод поредното президентско вето.

Пред медиите Първанов все пак уточни, че е за парламентарната република, но веднага допълни, че това не означава отказ от дебат за по-доброто функциониране на институциите, свързан и с техните правомощия. Тази тема той вплете с необходимостта от обстойно оглеждане на българската Конституция, което така или иначе ще се случи във връзка с присъединяването ни към ЕС.

Първанов разкритикува НДСВ и СДС, че идеологизират местните избори

Отново НДСВ, но този път и СДС се оказаха в прицела на президентските критики по повод току що завършилите местни избори.

Държавният глава разкритикува идеологизацията на изборния дебат между първия и втория тур, вдъхнала според него нов живот на идеологемите. Критиките му бяха насочени към НДСВ с думите, че се появила новата идеологема за разбиването на двуполюсния модел, и към СДС с тезата, че отрицанието като форма на политически дебат се превръща в проблем на българския политически живот.

Хората се интересуваха от чистотата, от дупките по улиците, от градския транспорт, а не от идеологемите на политиците, заяви той и като пример за градовете, които не са се поддали, посочи Русе, Бургас и Пловдив. В столицата, според Първанов, нещата били по-различни. В София хората са действали по механизма на идеологическото противопоставяне.

Индиректно президентът поиска обяснение от СДС и НДСВ, обявявайки, че партиите, повели такъв тип дебат, трябва да отговорят защо са избрали този начин на водене на политика.

Иначе държавният глава нарече изборите демократични и свободни и похвали управлението на НДСВ, че за първи път не е допуснало административен натиск или намеса в изборния процес.

Президентът определи проявената от избирателите апатия като знак, че хората все по-малко виждат в политиката средство за разрешаване на своите проблеми. Това, според Първанов, показвало, че на общините наистина трябва да се предоставят реални правомощия и финансовата децентрализация да се случи на практика.

По думите на държавния глава, оздравяването на политическия модел в страната минава през укрепването на партиите, не през игнорирането и отстраняването им.

Първанов апелира и към промени в закона за политическите партии относно начините на финансиране и санкциите, които трябва да се прилагат там, където и когато се консумират нечисти пари.

След "Позитано"20, и Първанов отказа да заеме позиция по казуса "Кърджали"

Президентът изрази своето отношение към предизборната кампания на две от парламентарните партии, но отказа да го направи по казуса със закона за местните избори, повдигнат от социалистите в Кърджали.

Вчера Първанов получи писмо от местната БСП организация с призив да се включи в дебата за коректността на текст от закона, позволяващ на изселниците от страната, запазили българското си гражданство, да гласуват и за общинската власт. Този текст бе вкаран по инициатива на ДПС с последните промени в закона за местните избори през юли т.г. Преди седмица 6000 души, според левицата, пристигнаха с рейсове от Турция в Кърджали, за да гласуват за кмет и общински съветници и си заминаха обратно още на следващия ден.

На директния въпрос каква е позицията му по законовия казус, президентът и бивш лидер на БСП отказа директен отговор, както на два пъти направи и централното ръководство на социалистите, за да не развали отношенията си с Ахмед Доган.

Не бих си позволил да коментирам една тема, която надхвърля оценката за изпълнението на законовите изисквания, заяви Първанов, който обичайно демонстрира изключителна активност в коментарите си по законодателни пропуски или инициативи.

Вместо да отговори на въпроса, държавният глава индиректно призова ДПС да отпусне квота в местната власт за българското етническо население в Кърджали, за да се запази етно-политическия модел в България.

Президентът призна, че Румъния може да ни забави за ЕС

За първи път президентът открито изрази опасение, че България може да не успее да приключи в срок преговорите с ЕС и причина за това ще е пакетирането ни с изоставаща Румъния.

Без да назовава северната ни съседка, Първанов заяви притеснението си, че може би няма да бъде спазен индивидуалния подход в оценката на европейските ни партньори, от което ние ще станем жертва.

Държавният глава заяви, че не е убеден, че докладът на Европейската комисия ще отговори на очакванията на България за край на преговорите през 2004 г. Той повтори призивът на евроминистър Меглена Кунева, че по принцип въпросите с европейската интеграция трябва да бъдат отстоявани много настойчиво по време на всички контакти на българските политици с техните европейски партньори. В отговор на въпрос Първанов обяви, че всички институции в момента - и президентската, и парламента, и правителството, говорят в един тон по отношение на европейската ни интеграция, и това трябва да бъде запазено.

Държавният глава оцени негативно и предстоящата партньорската проверка на ЕС на 3 и 4 блок в АЕЦ "Козлодуй". Той заяви, че тя идва с един много неясен мандат, който не ни удовлетворява.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.