Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Петролният и газов бизнес е против маркирането на горивата

0 коментара

Вместо да се маркират горивата, които ще се използват за бита и нуждите на горското и селското стопанство, по-добре е да се въведе механизъм за връщане на акциза при доказване, че количествата се били продадени точно за тези цели. Това е становището на Българската петролна и газова асоциация (БПГА), изложено от нейния председател Андрей Делчев през журналисти.

Във връзка с въвеждането на диференцираните ставки при горивата и нулевия акциз за пропан-бутана от 2006 г., членовете на БПГА считат, че маркирането им само ще доведе до множество измами със закупуването на газ, който уж е за бита, но се използва за автомобили. Такава практика вече е била прилагана у нас преди години и е доказала своята неефективност, заяви Делчев.

Далавери обаче няма да има, ако търговците заплащат целия акциз, а след като счетоводно докажат какъв процент от пропан-бутана е продаден за бита, горското и селското стопанство държавата им възстановява съответната сума, каза Делчев.

Два варианта за отчитане на по-евтиното гориво

Има два варианта, които могат да се приложат за отчитане на горивото за бита, горско и селско стопанство, което се предвижда да се освободи от акциз през 2006 г., обясниха представители на Еко Елда България. Единият е крайните потребители да доказват на определен период от време пред данъчната администрация използваните количества и да им се възстановяват сумите. Този начин обаче не е особено приемлив, тъй като администрацията ни няма капацитет да поеме документацията, а и усложнява процедурата за гражданите и фирмите от двата специфични отрасъла, ползващи облекченията. По-добър е другият - тази процедура да се извършва от лицензираните акцизни складове, които трябва да заработят от 2006 г. Търговецът трябва да има стимула да си възстанови акциза, смятат ог Еко Елда.

Дали обаче държавата ще приеме предложението на БПГА и как ще се приложи то е въпрос на дискусии, уточни Делчев. Не може да се избяга от диференцираните ставки за пропан-бутана, но ако законът се приложи в сегашния си вид, проблемът ще рефлектира и върху задължителните запаси от горива, смята Петър Димитров от Газ Трейд. Според него с отлагането на срока за нулевия акциз за пропан бутана за 2006 г., просто се прехвърля отговорността за прилагането на евродирективите на следващия кабинет и бъдещия парламент. По думите му не е вярно, че бюджетът ще загуби 200-300 млн. лв. от премахването на ставката, както твърдят от финансовото министерство. По наши оценки загубата ще е едва 25 млн. лв., каза Димитров.

Според Андрей Делчев новият закон за акцизите трябва да се изпипа по-добре, защото освен проблема, който ще се създаде с маркирането на горивата, куцат и формулите за обезпечаване на отложените плащания на акцизите.

БПГА иска отлагане на отчисленията на нефтопродукти от бизнеса

БПГА ще настоява и държавата да отложи старта на набирането на първите 10 на сто количества 90-дневни запасни горива, които трябва да се осигурят от бизнеса през 2005 г. Според Закона за задължителните запаси от горива, през 2004 г. държавата трябва да внесе своите 10 на сто от петролните резерви, а от февруари 2005 г. фирмите от бранша да отделят също 10 на сто. Така за 10 години трябва да се осигури резервът.

Агенция "Държавен резерв и военно-временни запаси" обаче не е готова с методиката, по която ще се отчисляват горивата от бизнеса, нито с таксите, които ще се заплащат за съхранението им, заяви Делчев. Така през идния февруари ще настане хаос в бранша. Затова по-добре е срокът да се отложи за края на 2005 г., считат членовете на Българската петролна и газова асоциация, които държат около 55-56 на сто от пазара на горива у нас.

В отговор от Държавният резерв обявиха, че стартират проект по програма ФАР 2003 за оборудване и кадрово обезпечаване на надзора върху създаването, ползването и възстановяването на задължителните запаси от нефт и нефтопродукти. Неговата стойност е 1,4 млн. евро, от които 100 000 евро ще са съфинансирането от държавния бюджет.

Държавен резерв тепърва тръгва да прави екип за петролните запаси

По проекта през следващите 13 месеца служители на Държавния резерв ще се обучават как са създадат нормативната база, съгласно евростандартите. Този екип ще поддържа базата данни за нефтения резерв, която он лайн ще следи натрупаните запаси в отделните съхранители и ще поддържа постоянна връзка с митниците за внос/износ на петрол и производните му продукти.

Това, че едва сега стартира подготовката на кадрите, които след два месеца би трябвало да започнат координацията на набирането на 10 процента петролен запас от бизнеса, само потвърждава тезата на БПГА, че Държавният резерв няма готовността и че е необходимо отлагане на процеса по отчисляване на резервите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.