Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Паси: САЩ вече знаят, че Първанов няма да променя външната политика на България

0 коментара

В Съединените щати вече са наясно, че не се очаква промяна във външната политика на България след президентските избори. Това заяви българският външен министър Соломон Паси след седемте срещи със сенатори, конгресмени и висши представители на американската администрация през третия ден от посещението си във Вашингтон.

Пред български журналисти министър Паси направи сравнение с предишното си посещение в САЩ през декември м.г., когато най-често задаваният му въпрос е бил накъде ще върви България след президентските избори. Друга съществена промяна според него е, че за разлика от края на миналата година сега въпросите са съсредоточени върху детайли, а не върху принципни постановки - например не дали ще изпълним военната реформа, а с каква скорост ще стане това.

Често задаван въпрос на срещите е бил за отношенията между България и Русия и отношението на Русия към разширяването на НАТО. "Русия не е прекалено щастлива от разширяването на НАТО, но това е даденост, която тя ще преглътне - според министър Паси тази изразена от него позиция се споделя и във Вашингтон.

В САЩ България се оценява като много надежден кандидат за НАТО, каза Паси като подчерта, че решения за разширяването на пакта още не са взети и може би няма да се вземат поне до септември. На този етап министърът е оптимист за шансовете на България да получи покана за НАТО на срещата на върха на алианса през ноември в Прага.

Освен за хората в България, приемането на страната ви в НАТО ще е добре и за съюзниците, заяви след срещата си с Паси конгресменът Джо Уилсън, в чийто офис имаше и малък български флаг. Окуражен съм от добрите връзки между България, Румъния, Гърция и Турция и се надявам това сътрудничество да продължи, каза от своя страна сенатор Ричард Лугър. Соломон Паси е запознал сенатора републиканец Джон Уорнър, известен като един от най-крайните скептици за разширяването, с постигнатото от България през последните години и по-специално през месеците след 11 септември.

По-късно днес министър Паси се срещна и със сенатора Джеф Сешънс, който представлява републиканската партия в комисията по въоръжените сили. Известен като скептик по отношение на разширяването, Сешънс обясни, че ако Алиансът стане по-голям, ще има много неща, за които ще е нужен единен вот. Трябва да имаме подкрепата на всеки член, когато решаваме важни неща, а не една страна, ако станем 27, да препятства другите 26, каза сенатор Сешънс и добави, че това е проблем, с който НАТО рано или късно ще се сблъска и решението му се търси в момента.

Във военното разузнаване на САЩ възприемат нашите разузнавателни служби като достоен и стабилен партньор, каза Паси след среща със заместник-директора на Агенцията за военно разузнаване /ДИА/. В Пентагона българският първи дипломат разговаря със заместник-министъра на отбраната Питър Родман.

Българският външен министър се срещна и с бившия държавен секретар на САЩ Мадлийн Олбрайт. Паси връчи на Олбрайт почетния знак на МВнР "Златна лаврова клонка", с която бившият държавен секретар на САЩ беше удостоена от тогавашния ни външен министър Надежда Михайлова за приноса ѝ в българо-американските отношения. През декември, когато почетният знак беше връчен на още шестима американски държавници, удостоени от Михайлова, Мадлин Олбрайт не можа да присъства на церемонията. На срещата си сега с министър Паси г-жа Олбрайт, известна със символичните си брошки, свали тази, която носеше на срещата, и на нейно място бе закачен почетния знак.

Ние искаме Европа цяла и свободна и Балканите са последната липсваща плочка от доминото, която може да бъде поставена, за да се реализира този идеал, е заявила Мадлин Олбрайт на срещата си със Соломон Паси. Г-жа Олбрайт сега е председател на борда на Националния демократически институт и ръководител на консултантската група "Олбрайт груп". Преди да стане държавен секретар, тя беше постоянен представител на САЩ в Съвета за сигурност на ООН. На срещата си с министър Паси тя е споделила този свой опит във връзка с предстоящото през септември българско председателство на Съвета за сигурност.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.