Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Патриотична попмузика": нов културен кръстоносен поход в Унгария

5 коментара
Силард Деметер

Оказването на подкрепа на местните поп и рок изпълнители е идея, която може да се окаже примамлива, но този проект на националистическото правителство на Виктор Орбан, който има за цел защита на унгарската идентичност, създава безпокойство сред хората на изкуството, които се опасяват от цензура.

Планът, чиито детайли бяха разкрити тази седмица, предвижда 62 милиона евро за откриването и обучението на таланти, за финансирането на творческия процес и на неговата инфраструктура (студиа, концертни зали...).

"Става дума за подпомагане на производството на качествена унгарска поп и рок музика, за превръщането ѝ в елемент, консолидиращ националната идентичност", казва Силард Деметер, човекът, който стои зад тази инициатива и който от 2019 г. е правителствен комисар по въпросите на културата.

В интервю за Франс прес, дадено миналата година, когато този проект беше в зародиш, той подчерта, че "музиката може да изрази различното в идентичността, светогледа и историческия опит" на унгарците.

"Това е нещо, което понякога остава неразбрано от западноевропейците, но е страстно и екзотично", сподели той.

Силард Деметер, на 44 г., който е писател и любител китарист, уточни също така какви са амбициите му за унгарската култура: "в контекста на яростната война, която се води, въпросът е да узнаем дали културата ни няма да изчезне след сто години. Националната идентичност отслабва и трябва да бъде възстановена".

"110 процента орбанист"

Артистичният свят обаче се пита докъде ще стигне инициативата, защото през 2018 г. Виктор Орбан, пламенен привърженик на "нелиберализма", обеща настъпването на "нова ера" в културата.

Кампания срещу ЛГБТ общността, установяване на контрол върху театри и университети: Унгария, която е член на Европейския съюз от 2004 г., неведнъж стана обект на критики от Брюксел заради "посегателствата" си срещу правовата държава.

Силард Деметер, който е далеч от аполитичността, заяви, че "напълно подкрепя мерките на премиера". "Орбанист съм 110 процента", изтъкна той.

През ноември той привлече вниманието към себе си, след като сравни милиардера Джордж Сорос с Хитлер, като впоследствие оттегли статията си заради негативната реакция срещу нея.

Сорос, който по произход е унгарски евреин и който успява да се спаси от Холокоста, често е мишена на критиките на унгарското правителство, което го обвинява, че насърчава имиграцията.

"Ще приберат парите и ще млъкнат"

Ференц Медери, изпълнител от пънк групата "Разочарования на всекидневието", основана през 1990 г., знае цената на това да изразиш публично подкрепата си за Сорос.

Той разбира това, когато на един концерт, заснет през октомври и излъчен по телевизията през декември, организаторите го молят да махне тениската си с надпис "Сорос".

"Отказах и впоследствие телевизията показваше лицето ми в близък план", за да не се вижда надписът на тениската ми, разказва на Франс прес изпълнителят в родния си град Печ, разположен на юг от Будапеща.

Изпълненията на песните "Виктор" и "Абсурдистан", съдържащи критики срещу политиката на Унгария, не бяха излъчени по телевизията, оплаква се 55-годишният творец.

По тази причина той се отнася скептично към новия проект.

"Ако идеята е да се помогне на музикантите, защо не - в крайна сметка това са парите на данъкоплатците, нашите пари. Мисля си обаче, че повечето групи просто ще приберат парите и ще млъкнат", прогнозира той.

"Черен списък"

Известният композитор и китарист Золтан Цутор, на 51 години, се опасява, че ще се стигне до "индоктриниране, като учениците ще ходят на концерти с националистически рок", а музикантите няма да имат средство, с което да се противопоставят.

"Повечето от тях реализират по-голямата част от доходите си на големи прояви, спонсорирани от държавата и общините и избягват политическите въпроси от страх да не попаднат в черния списък", обяснява той.

Усещането, че си попаднал в черния списък, е добре познато на емблематичната поп певица Жужа Конц. Конц, която е популярна още от 60-те години, се обяви в миналото в подкрепа на либерални каузи и нито веднъж не бе поканена да пее от държавна медия след завръщането на Виктор Орбан на власт през 2010 година.

По тази причина, 75-годишната изпълнителка не си прави илюзии за развитието на нещата в Унгария, което все повече ѝ напомня за политическата култура през комунизма, когато всяко произведение, критикуващо системата, бива забранено.

"Последното десетилетие ми показа, че колкото сте по-близки до режима, толкова повече ще се радвате на неговата благосклонност", казва тя със съжаление.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мислимотор
    #5
    Отговор на коментар #1

    Великите музиканти, преди да станат велики, са били прохождащи, после борещи се за вниманието на публиката и критиката, на разпространителите.За това иде реч -- ако едно правителство не може да помогне на творците, поне да не им пречи.А когато реши да помага -- да не го прави за свой хатър, ами заради изкуството и неговата публика.

  2. Becko
    #4
    Отговор на коментар #2

    Очаквах да се получи дискусия, но явно мълчанието е знак за съгласие...Благодаря за подкрепата!

  3. Вирус
    #3

    В България също от доста време си имаме патриотична музика. Нарича се "Чалга", ако въобще това "творение" може да се нарече "музика". Чалгата в България се наложи със спомоществователството на серия народни следпревратни правителства, сътворени от чалга политици, а когато политиците ти са чалгари, то рано или късно и населението става чалгарско. Напред България !

  4. Nely
    #2
    Отговор на коментар #1

    Това е точно така: ще чака човекът на изкуството някой да му даде пари или цензурата да му разреши... Ама то няма да е никакъв рок, който съществува въпреки ограничението. Това желание за опитомяване е много дразнещо.

  5. Becko
    #1

    Ха ха, Франс прес хленчи, че някакви "хора на изкуството" се опасявали, че може в бъдеще да им се наложи "някаква цензура!? И се споменават световно неизвестни пънкари и баба Жужа Конц!? А къде е мнението на титаните на рок и поп музиката - Омега, Локомотив ГТ, Неотон фемили и други велики унгарски музиканти, отдавна доказали, че не се боят от никаква цензура?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.