Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Петролът удари $65,19, страните потребителки остават пасивни

2 коментара

Нов исторически рекорд достигнаха цените на петрола в азиатската сесия. Барелът удари 65,19 долара, след като американското правителство отчете вчера в редовния си седмичен доклад спад на запасите от бензин, предаде в четвъртък Асошиейтед прес. Друга причина за новата вълна максимални стойности на суровината са продължаващите опасения, че американските рафинерии няма да могат да отговорят на засиленото търсене през лятото.

Малко преди обед в Сингапур американският лек суров петрол поскъпна с 29 цента до 65,19 долара за барел в азиатската електронна сесия на Нюйоркската търговска борса. Вчера същите контракти за септември поскъпнаха с 1,83 долара за барел, за да закрият на равнище от 64,90 долара за барел, след като през деня отчетоха максимум от 65 долара за барел.

Трескавото покачване на цените на петрола до равнища, които доближават максималните стойности при предишните петролни шокове, налагат напълно да се осъзнае действителност, ако потребителят не иска да види всекидневието си засегнато от тази тенденция, коментираха още снощи експерти, цитирани от Франс прес.

Според анализаторите барелът не изглежда толкова далеч от 80-те долара достигнати по време на иранската революция през 1979 година. Още повече, че тази треска, протекла за изключително кратко време (42 процента поскъпване за една година) води корените си от геополитически проблеми (Ирак, Иран, Саудитска Арабия) и технически - липса на производствени мощности и на рафинерии, които биха могли да бъдат решени едва след няколко години.

За сметка на това пазарът изглежда напълно е изчерпал факторите, въздействащи за спад на цените, и някои анализатори посочват, че в скоро време може да бъде стигнат прагът от 70 долара за барел.

Досега, поне според видимите признаци, световната икономика се държи. Според Международния валутен фонд тя би трябвало да има растеж от 4,3 на сто през 2005 г. и 4,4 на сто през 2006 година.

Ръководителите на Г-7 се захванаха с темата за петрола, която вече е в дневния ред на всички техни срещи. Засега обаче става дума повече за увеличаване на мощностите или с други думи по-скоро да се направи така, че предлагането на петрол да следва търсенето, а не толкова да се намали самото търсене.

Евентуален спад на котировките изглежда малко вероятен при тези условия, предупреждава Жан-Франсоа Жианезини, експерт по петрола във Френския институт по петрола.

"Цените ще продължат да се покачват до може би 80 или 100 долара или с други думи докато потребителите, осъзнавайки тези цени, решат да намалят потреблението си. И докато те бъде достигнат този праг, понижение на цените на суровината няма да има", твърди Жианезини.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ...
    #2

    Momcheto ot Teksas dobre podredi wsichko. Cenite wisoki. Pechalbite wisoki. Nali predstawlqwa petrolnite kompanii. I priatelite ot Sauditska Arabia sa dowolni. Che i amerikancite dowolni. Towa shte spane Kitajskoto ikonomichesko razwitie mnogo poweche otkolkoto Amerikanskito. Kak da ne mu go priznae chowek, che si razbira ot rabotata.

  2. Пича
    #1

    Свиквайте с мисълта, че петролът никога повече няма да бъде евтин и по-точно - ще става все по-скъп. Причината - добивите не могат да бъдат увеличени повече,защото най-лесния за извличане петрол отдавна е изчерпан. В същото време новите находища не смогват дори да компенсират изчерпването на старите. А потреблението непрекъснато расте в световен мащаб! Представете си само какво се случва когато за няколко години 200 млн. китайци сменят велосипедите с автомобили! И всичко това не го казвам аз. Пуснете

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.