Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ПДИ: Президентът да върне закона, засекретяващ имотното състоянието на властта

5 коментара

Програма “Достъп до информация” (ПДИ) поиска президента Георги Първанов да наложи вето върху измененията на Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни длъжности. Това съобщи в петък ръководителят на правния отдел на програмата адв. Александър Кашъмов по време на представянето на годишния доклад за работата на ПДИ през 2005 г.

От “Достъп до информация” са изпратили официално искане до президента за налагане на вето заради разпоредбата в закона, според която информация за имуществото и доходите на заемащите висши държавни длъжности могат да се публикуват само след писмено съгласие от тяхна страна.

Според ПДИ тази законова разпоредба противоречи на конституцията, както и на член 10 от Европейската конвенция за защита правата на човека.

В отговор на въпрос на Mediapool, адв. Кашъмов заяви, че ако президентът отхвърли искането, то от “Достъп до информация” ще потърсят съдействието на омбудсмана, който да атакува текста пред Конституционния съд.

Според Кашъмов България е единствената страна в Европа, в която няма публични обсъждания на изработени от правителството програми и стратегии. По думите му, най - много проблеми се срещат при осигуряването на публичност на договорите, сключени от държавните и общинските институции с частни фирми.

“Докато в останалите европейски страни е немислимо тези договори да не бъдат публикувани, в България подобни контракти все още се тълкуват като търговска тайна”, обясни Кашъмов и даде пример с Естония и Естония, където това е задължително.

В периода февруари – март 2006 г. от ПДИ са изследвали прозрачността на работата на 411 публични институции – държавни и общински. Проверката е установила, че едва 281 (68%) имат официални Интернет страници, 30 (11%) от тях имат сектор за достъп до обществена информация, едва 22 (8%) са създали възможности са приемане на заявления по електронен път.

Николай Марков от ПДИ съобщи, че едва 2 институции са публикували в Интернет списъци с критерии кои документи са държавна тайна.

От “Достъп за информация” обясниха, че са направили своето изследване само информацията, която по закон трябва да бъде публична.

“Шокиращо е, че от всичките 281 институции, които имат сайтове, нито една не е публикувала вече разсекретени документи”, съобщи още Марков.

По думите му е често срещано явлението, след като някои документи бъдат разсекретени, да бъдат унищожавани без публично да се обяви падането на техния гриф за секретност.

В същото време в повечето случаи, когато гражданите поискат от институциите достъп до информация, такъв им е отказван.

За 2005 г. са отправени общо 286 молби за достъп, като в 163 от случаи отговорът е бил отрицателен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Попов
    #6

    ПДИ се оформят като един от малкото радетели за граждански права в днешна Б-я подвластна на дълбоко информационно затъмнение и гора от процедурни хватки от страна на институциите!Това, разбира се, се получава защото същите тези институции се ръководят от хора, чиито интереси биха били сериозно накърнени при реален граждански контрол!Тази ситуация, разбира се, не би могла да се получи без активното съдействие на мнозинството в този и предишния парламент, което показва, че много от тях също са дълбоко в играта по ограбването на българския данъкоплатец!

  2. ПРОЗРАЧНОСТ
    #5

    ЗА ПЪЛНА ПРОЗРАЧНОСТ НА УПРАВЛЕНИЕТО НА ДЪРЖАВАТА!!!

  3. Наблюдател
    #4

    окраденото и над това което се готви да окраде !!!!" разпоредбата в закона, според която информация за имуществото и доходите на заемащите висши държавни длъжности могат да се публикуват само след писмено съгласие от тяхна страна."Според ПДИ тази законова разпоредба противоречи на конституцията, както и на член 10 от Европейската конвенция за защита правата на човека."Европейски борд и Европейски закони - само това е спасението.Смърт на фашизма - свобода на народа !!!

  4. grazhdandka
    #2

    BRAVO!!!!!!!!!!Samo taka...shtom narodonaselenieto e ovchedushno i negramotno, pone edna organizaysia da se nameri da zagatne za tova, kak bi triabvalo da se raboti!BRAVO na ПДИ!!!!!

  5. ..Пеева
    #1

    Чи-бе! Чи-бе! Ууу! Штеточино! Шуга те појела, црева ти се као конац вукла по путу! Чи-бе!...Пас искриви главу, поче да жмирка прихватајући кривицу

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.