Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Паси се самооцени като най-успешния от 89-та насам

0 коментара

Това е най-успешното българско правителство от 1989 г. насам, ако се съди по външната политика на България, се казва в резюмето за външнополитическата дейност на правителството на министъра на външните работи Соломон Паси.

България постигна серия от сериозни дипломатически завоевания, в основата на които са волята и талантът на управляващото мнозинство, пише Паси. Това станало в условията на безпрецедентни международни предизвикателства, на които правителството реагирало адекватно.

Избирането на България за непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН за периода 2002-2003 г. е първото изпълнено голямо предизборно външнополитическо обещание на НДСВ, се казва в резюмето на външния министър, който или не знае, или услужливо пропуска да отбележи, че работата е започнала далеч преди той да си е представял, че може да стане министър.

За сметка на това Паси определя като "безрезултатни" седемгодишните усилия за приемането на България в Австралийската група. Според Паси приемането ни през октомври в Австралийската група - форум на водещите държави в борбата с химическо и биологическо оръжие- е станало след категоричното решение на кабинета да подкрепи САЩ и НАТО в действията им срещу международния тероризъм като техен фактически съюзник.

Соломон Паси си приписва директно и успеха на замислената отпреди една година от президента Стоянов Срещата на върха на 5 октомври в София на страните - кандидатки за членство в НАТО. Форумът беше висока оценка за България като фактор за стабилност, както и доказателство за доверие към българското правителство, пише в резюмето.

Друго постижение са отношенията с ЕС и намерението на правителството да изтегли заявения срок за приключване на преговорите да края на 2003г. и началото на 2004. България внесе своите позиции по всички 29 глави на преговорите и успя да закрие преговорите по ключовата глава "Телекомуникации и информационни технологии", както и да открие 2 нови глави "Свободно движение на хора" и "Социална политика и заетост".

Според външният министър през изминалите сто дни се е подобрил и диалогът със съседните ни страни. С Гърция и Турция е създаден съвместен комитет и постигнахме съгласие за тристранно сътрудничество по важни въпроси от общ интерес: граничен контрол, нелегален трафик, мерки срещу тероризма.

Соломон Паси изтъква и прозрението си от последните месеци, че регионът се нуждае от инфраструктурна революция, която е ключ към просперитета на региона и мира на континента. След като неговото правителство няма да финансира революцията в България ( инфраструктурната програма за следващата година е драстично орязана поради липса на средства), министър Паси нееднократно призовава външните донори да направят това.

В приоритетните ни отношения с Македония сведохме до минимум междупартийния елемент и наблегнахме на междудържавния им характер, казва Паси. Правителството обърна поглед и към северната ни съседка Румъния, с която ни свързват общи цели, се посочва в резюмето.

Паси определя като болезнен проблемът с подсъдимите български медици в Либия, но твърди, че има основания за сдържан оптимизъм.

Според него съществен напредък има и в областта на консулските отношения. В съответствие с политиката на правителството за активизиране на диалога с Русия бе парафирана визова спогодба, с която бяха постигнати максимално облекчени условия за пътуванията на определени категории лица. Аналогични условия се съдържат и във вече подписаната визова спогодба с Украйна, както и в преговорите за визова спогодба с Грузия.

Министър Паси си приписва заслугата и за новите български визи, приложението на които ще започне от януари, 2002г. В съответствие със съвременните изисквания новите български визи са едни от най-сигурните, тъй като съдържат, за пръв път в световната практика, биометрични компоненти под формата на вградена цветна снимка и са първите визи в Европа с вградена снимка. Този продукт на българския визов екип ще бъде използван при конструирането и на новите визи на страните-членки на Шенген. Имаме заслужено основание за гордост, че по отношение визите България се превърна във водещ европейски авторитет, пише в резюмето.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.