Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Паси информирал Пауъл как може да се включим при война срещу Ирак

0 коментара

Външният министър Соломон Паси е информирал американският държавен секретар Колин Пауъл за възможностите на България да се включи при евентуална война срещу Ирак.

Конкретните възможности, които бихме могли да предложим, най-общо казано не излизат извън контекста на досегашните ни участия в "Пустинна буря" през 1991 г., по време на Косовската криза през 1999 г. и двете операция в Афганистан, каза пред БНР Паси след срещата. Външният министър е информирал американският държавен секретар и за конституционните процедури, които съществуват в страната при вземането на решение за преминаване или пребиваване на чужди войски.

Срещата Паси - Пауъл е била преди заседанието на Съвета за сигурност на ниво министри, на което ще се обсъжда борбата с тероризма.

Паси отрече думите му пред американския държавен секретар да са били своеобразен ангажимент на България за участие при подобен сценарий. "Нито един министър не може еднолично да поеме ангажимент. Ангажиментите се поемат от правителството, когато това е необходимо, а в последствие от Народното събрание, когато конституцията разпорежда така. Аз информирах за принципните възможности, с които разполагаме".

Външният министър заяви, че специално е засегнал пред Колин Пауъл темата за дълга на Багдад към София. Паси подчертал очакването на България да получи този дълг веднага, след уреждане на кризата около Ирак. "Лично за мен е ясно, че тези пари от Саддам Хюсеин няма да получим, но се надявам, че веднага след като бъде разрешена кризата, ще можем да пристъпим към преговори по този въпрос с властите, които биха управлявали тази държава", повтори тезата си Паси.

Външният министър отказа преди изслушването на оръжейните инспектори на 27 януари да се ангажира с конкретна прогноза дали наближава моментът на удар срещу Ирак, но заяви: "Засега общото впечатление е, че Саддам Хюсеин не сътрудничи на инспекторите, така както предвиждат резолюциите на Съвета за сигурност. Тоест не може да се каже, че той има добрата воля за мирното уреждане на въпроса".

Тема на разговора Пауъл - Паси е било и разширяването на НАТО. Във връзка с тази тема Паси заяви, че в момента е много важно всяка една от седемте страни кандидатки, които получиха покана в Прага, да продължават се държат като съюзници на САЩ.

Външният министър аргументира мнението си, заявявайки, че нито една от поканените няма гаранции за успешен финал. Паси каза, че засега България не очаква проблеми от страна на американската администрация и тя сигурно ще внесе в пакет седемте кандидатки за одобрение от американския Сенат. Той обаче добави, че Сенатът има суверенно право да ги раздели по някакви критерии на 5 плюс 2, 6 плюс 1, 4 плюс 3 и така нататък, "в зависимост от това какъв е фалът на съответните държави".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.