Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първанов оцени високо реформата в армията

0 коментара

Списъкът на Филчев се появи, за да потвърди, че в България освен законодателна, изпълнителна, съдебна и медийна има и една нова власт - тази на главния прокурор Никола Филчев.

Като всяка власт, тя е могъща. Силата ѝ е предопределена колкото от личността на главния прокурор, толкова и от законите. Никой не може да иска неговия имунитет. Главният прокурор може да бъде освободен от поста си само при тежко заболяване. Той единствен може да отменя постановления за образуване на дела и повдигане на обвинение.

На главния прокурор не му трябва законодателна инициатива. Всеки на неговия пост може да намери депутатско лоби за промени в законите.

Главният прокурор може да сезира Конституционния съд за закони. Досега се е възползвал само веднъж - атакува имунитета на кандидат-депутатите.

Той и шефът на административната прокуратура могат да образуват дела пред Върховния административен съд за актове на Министерския съвет, областните управители, агенции. Какво повече може да искат един политик и една партия, в каквито се превърнаха главният прокурор и приближените му обвинители.

Филчев може да влияе на политиката на партии

на реденето на депутатски листи. Как? Много просто. Неговите "клиенти", викани на разпити по дела и проверки и снимани от журналисти, стават нежелани за партийните централи.

Филчев може да сваля рейтинги. Достатъчно е популярен политик да бъде привикан на "Развигор" няколко пъти пред тв камерите, за да се озове в дъното на общественото доверие. Обикновено след свършеното от ВКП остават политически трупове, накичени със забрани за пътуване в чужбина, солени парични гаранции и др.

Филчев може да влияе на общественото мнение

с огласявани проверки от типа "приватизация", "използване на специални разузнавателни средства" и др.

Никакво народно недоволство и управленски гафове не могат да сринат една власт така, както прокуратурата може. Затова и редките изявления на Филчев са по-вълнуващи от обръщенията на президента и интервютата на премиера.

Чрез списъка, който журналистите уж получиха, а пък всъщност май така им се е сторило, главният прокурор иска да внуши, че прокуратурата е безкомпромисна към корумпираните независимо от политическия им цвят.

Иначе в него почти няма новини. За първи път се огласява разследване срещу бившия здравен министър Петър Бояджиев, проверки срещу Евгений Бакърджиев, Евгени Чачев, Бойко Ноев и др., за които не е ясно от кога се точат и дали по тях ще бъдат образувани дела.

Всъщност огласяването на предварителни проверки е незаконно, но като вестникари няма да придиряме.

Още от края на миналата година официално се знае, че срещу бившия шеф на контраразузнаването ген. Атанас Атанасов е образувано дело за задържането на чужд самолет с оръжие в Бургас.

В "каталога" преобладават министри и чиновници от правителствата на СДС. Делата за приватизация са само 9. Твърде малко за обществените очаквания! Има и няколко проверки за приватизационни сделки.

С най-много "номинации", естествено, са Желязков, Божков, Върбанов.

Неудържимото любопитство подтиква и към въпроси. Защо го няма прословутото дело "Филчевгейт". Нима по него не е обвиняем бивш главен секретар на МВР? Не стигнаха ли две години, за да се "изясни дейността" на Гетова за издаването на компенсаторните записи?

Странно е също защо в списъка фигурират имената на покойните Тодор Живков и Димитър Стоянов по делото за възродителния процес.

Във Филчевия списък Костов го няма, засега.

Но преди време заместникът на главния прокурор Манчев напомни, че проверката по вечната афера "Сапио" продължава. Тя може никога да не приключи с оневиняване или пък със следствено дело.

Справедливо е обаче да се кажат няколко важни неща за главния прокурор.

Никой досега не е казвал, че Филчев е корумпиран. А самият той отстрани доста прокурори, които имаха лоша слава. Повечето обитатели в Съдебната палата и колеги на Филчев ще се закълнат, че е много добър юрист.

Вярно е, че се стреми да вкара много обществено значими дела в съда. Друг е въпросът колко от тях ще завършат с осъдителни присъди, което пък зависи от качеството на събраните доказателства.

Чисто статистически прокуратурата изглежда по-добре в последните една-две години - като брой на приключени дела, внесени обвинителни актове и т.н. Това обаче се дължи не толкова на по-добре работеща прокуратура, а на силов подход от страна на Филчев и други шефове на прокуратури.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.