Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Паси предрече Преговорите с ЕС ще ни повишат стандарта още догодина

0 коментара

Още догодина и особено през 2004 г. българите ще усетят подобрение на икономическото си състояние, вследствие на външнополитическите усилия на правителството. Това заяви днес министърът на външните работи Соломон Паси пред парламента. Заедно с Милен Велчев, двамата информираха депутатите за затварянето вчера на глава "Митнически съюз" от преговорите с Европейския съюз.

Според сроковете, определени от Паси, подобрението на вътрешното положение вследствие на външните евроусилия на правителството ще се усети в периода след приключване на преговорите с ЕС, което се очаква догодина, и ратифицирането на договора за членство в евросъюза, което се очаква през 2004 г.

Правителството върви във вярната посока и доказателството за това е, че затворихме една трудна глава на преговорите и направихме още една стъпка към членството на България в ЕС, заявиха двамата министри. Досега са закрити 21 глави в европреговорите, остават още 9, и България се доближи до т. нар. отличници в преговорите с ЕС, каза Паси.

Милен Велчев посочи, че затварянето на тази глава означава доверие към България и митническата система на страната. Финансовият министър специално отбеляза, че не са се оправдали мрачните прогнози на опозицията след сключването на договора с консултанта "Краун Ейджънтс". Една от тях била, че заради този договор България няма да затвори главата за митническия съюз. Заради географското си положение България ще бъде външна граница на ЕС и оценката на ЕС е, че България е партньор, който може да опази външната граница на съюза, каза Велчев.

След като изслушаха двамата министри, народните представители започнаха работата си с второто четене на промените в Закона за лова и опазване на дивеча, внесени от Министерския съвет.

Малко по-късно, при завръщането си от финалните разговори в Брюксел, шефът на агенция “Митници” Асен Асенов напомни, че България не е поемала конкретни ангажименти за намаляване или увеличаване на митата. След приемането ни за член на ЕС страната ни ще е длъжна да прилага еднаква тарифна политика с тази на останалите членки спрямо трети държави, да не въвежда количествени ограничения, мита и такси спрямо стоки от страните - членки, като същото ще важи и за българските стоки на пазарите в ЕС.

Според Анелия Ангелова от агенцията, България ще има само ползи от изравняването с общата митническа тарифа на Европейския съюз. По думите ѝ, митническата тарифа на ЕС в областта на земеделието е най-добре защитена. При зеленчуците и плодовете в общата митническа тарифа на ЕС се прилага системата на "входни цени", при която колкото по-висока е цената, толкова по-ниско е митото и обратното. При месните продукти митата са отделни за килограм и за тон, а във всеки преработен селскостопански продукт се отчита съдържанието на яйца, захар, мляко и брашно и тогава се обмитява, което защитава производителите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.