Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първите доклади за върховенството на закона в ЕС ще са през септември

5 коментара

Първите доклади по новия механизъм за върховенството на закона в Европейския съюз ще бъдат публикувани от Европейската комисия през септември, съобщи в понеделник еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндeрс пред комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешен ред на Европейския парламент, предаде БНР.

Новият механизъм ще обхваща всички страни членки и ще замести мониторинга върху отделни държави, какъвто беше случаят с България и Румъния. Той ще обхваща въпроси, свързани с борбата с корупцията, свободата на медиите и плурализма и междуинстиционалните баланси. 

Рейндерс уточни, че се предвижда докладите да бъдат обвързани с достъпа до средства от бюджета на ЕС. Той поясни, че ЕК ще предложи при установяване на недостатъци по отношение на върховенство на закона да се спират или ограничават средствата, отпускани на държавите от ЕС от общия бюджет.

"За да се контролира използването на средствата от еврофондовете и да се защити финансовият интерес на ЕС срещу корупция и измами, във всяка страна членка ни е необходима независима съдебна система и ефективни разследващи институции", подчерта Рейндерс и добави:

"Ако функционирането им е заплашено поради дефицит на върховенството на закона, ЕС ще има правомощията да замрази, намали или ограничи европейските фондове пропорционално. При такъв общ дефицит на върховенство на закона, който рискува да засегне европейския бюджет, е наложително да се действа бързо, за да се защитят финансовите интереси на Общността".

Еврокомисарят каза още, че трябва да бъде задействан процес на вземане на решения, който да може да се прилага ефективно и посочи като такъв обратното квалифицирано мнозинство - предложението се смята за одобрено, ако квалифицирано мнозинство не го отхвърли.

По този начин за отхвърляне ще бъдат необходими гласовете на 55 на сто от държавите, представляващи 65 на сто от европейското население.

След публикуването на докладите през септември, ще има дебат със Съвета и Европейския парламент, уточни Рейндерс.

По думите му новият механизъм ще бъде предпазно средство срещу корупцията, в защита на свободата на медиите и за надзор на работата на националните институции. Рейндерс уточни, че данните за докладите ще бъдат събирани от разнообразни източници, но оценките на тази основа ще бъдат правени единствено от ЕК.

Междувременно германският държавен министър за Европа Михаел Рот заяви пред журналисти в Берлин, че проблемът с върховенството на закона и обвързването му с еврофондовете ще е сред приоритетите на германското европредседателство, стартиращо на 1 юли.

"Ние определено искаме финансирането от еврофондовете да е по-силно обвързано със спазването на върховенството на закона. Наистина е много странно, че най-суровите критици на европейската солидарност се възползват най-много от общата хазна на ЕС, за да финансират значима част от публичните си инвестиции", добави той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. LoudSpeaker
    #5
    Отговор на коментар #3

    Глупости на един болен разсъдък. През 1990 г. цялата власт, включително съдебната, беше под тоталния контрол на БКП (от май 1990 г. БСП). Регистрацията на ДПС, водено от ДС-питомника Доган, стана под влиянието и в интерес на БКП, която така успя да раздели гласовете на българските турци от тези на останалата демократична общност. Като пряко последствие от което демократичната опозиция не успя да спечели изборите през 1990 г. САЩ и ЕС нямаха тогава никакви лостове за влияние в България. Стига с тези глупости, остани си в сферата на \"лошата демокрация\", там поне не се налага да боравиш с факти.

  2. pepe
    #4
    Отговор на коментар #2

    Струва ми се, че си закъснял, с поне 7-8 месеца. Миналия Ноември /май беше/ 2019 г., тук се "пенехме" срещу Юнкер, напразно - човека ощепреди поне 2 години беше признал, че не е много добре със здравето... и иска единствено да се махне. Сега, друг е въпроса това изведнъж ли стана, кога го научи... и той като не е добре със здравето, единствения, който мойе да работи в тази "Комисия" ли е. Бих подкрепил /горещо/ идеята България /след като се оттърве от Бойко/ поне да се опита да даде "Комисията Юнкер"

  3. У нас САЩ и Германия оказаха натиск за погазване на ОСНОВНИЯ закон още през 1990 с регистрацията ан ПРОТИВОКОНСТИТУЦИОННАТА етническа партия ДеПеСе. С времето ДеПеСе овладява все повече сектори в икономиката, както и съдебната власт. От което законността не става по-силна. Но сме в ЕС и НАТО! Пътят на България за НАТО мина през Босфора 1997-ма! Не помните ли поредната реплика на Доган! Каква законност, щом всичко се гради на беззаконие?

  4. mediaman
    #2

    Преди много време Емил Зола написа великото "Аз обвинявам" по повод Аферата Драйфус. Без да се комплексирам, но днес и за искам да извикам "Аз обвинявам" ЕС за: политическо безгръбначие, лицемерие и лъжа, с което отглеждат, финансират и защитават българската МАФИЯ, грабеж и безправие. Това НЕ Е ЕС, от който гражданите имат нужда и желание за подкрепа. Започвам да ги разбирам британците.

  5. Лизи Гугуткова
    #1

    От "А" ЛИ ЩЕ ПОЧНАТ , ИЛИ НАПРАВО ЩЕ ПОЧНАТ ОТ "Б" - България!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.