Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пауъл разкритикува демокрацията в Русия

0 коментара

Руският президент Владимир Путин заяви пред американския държавен секретар Колин Пауъл, че руско - американските отношения са достатъчно силни, за бъдат преодолени всякакви различия, предаде Би Би Си.

Това стана след необичайно директните критики за недемократичната политика на руското ръководство, отправени от Пауъл в статия, публикувана във вестник Известия днес, когато държавният секретар пристигна в Москва.

Критики към руската демокрация

В статията, която излезе на първата страница на най-големия руски всекидневник, Пауъл отправя най-острите забележки, изказвани някога от висш представител на администрацията на Буш към руската демокрация и върховенството на закона в Русия, отбелязва Ройтерс.

Бъдещото величие на Русия ще бъде постигнато чрез формирането на стабилни и демократични институти, изтъква Пауъл в статията си. "Ето защо у нас будят недоумение някои събития от последните месеци в руската вътрешна и външна политика. Според нас демократичната система в Русия още не е намерила необходимия баланс между изпълнителната, законодателната и съдебната власт", посочва държавният секретар и изказва мнение, че политическата власт в Русия все още не е изцяло ангажирана с правовите норми.

Макар че в статията си Пауъл не споменава името на руския финансов магнат Михаил Ходорковски, се смята, че забележките му за върховенството на закона визират именно ареста на Ходорковски, който мнозина смятат, че е по политически причини.

Загриженост за Чечения и страните от бившия СССР

В статията Пауъл изразява загрижеността на САЩ и от някои аспекти на вътрешната политика на Русия в Чечения и по отношение на съседни страни, влизащи в бившия СССР. "Ние признаваме териториалната неприкосновеност на Русия и нейния естествен интерес към съседните страни. Но признаваме също суверенитета и неприкосновеността на съседите на Русия и тяхното право на мир и уважение при отношенията с тези, с които имат общи граници", пише Пауъл в Известия.

Пристигайки в Москва от Грузия, където присъства на церемонията по встъпването в длъжност на новия президент Михаил Саакашвили, Пауъл заяви пред репортери, че ще настоява Русия да спази поетия през 1999 г. ангажимент и да изтегли войските си от Грузия и Молдова.

Русия каза, че ще са ѝ нужни 11 години да изтегли двете бази от бившата съветска република, но грузинците настояват това да стане максимално най- скоро.

Путин не отбеляза критиките

Срещата с Путин в Кремъл е преминала в по- дипломатичен тон в сравнение с този, който Пауъл използва пред Известия, предаде Си Ен Ен.

"Разбира се, ние имаме сфери на несъгласие...силата на нашите взаимоотношения ни позволява да дискутираме тези въпроси честно и открито", заяви Путин пред журналисти, без да отбелязва статията на Пауъл.

Руският президент посрещна американския държавен секретар в Зелената зала в Кремъл, където той често кани високопоставени чужди гости и поздрави САЩ за постиженията на програмата за изследване на Марс, като каза, че двете страни ще си сътрудничат в космическата област.

Той каза, че САЩ и Русия са съгласни, че ООН трябва да играе по- голяма роля в Ирак и посочи, че Вашингтон и Москва имат "солидни и здрави" отношения независимо от онова, което той нарече тактически различия.

Поведението на Руската федерация към САЩ ще е стабилно и предсказуемо, каза Путин.

Той добави, че Москва и САЩ са се договорили да обсъдят проблема за отписване на иракския дълг в рамките на Парижкия клуб.

Пауъл посочи споразумението от 2002 г. за редуциране на ядрените арсенали и други позитивни примери на руско - американското сътрудничество, което, по думите му, е постигнало напредък през последните три години.

"Ние сме удовлетворени от нивото на сътрудничество в Ирак и Афганистан", каза Пауъл и допълни, че сътрудничеството по тези въпроси ще продължи.

Първата среща на американския държавен секретар в Москва беше с руския външен министър Игор Иванов.
Преди визитата си в Москва Пауъл каза още, че другата разисквана тема ще е за състоянието на руската демокрация, на фона на критиките за последните авторитарни действия на руското ръководство, което бе обвинено, че използвало ресурсите си и контрола върху медиите, за да спечели парламентарните избори, проведени миналия месец.

Очакваше се Колин Пауъл да изрази загриженост и за свободата на медиите да отразяват изборите, особено като се има пред вид, че президентът Путин се очаква да бъде преизбран на поста през март.

Отгласи от тона на Студената война

Кореспондент на Би Би Си, който придружава Пауъл съобщава, че руският президент се намира в силна позиция, тъй като се ползва с подкрепата на обществото, а икономиката на страната процъфтява.

Докато беше в Тбилиси, Пауъл съобщи, че САЩ няма да подновяват програмата си за обучение на грузинската армия, след като тя приключи след няколко месеца.

Москва ще търси гаранции от Пауъл, че САЩ не се опитват да изместят руското влияние в Грузия. Настоящото присъствие на американски сили в Грузия притеснява Русия, както и строителството на петролопровода през грузинска територия, който ще отвежда каспийски нефт до западните пазари.

Щедрото внимание, което САЩ засвидетелстват на новия грузински президент, който е завършил образованието си в САЩ, също притеснява Русия.

САЩ също така изразяват тревога от продължаващото руско военно присъствие в Молдова.

Кореспондентите посочват, че дневният ред на Пауъл в Москва напомня времената на Студената война, независимо от сегашните добри отношения между САЩ и Русия, отбелязва Би Би Си.

Визитата на Пауъл в Москва става седмици преди провеждането на президентските избори в Русия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.