Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първанов поиска специална грижа за българското малцинство в Сърбия

0 коментара

Има не само политическа воля, но и конкретни идеи за изграждането на коридор номер 10 и инфраструктурните проекти, заяви българският президент Георги Първанов след срещата си със сръбския премиер Зоран Живкович в Белград.

Първанов каза също, че в България съществува интерес за участието в приватизацията в Сърбия, предаде БТА.

Признателен съм, че отговорно коментирахме темата за българското национално малцинство, подчерта президентът и повтори своята теза за необходимостта от специална грижа за икономическия напредък в районите, където живеят представители на малцинствата. Първанов съобщи също, че България е готова да сподели своя опит за стопанско развитие на бедните общини и създаването на данъчни облекчения за живеещите там.

Премиерът на Сърбия Зоран Живкович определи визитата на българския президент като историческа и открои специално възможностите да се ползва опитът на България в процесите на евроинтеграция.

Зоран Живкович благодари на България за позицията ѝ по въпроса за Косово.

Бих искал моето първо посещение тук да бъде запомнено не само с обстоятелството, че това е първата официална визита на български ръководител на държавата след десетилетия, а преди всичко със своите политически послания и конкретни резултати, заяви по-рано днес президентът Георги Първанов в лекция пред депутати, дипломати, преподаватели и студенти от Дипломатическата академия на външното министерство в Белград.

Той акцентира върху факта, че България разглежда Сърбия и Черна гора като важен търговски партньор и е готова да работи за по-нататъшното развитие на двустранните търговско икономически отношения, предаде БТА.

Ако ме попитате каква Сърбия и Черна гора отговаря на българските интереси, ще отговоря ясно и недвусмислено: демократична, стабилна и европейска Сърбия и Черна гора, подчерта в заключение на своята лекция президентът Георги Първанов, който през 1999 г. написа писмо в подкрепа на диктатора Милошевич и се обяви против военната кампания на НАТО при кризата в Косово.

В лекцията си той изрази удовлетворението от подготвяното за подписване утре в Рим Споразумение за свободна търговия между двете държави, което според него ще даде допълнителен стимул на стокообмена, който все още е далеч от големите ни потенциални възможности.

България е готова да съдейства на нашите съседи в процеса на европейска интеграция, заяви президентът и изрази надежда, че Сърбия и Черна гора до есента на 2004 г. ще подпише споразумението за асоцииране и стабилизиране с ЕС.

Държавният глава оцени приемането на България и Румъния в НАТО през следващата година като важен елемент на сигурността в региона. Това ще бъде от полза за Сърбия и Черна гора, тъй като тя ще има на изток и север две приятелски държави, които ще бъдат част от най-добрата система за колективна сигурност в света.

Президентът Първанов изтъкна също необходимостта от ускорено изграждане на автомобилния път и модернизацията на железопътната линия от коридор номер 10 в частта от София до Ниш. Осъществяването на проекта според държавния глава ще има много положителен ефект, както за икономическите отношения между двете страни, така и за туристическия им и културен обмен, предаде БТА.

Българското и сръбското МВР ще си разменят полицейска аташета

Проблемът за борбата с организираната престъпност е бил поставян във всички срещи и разговори на президента Георги Първанов, който е на посещения в Сърбия и Черна гора, е ставало дума за борбата с организираната престъпност. Това съобщи днес вътрешният министър Георги Петканов, който е в делегацията.

Това е проблем не само на България, това е проблем и на Европа. Набелязахме и някои конкретни намерения по отношение на контролно-пропускателните пунктове, за размяна на полицейски аташета и за осъществяване на директна шифрована връзка между вътрешните министерства, подчерта министър Петканов, цитиран от БТА.

На въпрос на БНР дали по време на разговорите е станало дума за обмяна на информация, свързана с албанския тероризъм, министър Петканов посъветва журналистите сами да си отговорят, след като в делегацията на президента е и и.д. шефът на Националната разузнавателна служба полк. Кирчо Киров, специалист по Албания.

Днес Георги Петканов и министърът на външните работи на Сърбия и Черна гора Горан Свиланович подписаха в Белград Конвенция между правителствата на България и Република Сърбия за обновяване, обозначаване и поддържане на граничната линия и граничните знаци на общата държавна граница.

Министър Петканов коментира, цитиран от БТА, че документът има за цел уточняване на някои гранични проблеми между България и Сърбия около река Тимок. Това е необходимо, тъй като старото споразумение е от 1981 година и има много нови моменти, които трябва да намерят отражение в един нов акт.

Река Тимок постоянно променя коритото си и преди време имаше проблеми с няколко острова по Дунав, където течението непрекъснато ги променя и точното фиксиране на границата бе трудно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.