Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ПАСЕ разкритикува президентските избори в Русия

30 коментара
ПАСЕ разкритикува президентските избори в Русия

Президентските избори в Русия се проведоха с повтарянето на грешките, направени на парламентарните избори през декември, заяви представител на Парламентарната асамблея на Европа (ПАСЕ) в понеделник, цитиран от ББС.

Както съобщи ръководителят на делегацията наблюдатели на ПАСЕ Андреас Грос, “резултатите от изборите в Русия отразяват волята на избирателите, но демократическият потенциал не бе напълно реализиран”.

Според Грос изборите за президент минаха с повтарянето на същите грешки, които бяха забелязани от наблюдателите на ПАСЕ на предните избори за Държавна дума в края на миналата година.

Грос добави, че нито една от изказаните от делегацията забележки “не е била взета под внимание”.

“Не бяха отчетени забележките по отношение на регистрацията на кандидатите, което поставя под въпрос доколко тези избори са свободни. Нямаше подобрение и в равния достъп на кандидатите до медиите и до обществеността, което поставя под въпрос справедливия характер на изборите”, се казва в изявлението на ПАСЕ.

Изкривяванията по места

Давайки обща оценка на резултатите, Грос определи изборите като “пълно отражение на волята на народа”. При това той отбеляза, че му е известно за случаи на нарушения в регионите.

“Ще бъде пресилено да се каже, че резултатите от изборите са подправени”, заяви още ръководителят на делегацията.

Той съобщи, че знае, че над ръководители на предприятия или на учебни заведения е бил оказван натиск. “Знаем, че традиционно регионалните и местните ръководители се смятат за длъжни да угодят на началството и да му осигурят необходимите резултати. Чухме разкази на хора, които не са се подчинили на този натиск”, добави Грос.

Въпреки това общият резултат на президентските избори в Русия отразява, според него, волята на народа.

ЦИК не е съгласна с оценката

От руска страна вече има реакция на думите на представителя на ПАСЕ. Председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Владимир Чуров заяви, че забележките на ПАСЕ за парламентарните избори през декември не са били подкрепени с факти и не е било целесъобразно да бъдат взети под внимание на изборите през март.

Преди началото на изборите Андреас Грос изрази загриженост, че “предстоящите избори може да не отговорят на критериите за свободни избори”. Той изрази и съжаление по повод на отказа на представителите на Бюрото за демократичните институти и правата на човека към Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) да дойдат на изборите като наблюдатели.

Заради несъгласието с условията, поставени от руските власти, бюрото, а след това и Парламентарната асамблея на ОССЕ се отказаха от участие в наблюдението на президентските избори на 2 март.

Преброяването на гласовете

Към обед на 3 март бяха преброени 99% от бюлетините. Според обобщените данни победата е еднозначна – Дмитрий Медведев, кандидатът, издигнат от Владимир Путин, е новият руски президент.

Според данните на ЦИК от преброените 99.2% бюлетини 70.2% са в полза на Медведев, 17.8% - на Зюганов, 9.4% - на Жириновски и 1.3% - на Богданов.

Това означава, че за Медведев са гласували 50.4 млн. руски граждани от 108 млн. имащи право на глас. Това е повече, отколкото взе Владимир Путин през 2004 г. - 49.56 млн. гласа. През 2000 г. Путин спечели 40 млн. гласа в своя подкрепа.

Въпреки това в процентно отношение спрямо броя на гласуващите Путин продължава да има по-добри показатели – 71.31%.

Медведев пък подобри резултатите на партия “Единна Русия”, получени на парламентарните избори през декември 2004 г. Тогава партията на Путин получи поддръжката на 64.3% от избирателите.

Според данните на ЦИК активността на сегашните избори е била над 69%. В седем региона е надвишила 90%. Според председателя на ЦИК в Чечения активността е била 91.2%, в Ямало-Ненецката автономна област – 91.9%, в Карачаево-Черкеския край – 92.2%, в Ингушетия – 92.3%, в Мордовия – 92.8%. Над 90% е била и активността в Дагестан и Башкирия.

Западната преса за изборите: Ясно е, че нищо не е ясно

Победата на Дмитрий Медведев беше абсолютно предсказуема в условията на отсъствие на реална опозиция и при административна намеса и затова не би могло да има подправяне на резултатите, коментира в понеделник западната преса. Въпреки това резултатите от изборите не донесоха яснота.

От една страна Медведев е достатъчно сериозна фигури и той може да не се съгласи на церемониална роля в Кремъл, прогнозират анализаторите. От друга Путин както преди остава много влиятелен. Едно неправилно движение и “навигаторът” може да изхвърли “водача” от колата, предупреждават чуждите медии.

Избирането на Медведев се превърна в кулминация на усилията на Владимир Путин за установяване на контрол над правителството, бизнеса и медиите, предприети преди осем години, пише “Ню Йорк таймс”.

Швейцарският вестник “Льо тамп” обощава, че “всичко мина като по масло: скалъпени по стара добра традиция избори и доволни руснаци”.

