Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първанов се опитва да осуети разполагането на американски бази в България

0 коментара

Въпреки че декларира официално принципна готовност, президентът Георги Първанов на практика се опитва да осуети разполагането на американски бази в България, като включва изискването те да бъдат одобрени от НАТО, въпреки че такава практика в Алианса не съществува.

Това стана ясно от изявлението на държавния глава след заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност. Изявлението съвпадна по смисъл и с разпространената днес декларация на младежката организация на БСП. Социалистическата младеж постави изискване бъдещите чужди военни бази в България да бъдат многонационални, на НАТО, макар че Алиансът няма такива, а при необходимост ползва базите на съответната съюзническа страна.

Всичко това се случи по време на посещението в България на високопоставена американска делегация начело със зам.министъра на отбраната Дъглас Фейт, която проведе официални политически консултации за разполагането на американски военни бази у нас.

По време на консултациите външният министър Соломон Паси, а по-късно и премиерът Сакскобургготски, декларираха политическата готовност на правителството за разполагане на бази.

Първанов поставя абсурдно изискване за базите

Михайлова се опасява, че кабинетът ще опорочи добрата идея за базите

Станишев, както и лидерът на СДС Надежда Михайлова реагираха срещу липсата на информация за преговорите на правителството по този въпрос.

За разлика от Станишев, протестът на Михайлова обаче бе свързан с поредната възможност правителството да компрометира една добра идея, както тя определи установяването на американски бази в България. Според лидерът на СДС някои изявления, направени и по време на КСНС, предпоставят формирането на негативни обществени настроения по отношение на базите.

Още в самото начало на продължилото час и половина заседание на КСНС президентът обяви, че иска да чуе мнението на членовете на съвета дали в България да има чужди военни бази. Трябва да имаме единна, макар и предварителна оценка, заяви държавният глава.

След заседанието Първанов обяви, че българските институции имат принципна готовност за предоставяне на инфраструктурни обекти по повод "новото военно позициониране в глобален мащаб" - израз, който президентът употребяваше вместо термина военни бази.

Първанов обаче изрази позицията си, че решението трябва да бъде взето в рамките на един общ договор с Алианса. "Двустранното решение трябва да бъде взето в рамките на общ договор на Алианса, за да не бъде обект на проблеми по линия на трансатлантическата връзка", заяви държавният глава.

Това изискване предизвика недоумение сред наблюдателите, тъй като такъв тип договор в НАТО не съществува, понеже става въпрос за двустранни отношения.

Същата бе реакцията и от пресцентъра на Алианса. Пред Mediapool г-жа Деменцо от пресофиса на НАТО обясни, че според нея в случая става дума за разговори между България и САЩ, за двустранни отношения между двете страни, които не се санкционират от НАТО. Тя напомни, че преди да започне обиколката си в източноевропейските страни, американската делегация начело с Дъглас Фейт в началото на тази седмица е брифирала съюзниците си в Алианса за намерението на САЩ да предислоцира своите въоръжени сили.

На въпрос дали е възможно изобщо да се подпише договор между България и НАТО за бъдещите американски бази у нас, Деменцо каза, че има разлика между бази на НАТО, като даде за пример командването в Неапол (Италия), и бази на отделните страни, какъвто е случаят между България и САЩ.

Единствено лидерът на СДС Надежда Михайлова от участниците в КСНС опонира на тезата на държавния глава. Михайлова бе категорична, че на американските военни бази не трябва да се гледа като на част от съюзническите ни ангажименти към НАТО.

Според анализатори, ако България поиска санкцията на НАТО за разполагането на американски бази в страната, ще е необходимо да се изготви нов тип договор за самия Алианс - ако по принцип това се окаже възможно. Това ще проточи с години процеса на вземането на решение, тъй като този договор трябва да се одобри от всички страни членки на НАТО. И на практика ще изключи страната ни от плановете на САЩ, която в момента преценява как да предислоцира военните си формирования.

САЩ са обяснили, че не става дума за тежки военни бази

Младежите социалисти се обявиха против американски бази в България

Българската социалистическа младеж се обяви против разполагането на американски военни бази в България и ги противопостави на европейската интеграция на страната. Младежката организация на БСП разпространи становището си в деня, когато в България пристигна високопоставена американска делегация и започнаха конкретни консултации за възможностите, които страната ни предлага на военните от САЩ. От партия БСП, която едва в последните години "преглътна" ориентацията на България към НАТО, досега не са излизали с официално становище за разполагането на американски военни бази у нас.

още

Скритата съпротива на бившия лидер на БСП и настоящ президент, както и на неговата партия срещу разполагането на американски военни бази, пролича и в негативните акценти на Първанов и Сергей Станишев, които специално наблегнаха България да не очаква големи икономически ползи от разполагането на чужди военни бази.

