Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Петър Димитров иска цялата "Топлофикация-София"

15 коментара
Петър Димитров иска цялата "Топлофикация-София"

Министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров обяви в петък от Мексико, че иска да види 100 процента от акциите в "Топлофикация – София" в държавни ръце. Преди ден Столичният общински съвет гласува два варианта за прехвърляне на контрола върху парно на правителството. Градският парламент остави крайното решение дали 75 или 100 процента от акциите да станат държавни на кабинета.

Според администрацията на кмета Бойко Борисов, "морално" правилното решение е държавата все пак да остави надзорни функции на общината в Съвета на директорите на затъналото дружество. Те могат да бъдат подплатени с дял от 25 процента, което означава право на 1 член в борда. Сега общината притежава 58.2 процента, има 3 представители в 5-членния ръководен орган, но няма право на самостоятелни решения.

"Аз съм категорично против варианта общината да запази дял. Играхме го досега. Смятам, че трябва да има един ясен отговорен собственик. Според мен опцията за запазване на дял на общината е неприемливо и против интересите на софиянци", каза Димитров, но в типичния си стил не обясни защо смята така.

Министърът заяви, че в момента неговите юристи извършват проверка за законността на безвъзмездното прехвърляне на общинските акции в държавни ръце. Идеята за тази сделка бе подхвърлена в публичното пространство преди 20 дни от самия Димитров. Очевидно по това време МИЕ не е знаело дали това, което министърът говори, може да бъде осъществено по законен начин.

Червеният общински съветник Георги Кадиев и съпартийникът му в парламента Петър Кънев вече прогнозираха, че безвъзмездното прехвърляне на общинските акции на държавата ще излезе незаконно. Причината е, че няма законова база, върху която общините могат да прехвърлят акции без пари. Такава възможност е дадена само на държавата. Същото мнение бе изразено от общинския съветник от СДС и бивш председател на СОС Владимир Кисьов.

В четвъртък министерството обяви, че правителството ще увеличи капитала на Българския енергиен холдинг, за да се покрие дефицита на средства в "Булгаргаз" в следствие от потъващата финансово "Топлофикация". На този етап парното има 78 милиона лева просрочен дълг на държавния газов монополист за синьо гориво. Извън това все още общинското дружество виси с други близо 150 милиона лева, които са за разсрочено плащане.

Бърза приватизация, бавна приватизация

След решението на СОС, в тройната коалиция се появи първи разнобой в прогнозите за бъдещето на столичното парно. Според зам.-председателя на НДСВ Милен Велчев държавата трябва да пристъпи възможно най-бързо към продажбата на дружеството. В същото време вицепремиерът Ивайло Калфин обясни, че приватизацията надали ще може да се случи скоро.

"Приватизацията трябва да бъде извършена при три условия - купувачът да бъде стратегически инвеститор, да има прозрачност при конкурирането на кандидатите, както и незабавна рекапитализация за пълно и незабавно покриване на задълженията на дружеството", обясни жълтият депутат.

Ивайло Калфин обаче изрази своите съмнение, че в условията на финансова криза може да се появи значим инвеститор, който да плати за "Топлофикация" и да инвестира нужните средства в дружеството. Той призна, че парното не може да работи ефективно без внасяне на свеж капитал. Вицепремиерът също заяви, че държавата трябва да придобие 100 процента от акциите в "Топлофикация – София".

Калфин и Велчев застанаха на общи позиции само по въпроса, че държавата трябва да приеме под своя опека парното. Според двамата, правителството ще бъде гарант за изпълнение на неговите социални функции. Вицепремиерът заяви, че печалби от "Топлофикация" не бива да се търсят.

С началото на отоплителният сезон "Топлофикация – София" ще завлачва всеки ден с по 1 милион лева оборотни средства "Булгаргаз". Парното не може да се издължава заради високите цени на газа и работи на твърда загуба от по 7.50 лева на мегаватчас. Неразбориите около неговото управление водят до абсурдната зависимост по-голямо производство на топлоенергия – по-големи загуби. Ако ситуацията се запази същата до месец март, "Топлофикация – София" ще дължи около 120 милиона лева на "Булгаргаз", а "Булгаргаз" ще ги дължи на "Газпром".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. nik
    #16

    Този път, недуразомението п.димитров е прав!

  2. адвокат
    #14

    абсолютно незаконно прехвърляне - как искат тогава от другите да спазват законите.....

  3. nik
    #13

    Адвокат, сигурно си прав, че е незаконно, но, според мен, по-добре е (поне от формална гледна точка!) собствеността да е държавна, отколкото да е в ръцете на пиратите, на мутрата от Банкя.

  4. Наблюдател
    #12

    Вси4ки от 89 до сега са маскари:-Какви инвеститори са тези то 89 до сега?Идват и КУПУВАТ я завод,я токопреносими линии,я БТК и тн= сас саответните тарговски усложиа и преди вси4ко-КОМИСИОННИ.4ехите,които купиха ТОКА и ни го продават на цени,какжито искат и пе4албите отиват при тях,инвеститори ли са?А маскарите си полу4иха и полу4ават комисионните-ние,оба4е сме идиотите-тарпим ги...

  5. sam
    #11

    opropastiva.Kade ot negodnost da svarshi kakvato i da e polezna rabota, kade ot mafiotskite mu popalznovenia ili tezi na drujkite mu, no dosega naistina ima samo provali, neprkasnati korupzionni shemi (toi vse ne znae, no togava kakvo izobsto tarsi v obstinata?!), "otkradnati" imoti s falshiv negov podpis (interesno s krastche li se podpisva?), grada potanal v marsotia kato nikoga dosega v istoriata si i pr. i pr.Kraino vreme e da mu reznat i krilzata po prodajnite medii i sled 2 dni nikoi niama i da si spomnia za nego!

  6. Васко
    #10

    Всички говорят и пишат само за прехвърляне, акции, Булгаргаз и тк.н., а основния проблем на Топлофикация са несъбраните вземания. Ежедневно контактувам с разни "граждани", които твърдят категорично, че няма да плащат. Сега да ги видя Димитров и Станишев дали няма да бръкнат в общия джоб, за да покрият борчовете на софийските крадци на енергия. Аз лично не съм съгласен с мои пари да се плати парното или дори сградната инсталация на някоя панелна бабичка.

  7. 01
    #9

    Васко,а съгласен ли си панелната бабичка да плаща на Вальо Топлото и компания и на нея за това че стои на студено,без да пуска радиатора да и взимат цена, все едно че работи,А!!

  8. запознат
    #8

    Това е новина от няколко дни!

  9. Карина
    #7

    ако съветската правна мисъл не сътвори поредната си простотия със заобикаляне на закона :)))

  10. БСП
    #6

    Вижте им компетентността на тия!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.