Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пекин отказа да се извини на Токио

3 коментара

Пекин обяви, че няма причина да се извинява на Токио по повод разрастващите се антияпонски протести в Китай.

Китайският външен министър Ли Чжаосън и японският му колега Нобутака Мачимура, който в неделя пристигна в Китай, се разминаха по въпроса за  масовите демонстрации, които продължават трета седмица в няколко китайски градове, предадоха световните агенции.

Китайците протестират срещу текста на японски учебник, който според тях оправдава престъпленията по време на японската окупация на Китай в периода 1931-1945 г. и срещу искането на Япония да получи постоянно място в Съвета за сигурност на ООН.

В сряда Япония допълнително раздразни Китай, като издаде право за добив на нефт и газ в спорна територия в източната част на Китайско море.

Кореспондент на Би Би Си отбелязва, че нито една от страните не е склонна на компромис, но те са готови да удържат ситуацията преди тя да създаде проблеми за търговията.

Основният проблем сега е, че японското правителство направи редица неща, които засегнаха китайците по въпроса за Тайван, както и по някои международни проблеми като човешките права и най-вече третирането на историята, каза китайският външен министър.

Говорител на китайското правителство, цитиран от официалната агенция Сингхуа каза, че протестите са предизвикани от грешното поведение и действия на Япония по редица въпроси, като нейната история на агресии.

Японският външен министър каза, че ще поднови исканията за извинение и компенсации за вреди, нанесени на имущество на японската държава.

Мачимура изказа силната тревога на своето правителство от събитията тези дни, включващи и актове на вандализъм срещу японски дипломатически мисии в китайски градове. Той изрази надежда, че китайските власти ще вземат необходимите мерки незабавно и в съответствие с международното право.

Разговорите на двамата първи дипломати започнаха на фона на продължаващи антияпонски демонстрации в няколко градове, включително Шънян в североизточен Китай и Шънчжън на юг.

Позицията на Пекин е, че макар властите да не одобряват крайните действия на някои протестиращи, вина за демонстрациите носи Япония, която е разгневила китайската общественост с опитите си да омаловажи своите действия в миналото.

Антияпонските настроения в Китай се разрастват. В събота протестиращи замерваха с камъни японското консулство в Шанхай, докато мирни демонстрации се състояха в Хонгзу и Тянджин.

Комунистическият Народен вестник в Китай призова в неделя обществеността да запази социалната стабилност.

Размахът на публичните протести е нетипичен за Китай, което показва, че те се ползват със скрита подкрепа от страна на властите, отбелязва Би Би Си.

Протести бяха организирани в град Ганджоу, административен център на южната провинция Гуандун. Силите на реда са блокирали подстъпите към стадиона, където се събират демонстрантите. 

Хиляди хора заляха в неделя улиците на Хонконг, скандирайки "Япония, признай престъпленията си". Според един от организаторите в митинга са участвали повече от 5000 души. " Искаме международната общност да ни подкрепи и да  настоява Япония да се извини за военните престъпления", каза той.

Петдесетина души демонстрираха пред японското посолство в Ханой, предаде Ройтерс. Смята се, че това са китайски студенти, живеещи във Виетнам.

Японец се замозапали пред генералното консулство на Китай в Осака в знак на протест срещу антияпонските демонстрации в Китай, като хвърлил по сградата стъклена бутилка, след което запалил дрехите си, напоени с възпламенителна течност. Полицаите успели да потушат пламъците и мъжът,  с много изгаряния, бил откаран в болница.

В момент, когато отношенията между двете страни са в най-кризисна точка от десетилетия насам, на визитата на японския външен министър се отдава особено голямо значение.

Мачимура каза, че желанието му е да намали напрежението, но никоя страна не е готова да отстъпи по серията от трудни въпроси, добавя кореспондентът на Би Би Си. Според анализатори е нужно всяка страна да направи някакъв значим жест, но едва ли има такава политическа възможност за това.

Сред текстовете в одобрените от Япония учебници, които разгневиха Пекин, са онези, в които клането на около 50 000 – 300 000 цивилни китайци в китайския град Нанджинг през 1937 и 1938 година е определено като “инцидент”.

Токио заяви, че частните фирми, а не правителството, са отговорни за съдържанието на учебниците, и че от решението на всяко училище зависи кой учебник да използва.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. I pak
    #4

    Kolko pati sda se izvinyava Tokyo?????I s kakvto i "zamah" da deistva dneshen Kitai pone oste 50 godini ste duha v garba na Yaponia. Dali ste mogat nyakoga da sprat kitaitsite da hrachat po ulitsite si i da sa vinagi mrasni i mirizlivi..., edva li?

  2. далай лама
    #3

    а Китай дали ще се извини на Тибет

  3. go6o
    #1

    си все същите-наглеци и манипулатори

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.