Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пхенян гони инспекторите на МААЕ и подновява ядрената си програма

0 коментара

Северна Корея прекратява международния контрол над ядрената си програма, съобщава южнокорейската агенция Йонхап, като се позова на текста на официална декларация на Пхенян.

Досега няма потвърждение, че Северна Корея е предприела стъпки да отстрани двамата инспектори на Международната агенция за атомна енергия /МААЕ/, но Йонхап се позова от официално съобщение на Пхенян, в който се казва, че Северна Корея смята, че инспекциите вече не са необходими.

Вчера бяха демонтирани контролните камери на МААЕ и пломбите на севернокорейския реактор в Йонбьон, като започна и зареждането му с гориво.

Пхенян обвинява САЩ, че искат да нападнат страната

Официалната севернокорейска държавна информационна агенция разпространи съобщение, че Съединените щати се стремят към конфликт със страната. В текста на севернокорейската агенция, цитиран от Ройтерс, се казва, че САЩ искат да свалят ръководството на страната като настояват Северна Корея първо да се откаже от ядрената си програма и едва след това да започнат диалог с нея за уреждане на спорните въпроси.

Според корейската агенция, изявленията на американския министър на отбраната Доналд Ръмсфелд и на други официални лица от Вашингтон показват, че САЩ искат по-скоро да ликвидират строя в Северна Корея, а не да водят разговори за преодоляване на спора. САЩ се хвърлят в "извънредно опасна конфронтация с КНДР, като казват, че нито ще водят диалог с КНДР, нито изключват възможността от война срещу нея", се подчертава в декларация на Пхенян. Според агенцията американските искания Пхенян да се откаже от ядрената си програма са само "празни мечти". В декларацията американците са обвинени, че под "абсурдния претекст" за севернокорейската ядрена програма приканват КНДР да се разоръжи, а след това ще я нападнат изненадващо, за да променят политическата ѝ система.

Северна Корея се готви да поднови оръжейната си ядрена програма

Изострянето на обстановката на Корейския полуостров започна след като през октомври Пхенян разкри, че въпреки международните споразуменията не е прекратил програмата си за производство на плутоний.

В отговор на това Вашингтон спря доставките на мазут, с които, съгласно споразуменията от 1994 г., компенсираше спирането на севернокорейската ядрена програма.

В резултат на спрените доставки на гориво в Северна Корея изпадна в тежка енергийна криза, която беше използвана като предлог за реактивиране на ядрения реактор в Йонбьон.

От 1 декември на цялата територия на КНДР е въведен строг режим на икономия на електроенергия. В много квартали на Пхенян има ток единствено във вечерните часове, като гражданите трябва да изключват електроуредите в 22,00 часа и да не ги включват преди 6,00. При температура от минус 15 градуса повечето жилища в столицата са без отопление, топла вода няма в целия град с изключение на дипломатическите и другите привилегировани квартали.

През последните дни световните агенции съобщиха, че властите в Пхенян са започнали да зареждат с гориво реактора в Йонбьон и че го готвят за пуск в най-кратки срокове. През последните дни Северна Корея демонтира контролните камери на МААЕ от реактора в Йонбьон, а вчера в корпуса му бяха вкарани първите 1000 пръта с радиоактивно гориво.

САЩ, Великобритания и МААЕ са обезпокоени, Русия - не В отговор на това Съединените щати предупредиха Северна Корея "да не пуска в действие нито един от замразените ядрени обекти" и да не "влошава" ситуацията.

Ние разбрахме, че Северна Корея пренася радиоактивно гориво в корпуса на ядрения реактор в Йонбьон и ще се опита отново да пусне това съоръжение, каза говорителка на Държавния департамент. "Още един път настояваме Северна Корея да не пуска в действие нито един от замразените обекти", подчерта тя, предупреждавайки, че подобни действия утежняват последиците от досегашните нарушения на международните задължения на КНДР.

В Лондон говорител на британското външно министерство също изрази "дълбока загриженост" от разкритията на Международната агенция за атомна енергия /МААЕ/, че Северна Корея е пренесла 1000 пръта с радиоактивно гориво в корпуса на реактора в Йонбьон. "Ние сме дълбоко загрижени от тези последни разкрития, каза говорителят. Постоянно обсъждаме с международните си партньори развитието на положението."

МААЕ, САЩ и други страни предполагат, че реакторът в Йонбьон, който е с мощност едва 5 мегавата, ще бъде пуснат единствено, за да се възстанови производството на плутоний и да се ускори създаването на ядрена бомба.

Шефът на МААЕ Мохамед ел Барадей посочи в петък, че реакторът в Йонбьон може директно да бъде използван за производство на оръжие. Той обясни, че плутоният няма мирно приложение, а количеството електроенергия е пренебрежимо.

Руски представители обаче изразиха мнение, че Северна Корея не разполага с технология, за да създаде ядрено оръжие.

Северна Корея няма нужния потенциал да създаде ядрено оръжие, заяви на пресконференция руският министър на атомната енергия Александър Румянцев, цитиран от АФП.

По думите на Румянцев за създаването на ядрено оръжие е нужна развита индустрия, а Северна Корея не разполага с такава.

На среща със севернокорейския посланик в Москва Пак И Чун руският заместник-външен министър Александър Лосюков подчертал, че Пхенян трябва да сътрудничи с Международната агенция по атомна енергия и да поддържа конструктивен диалог със САЩ, се казва в изявление на руското външно министерство.

В интервю за ИТАР-ТАСС руският заместник-външен министър отбелязва, че Русия е обезпокоена от ядрената програма на Северна Корея, защото тя застрашава стабилността на Корейския полуостров. Той допълва, че единствено оценката на МААЕ за подготовката по реактивиране на реактора Йонбьон може да разреши кризата без конфликти и емоционални изблици.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.