Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първи стъпки за създавaне на иракско преходно правителство

0 коментара

САЩ правят първата крачка към създаване на преходно иракско правителство като организират в град Насирия в Южен Ирак среща на лидери на антисаддамовата опозиция.

Срещата се организира от гвавнокомадващия съюзническите войски генерал Томи Франкс, ден след като американските военни оповестиха, че контролират всички големи градове в Ирак и че оттук насетне остава да се преодолеят само някои отделни гнезда на съпротива.

Първа официална среща на емигрантската опозиция и местни първенци

Представители на иракските емигрантски опозиционни групировки и местни племенни и религиозни водачи се срещат днес във военновъздушна база край шиитския град Насирия.

Срещата ще се председателства от специалния американски пратеник за Ирак Залмай Халидзад, който има опит от подобна дейност при организирането на пост-талибански Афганистан.

Американският генерал в оставка Джей Гарнър, определен от президента Буш за управляващ на преходната американска администрация, също ще участва в срещата на иракските опозиционери.

Мнозина изразиха опасения, че на срещата ще бъде излъчено преходното иракско правителство, но американски представители заявиха, че това е само първата от цяла серия подобни срещи, на които ще се дискутира бъдещото иракско управление.

Шиитска групировка бойкотира срещата

Основната шиитска опозиционна групировка в Ирак, близият до Иран Висш съвет за ислямска революция, заяви, че не може да участва в среща, организирана от американски генерал и че няма да признае евентуално временно ръководство на Ирак, установено от САЩ, съобщи АП.

На пресконференция вчера Абдул Азиз Хаким, високопоставен лидер от групировката, потвърди, че Висшият съвет на ислямската революция няма да участва на срещата, тъй като по думите му "иракският народ няма да приеме подготовката за управление, наложено от чужденци".

По думите на Хаким, който ръководи военното крило на групировката, следвоенен Ирак трябва да има временно иракско правителство.

Всичко, различно от това, погазва правата на иракския народ, допълни шиитският лидер.

Протести срещу кандидатурата на Ахмед Челеби

Мнозина смята, че сред иракските опозиционери с широко американско доверие се ползва Ахмед Челеби, лидер на установената в Лондон групировка Иракския национален конгрес. В интевю пред френския в. Монд той обаче заяви, че няма планове да играе политическа роля в родината си. Едновременно с това Челеби казва, че иска да участва "във възстановяването на гражданското общество" в Ирак.

Представяйки вижданията си за бъдещето на Ирак, Челеби говори за демокрация, при която властта е в ръцете на иракчаните. "Не вярвам, че Обединените нации ще са в състояние да играят централна роля в Ирак. Те де факто се превърнаха в съюзник на Саддам Хюсеин", твърди той, имайки предвид отказа на Франция и Германия да подкрепят в Съвета за сигурност американската война срещу Ирак.

В началота на април Челеби беше докаран със самолет от американците в град Насирия, където, според него е бил "извънредно добре приет".

Миналия месец ЦРУ отбеляза в свой доклад, че Челеби, който от 45 години живее като политически изгнаник извън Ирак, няма да получи голяма подкрепа сред населението в Ирак. Наблюдателите смята, че Челеби има силно лоби сред политическото ръководство на Пентагона.

В деня на начолота на срещата на иракската опозиция около 20 хиляди иракчани, главно шиити, излязоха на манифестация в Насирия в знак на протест срещу насрочения за днес форум, предаде кореспондент на АФП.

"Да, да на свободата!", "Да, да на исляма!", "Не - на Америка, не - на Саддам!" - скандираше тълпата в центъра на града.

Водени от религиозни лидери, близо 20 000 демонстранти, издигнаха лозунги на солидарност с шиитския център в Наджаф.

Шиитското население в иракския град Кут също протестира вчера срещу възможно сътрудничество с лидера на опозиционния Иракски национален конгрес Ахмед Челеби. Кандидатурата на Челеби е неприемлива за много иракчани, заяви пред демонстрантите местен шиитски лидер.

По неофициални данни шиитите са близо 65 процента от иракското население.

Американската администрация е поставена пред труден избор. От една страна Вашингтон иска бъдещото иракско правителство да бъде представително и да включва и шиити, а от друга, шиитите са проирански настроени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.