Не бива да се подхранват излишни илюзии от възможни преки икономически изгоди от подобни военни обекти у нас. Ние изпълняваме част от своите ангажименти като последователен и прогнозируем партньор, ангажиран към колективната сигурност, каза държавният глава.

Лидерът на БСП също нарече "илюзия" говоренето за огромни икономически изгоди за страната ни. Сергей Станишев все пак призна, че ще има пряка полза за конкретните населени места, където ще бъдат разположени базите.

И Първанов, и Станишев акцентираха върху факта, че евентуалните чужди бази няма да са същински тежки военни бази, а става дума за военни обекти с ангажимент за подготовка на военни части, за изнесени напред формирования с логистични функции.

Същото каза и премиерът Сакскобургготски след срещата си с Фейт. Новата стратегия за предислоциране на американските военни сили в Европа няма нищо общо с базите от Варшавските времена, от времето на студената война, коментира Симеон. Тя е съвсем друга, основана е на борбата срещу тероризма, концепцията им е да могат да ползват някои от нашите полигони, допълни премиерът.

Правителството декларира политическа воля за разполагането на американски бази

България е декларирала политическа воля за разполагането на американски военни бази у нас, съобщи министърът на външните работи Соломон Паси след разговорите си с Дъглас Фейт. Делегацията на Пентагона и Държавния департамент, в която участва и зам.външният министър Марк Госман, се срещна последователно с ръководствата на министерството на отбраната, на Генералния щаб и на Външно министерство, с президента Първанов и с премиера Сакскобургготски.

На въпрос дали България е дала политическо съгласие за разполагане на американски военни бази у нас, министърът на външните работи заяви, че още от 11 септември 2001 г. страната ни се държи като съюзник на САЩ в борбата с тероризма и конкретното решение за изграждане на американски бази в България ще е само допълнение към вече взетите от българския парламент решения.

Целта на визитата Дъглас Фейт определи като проверка на политическия климат за бъдещото предислоциране на американски военни части на Изток. Преди България, делегацията посети Полша и Румъния, а след София ще води разговори и в останалите бъдещи членки на НАТО - Словакия, Словения, Литва, Латвия и Естония.

Правителството започна консултации за американски бази

Правителството има готовност да започне разговори за евентуално предислоциране на американски бази у нас, обяви говорителят на кабинета Димитър Цонев. Може да се приеме, че с днешната среща на премиера Симеон Сакскобургготски със заместник-министъра на отбраната Дъглас Фейт на практика започват реални консултации по въпроса, посочи правителственият говорител. Вероятно в началото на 2004 г. ще започнат разговори и по конкретни въпроси, каза той.

още

Визитата е продължение на визията на президента на САЩ за по-гъвкаво разполагане на американските военни сили спрямо източниците на заплаха за тероризъм.

Проведените днес консултации са стратегически, обясни Дъглас Фейт. Ако България отговори положително на американските намерения да предислоцира бази на Изток, от 1 януари 2004 г. ще започнат и експертните консултации.

И Фейт, и Паси изрично подчертаха, че проведените разговори са били политически и не са водени консултации за конкретни площадки, бази, техния размер и брой военнослужещи.

По думите на американския зам.министър на отбраната, целият процес на предислоциране на въоръжени сили на САЩ ще отнеме години, защото ще засегне присъствието им по целия свят. През цялото това време ще се вземат отделни решения и ще се предприемат действия. Като пример той посочи, че вече са преместени определени части в региони като Близкия Изток, Саудитска Арабия и Южна Корея.

В отговор на въпрос Фейт заяви, че при създаване на американска база в България ще се подпише специален договор за нейния статут. Той допълни, че отношението на България към споразумението за Международния наказателен съд ще бъде един от факторите при вземането на решение за базите, но не може да бъде определен като решителен. По думите му САЩ отчитат факта, че разговарят със суверенни страни и уважават тяхната култура, правна система, традиции и политически позиции.

На заминаване от летище София, американският зам.министър на отбраната заяви, цитиран от БТА, че на днешните консултации не е обсъждана готовността на България да приеме на своя територия американски военни съоръжения или да участва в някакви конкретни военни действия. Установихме, че има воля за укрепване на двустранните отношения в сферата на отбраната, има интерес от правителствата на България и САЩ да укрепват двустранните връзки в борбата срещу тероризма, каза той.

Не сме правили предложение, изискващо съгласие, предстоят още консултации, възможно е след Нова година да има повече конкретност за това как САЩ биха искали да работят с България по тези въпроси, добави Фейт. Като добра база за нови консултации той определи факта, че българската страна споделя новите стратегически виждания на САЩ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.