“Медведев не е кой да е”, отбелязва “Таймс”. “Той е ръководител на “Газпром”, олигарх, държащ едно от основните богатства на Русия. И макар че официално в Русия няма дебати, те все пак се разгръщат в управляващите кръгове, където съществува дълбока пропаст между либералните и вождистките течения. На Русия ѝ предстои да избира, и то много пъти”, прогнозира изданието.

“Всички знаеха кой ще победи, но никой не знае какво значи това”, отбелязва “Сънди телеграф”. “Заради това и руснаците, и нароилите се в западните страни кремъловеди са принудени да гадаят на кафе”, добавя изданието.

“Избирането на Медведев беше отчаяна спонтанна стъпка, резултат на излязлата извън контрол война на кремълските кланове”, предполага авторът на статията в изданието Едуард Лукас. “Негово издигане може да стане проблясък на надежда в привържениците на икономическите реформи в руското правителство. Освен това тази стъпка може да означава изтласкване на некомпетентните бивши шпиони, които окупираха ръководните постове в политиката и икономиката”.

“Отговаряйки на въпрос как ще се получи съвместната работа на Путин и Медведев, анализаторите все по-често използват думи като “тандем”, “диархия”, дуализъм”. Тези определения са чужди на Русия, която е свикнала с едноличния автократизъм”, коментира “Гардиън”. “Как точно ще се вземат решенията в Кремъл, остава загадка”, добавя вестникът.

“Вече се чуват прогнози, че кремълският ЗИЛ, правейки няколко хаотични зигзази, ще катастрофира и пострадалият в тази катастрофа ще е именно Медведев”, подчертава “Таймс”. Медведев няма собствени избиратели, той е задължен за всичко на своя покровител. Но да премери дрехите на Путин, на кроткия Медведев едва ли ще му се удаде, затова той избра ролята на либерала”, предполага британското издание.

“А ако Медведев се окаже недоволен от този ред, ще се намерят немалко поддръжници на Путин, които да му напомнят кой е стопанин в дома. Ако Медведев започне да кривва по непозната пътечка, “навигаторът” Путин може да му свие кормилото или изобщо да го изхвърли от колата”, се казва в материала.

“Уолстрийт Джърнъл” отбелязва, че когато е оценявал Путин, на времето Западът дълбоко се е излъгал. И сега не трябва да се очаква, че приемникът, лично избран от Путин, може да се окаже по-добър от него.

“Днес Русия повтаря пътя на такива страни като Япония, Китай, Южна Корея и Индонезия – тя провежда авторитарна модернизация чрез държавни или субсидирани от държавата мегакорпорации при фактическа еднопартийна система”, пояснява изданието.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Medvedev
    #32

    shte vi doopravim

  2. ????
    #31

    “Уолстрийт Джърнъл”, “Гардиън” и т.н.?Статията е директен превод на 2 от newsru.

  3. 17
    #30

    Страх ги е...Да видите същите какви змии и гущери ще бълват преди, по време и след изборите в САЩ...17

  4. Бранко
    #29

    Не могат да преглътнат факта, че Русия става все по-могъща. Искаха някое мекере като Елцин да бъде воден за носа. Не будеть. Европа да си стяга гащите а Америка да мирува.

  5. десен
    #28

    Това, което се случи на тези президентски избори в Русия, не може да се окачестви като друго, освен като крайна проява на неокомунизъм. Ето накратко неговите характеристики, познати ни до болка от нашата родна действителност: "окупиране на ръководните постове в политиката и икономиката от некомпетентни бивши шпиони" (виж статията), насочване на страната към развитие от типа "бананова република" (5% супер богати и 95% супер бедни), подтискане на всяка инициатива чрез смачкване и унижаване на интелигенцията с ниски доходи и забрана за заемане на ръководни постове, и т.н. Накратко, 1000 години осигурен рай за поколенията на тези 5% за сметка на останалата рая.

  6. Цивилна гарга
    #27

    Демокрацията в Източна Европа е мит, легенда. Демократите тук са особена порода - или са възкръснали от небитието сенки на едно мрачно, тъпо, безсмислено минало, пълно с войни, грабеж, убийства и нещастия за народите, или са дело на хора с проблеми в психиката, като нашите 18-годишни неуспешни ялови лидери. Нормален човек тук не се занимава с политика, не защото не го интересува, а защото тук тя е занаят, грижливо пазен за дадена порода хора- мързеливи, продажни, нахални, агресивни. Кои са те - ами

  7. математик
    #26

    BG New Age:Гоценизация=Гъзолизация

  8. 800 godini
    #25

    Blagodaria ti, che me razveseli

  9. Алпос
    #24

    Интересно,когато стана ясно,че при последните избори у нас масово са купувани гласове,и това бе несъмнено доказано,някой да е чул оценка на ПАСЕ,ЕС и другите им там институции?Много интересно би било,ако Москва попита,какви са били критериите за провеждане на демократични избори в ЕС-България и в Русия.Ясно е,че това не може да се случи по разбираеми причини.Но както казват във вица:"...остава въпроса!"И той е:Кой с какво мери?

  10. rusofob
    #23

    Абе? Ти преглеждал ли си се скоро? Ще ти дам така да се каже приятелски съвет: Отиди на лекар!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.