Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

По-малко хора са отишли на профилактичен преглед през тази година

Изследвалите се за онкологични заболявания са нараснали в пъти

0 коментара
По-малко хора са отишли на профилактичен преглед през тази година

По-малко хора са преминали през полагащите им се профилактични прегледи, които се поемат от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Това показват данните на касата за полугодието. През първите шест месеца на годината на профилактичен преглед са отишли 1 032 728 здравноосигурени. За същия период на миналата година те са били 1 043 813 души.

Всеки здравноосигурен човек има право на един профилактичен преглед годишно. При него личният лекар назначава лабораторни изследвания на кръв и урина и се дава анкетна карта на пациента, за да се определи в какви рискови групи попада. Правят се преглед на остротата на зрението и електрокардиограма. Според възрастта на пациентите се назначава изследване на холестерол, триглицериди и HDL-холестерол, за да се определи рискът от сърдечно-съдови заболявания. При наличие на определени рискови фактори се назначава и изследване на кръвна захар на гладно.

За първи път през тази година бяха въведени и PSA тест за рак на простата при мъжете над 50 години и преглед на мамограф за рак на гърдата при жените над 50 години. Данните на НЗОК сочат, че броят на извършените прегледи рязко се е увеличил.

За първите шест месеца на годината броят на извършените мамографски изследвания е 89 164. За същия период на 2010 г. те са били едва 28 596. Извършените PSA изследвания за профилактика на рак на простата до края на юни са били 108 217, като за същия период на миналата година броят им е бил само 8 800.

Значителното увеличение на броя на тези изследвания се дължи на факта, че до миналата година те са правени единствено по преценка на личния лекар при съмнения за наличие на заболяване, а не профилактично.

Освен че осигурените имат право на прегледите, те са и със задължителен характер. През тази година, ако не направят профилактичния си преглед, пациентите могат да загубят здравноосигурителните си права за един месец през следващата година. Освен това могат да бъдат глобени от 50 до 100 лв., а при повторно неявяване – от 100 до 200 лв. Правомощия да налагат тези санкции имат Регионалните здравни инспекции.

Но въпреки, че прегледите са със задължителен характер от години, хората масово ги пропускат, а и до момента не е известен случай на наложени санкции. За да бъде подобрена информираността на гражданите за обхвата и честотата на профилактичните прегледи от тази година бе въведено и изискването всеки личен лекар да поставя на общодостъпно място информация за това какво включват профилактичните прегледи и изследвания и колко често трябва да се правят.

Преди време лични лекари поискаха да се дава ден отпуск за прегледите, но идеята не се възприе, а много от работещите хора не желаят да чакат на опашки пред кабинетите на джипитата. Друга причина да не се правят профилактични прегледи е трудният достъп до лекар в някои райони на страната – например планинските села. Лишени от профилактика са и 2 млн. души, които са неосигурени и нямат право на прегледите, поемани от НЗОК.

Отделно от стандартните прегледи за лица над 18 години НЗОК заплаща прегледи за деца и бременни по програмите “Детско здравеопазване” и “Майчино здравеопазване”. Данните показват, че за първите шест месеца на тази година са извършени над 315 303 профилактични прегледа на деца във възрастовата група от 0 до 1 година, както и 117 165 прегледа на деца от 1 до 2 години. За възрастовите групи от 2 до 7 години и от 7 до 18 броят на извършените за този период профилактични прегледи са съответно – 268 704 и 243 279 . Децата до 1 година подлежат на профилактични прегледи всеки месец, от 1 до 2 години – 4 пъти в годината, от 2 до 7 г. – два пъти годишно.

Профилактичните прегледи при децата се извършват от личния им лекар, а в случай, че той няма придобита специалност по детски болести по желание на родителя или настойника може да се извършват от лекар с придобита специалност по детски болести.

Над 6 421 са извършените профилактични прегледи на бременни жени от техните лични лекари и над 197 918 хиляди – от специалисти. Профилактиката на бременните се извършва от специалист по акушерство и гинекология или личния лекар по желание на жената.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.