Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Паси и руският посланик обсъдиха проблема с Ирак

0 коментара

Евентуална военна операция срещу Ирак е било една от темите, обсъдени при днешния разговор между външния министър Соломон Паси и руския посланик в България Владимир Титов. Официално двамата се срещнаха, за да направят равносметка на развитието на българо - руските отношения през последната една година.

След края на продължилото половин час посещение в МВнР, Титов призна, че двамата са "засегнали" темата Ирак, въпреки че Соломон Паси преди това отричаше. Вчера министърът на отбраната Николай Свинаров обяви, че очаква да края на тази седмица САЩ официално да поискат от България да предостави въздушен коридор при евентуална военна операция. Днес стана ясно, че след Чехия, и Италия е отворила въздушното си пространство.

"Ние косвено засегнахме темата Ирак в контекста на обсъждането ѝ в Съвета за сигурност на ООН. Мисля, че тя ще бъде засегната и по време на пребиваването в България на руския министър на външните работи Игор Иванов", обясни посланика на Москва. Иванов пристига на официално посещение в София на 29 и 30 януари - точно година, след като Соломон Паси бе на официална визита в Русия. По думите на Титов, именно с визитата на Паси започнало размразяването на отношенията между двете страни.

Официалната позиция на Москва е срещу решение за евентуална военна акция на този етап, за стриктно изпълнение на резолюция 1441 на ООН, както и да се даде достатъчно време на оръжейните инспектори за работата им в Ирак.

Външният министър Соломон Паси днес не потвърди думите на колегата си Свинаров, че тази седмица България ще получи официално искане от САЩ. "Разговорите с американската страна по този въпрос продължават, но все още е рано, за да мога да ви кажа нещо конкретно", заяви той. На въпрос откъде тогава идва увереността на шефа на военното ведомство, че до края на седмицата ще постъпи официално искане, Паси отговори: "Не трябва да ви учудва, че понякога по военни канали информацията се придвижва по-бързо, отколкото по невоенни. Обикновено военните хора се подготвят много по-рано, отколкото останалите и те трябва да имат готовност, преди да е взето политическото решение".

Според Паси, евентуалното искане на САЩ най-вероятно няма да излезе извън рамките на досегашната практика. "На този етап ние твърдо се придържаме към създадените прецеденти - знаем как сме подкрепяли подобни съюзнически усилия по време на войната в Косово, на кризата в Персийския залив през 1991 и по времето на операция "Трайна свобода" и не очаквам да излезем много извън създадените рамки", смята Паси. За мироопазващата операция "Трайна свобода" в Афганистан България предостави въздушни коридори и базата в Сарафово, изпрати и умиротворителен контингент в Кабул като част от мироопазващата мисия с мандата на ООН.

В контекста на поканата за НАТО и бъдещите съюзнически задължения на България, очакваното искане от страна на САЩ за логистична подкрепа на страната ни при евентуална война срещу Ирак ще бъде тест както за политическите сили, които заявяват под сурдинка, че са за НАТО, така и за президента Георги Първанов, заяви пред радио "Свободна Европа" бившият министър на отбраната Георги Ананиев. Не можем да се правим, като че ли сме паднали от Марс, тези неща вече не трябва да ни учудват, след като получихме покана за НАТО и дай боже, след година - година и нещо ще станем пълноправен член на Алианса, заяви бившият министър от кабинета на ОДС.

След днешната си среща и външният министър Соломон Паси, и руският посланик Владимир Титов заявиха, че не са обсъждали репарационните претенции на Русия към имоти на Булгартабак и други български дружества. "Много от въпросите носят предимно експертен характер и не се нуждаят от политическо обсъждане, затова оставихме тази тема за решаване на друго равнище", обясни руският посланик. Само преди месец обаче Русия и България си размениха поредните дипломатически ноти по темата, определена като "експертна" от Титов. Булгартабак и руските претенции бяха и част от разговорите между българския и руския президенти, по време на посещението на Първанов в Москва в края на септември. При завръщането си от руската столица президентът дори се похвали, че се е разбрал с Путин и много скоро Русия ще свали претенциите си към българския тютюнев холдинг. Вместо това обаче, в края на миналата година руската страна изпрати поредната си нота заедно с дългообещавания документ, удостоверяващ тези претенции, а българската отвърна също чрез нота, че не признава този документ за основателен.

След разговора си, пред медиите Паси и Титов направиха съвместна констатация, че българо - руските отношения са "в напълно възходящо развитие" и искали да използват тази тенденция за развитието им през следващите години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.