Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Паскалев: Обществените поръчки са източник на най-голямата корупция

0 коментара

Обществените поръчки са източник на най-голямата корупция в държавата, заяви вицепремиерът Костадин Паскалев на годишната среща на местните власти в България, която се провежда в курортния комплекс "Албена".

Според него проблемът с обществените поръчки е причина да се говори за неефективно усвояване на финансовите ресурси за капиталовите разходи в общините.

Вицепремиерът заяви пред местната власт, че на държавно ниво цари хаос при разпределянето на финансовия ресурс. Общините се оплакват, че нямат средства, в същото време държавни ведомства реализират проекти на техни територии и тези процеси не се контролират, обяви Паскалев.

За да стане възможна финансовата децентрализация от догодина, до края на 2002 г., трябва да бъде решен окончателно въпросът с неразплатените разходи на общините, смята бившият кмет и настоящ вицепремиер. Той отчете и необходимостта от стриктна финансова дисциплина, за да има успех програмата за финансова децентрализация.

До края на ноември се очаква да бъде готов проектът на работната група за създаване на закон за общинското кредитиране. Също дотогава се очаква да бъдат готови разработките на друга работна група за изменение и допълнение на закона за държавната собственост и закона за общинската собственост, според които се предвижда да се свали нивото при взимане на решения до онези органи, които са максимално близо до населението.

Очаква се в тях да залегне категорично възможността незастроените терени на територията на общините да бъдат общинска собственост, както и всички жилища, които не са ведомствени, да стават общинска собственост.

Според Паскалев това ще даде възможност на общините да планират и реализират своята инвестиционна политика. Критериите за финансиране на четирите основни направления от дейности в общините - образование, здравеопазване, социална дейност и култура се нуждаели от промяна.

Вицепремиерът съобщи, че от 2003 г. 100% от ДОД ще остава в общините, а ако приходите от него надхвърлят разходите, необходими за издръжка на държавните дейности, разликата ще отива в държавния бюджет. Ако приходи по ДОД не достигат за покриване на разходите за издръжка на държавните дейности, ще бъде предоставена субсидия на тези общини.

Според него са разработени два варианта за финансиране - песимистичен и оптимистичен. При оптимистичния вариант общините ще получат 186 милиона лева допълнително, а при песимистичния - 26 милиона лева. От тези 186 милиона лева, 127 милиона ще отидат директно за покриване на разходите за държавната дейност, извършвана от общините.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.