Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Подписана бе мирна декларация за Нагорни Карабах

5 коментара

Обща декларация за Нагорни Карабах за мирно решение на конфликта, съпроводено от международни гаранции, подписаха в неделя след преговори в Москва президентите на Русия, Армения и Азербайджан, предадоха руските агенции.

Армения и Азербайджан са готови да продължат усилията си за постигане на политическо решение на конфликта в Нагорни Карабах при посредничеството на Русия, САЩ и Франция, които са съпредседатели на Минската група на ОССЕ, се казва в декларацията, обявена от руския държавен глава Дмитрий Медведев.

Двете страни ще помогнат за стабилизиране на ситуацията в Южен Кавказ и за създаване на благоприятни условия за икономическо развитие и всестранно сътрудничество.

Илхам Алиев, Серж Саркисян и Дмитрий Медведев потвърждават важното значение на посредническите усилия от съпредседателите на Минската група на ОССЕ за разработването на основните принципи на политическото решение, се изтъква в декларацията.

В нея се добавя, че лидерите на Азербайджан и Армения са се договорили да продължат работата, включително чрез бъдещи контакти на високо равнище, по съгласуването на политическото регулиране на конфликта в Нагорни Карабах. Те са възложили на министерствата на външните работи да активизират преговорния процес във взаимодействие със съпредседателите на Минската група на ОССЕ, се казва също в декларацията.

До разпадането на Съветския съюз, Нагорни Карабах, чието население е основно арменско, влезе в състава на Армения със статут на автономна област. През 1991 г. територията се обяви за независима, което доведе до тригодишен въоръжени конфликт между самопровъзгласилата се република и Армения от една страна, и Азербайджан- от друга.

Статуквото не се е променило през последните години, като Азербайджан се опитва да въздейства върху непризнатата република с икономически лостове, а Армения помага на областта материално, макар и да не е признала независимостта ѝ. На границата периодично стават въоръжени сблъсъци, най-сериозният от които бе през март 2008 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гари Каспаров
    #6

    До 1991 г. Нагорни Карабах беше автономна област в ССР Азербайджан. Иначе не може да бъде, такива са географските дадености - Нагорни Карабах е арменски анклав в Азербайджан, т.е. арменска територия, заобиколена отвсякъде от азерска територия.

  2. BUGGER
    #4

    означава сигурна нова война.

  3. хм
    #3

    Публикацията е доста неточна, съдържайки информацията, че Нагорни Карабах е влязъл в състава на Армения. Такова нещо няма все още, а и непризнатата република сега се стреми към независимост, а не точно присъединяване към Армения. Освен това Армения официално не е участвала в тази война, продължила не 3, а 5 години...

  4. dark
    #2

    ...

  5. Елочка Людоедка
    #1

    Гледай си в паницата, момче! Геополитиката, още повече ролята на Русия в нея, не е за всеки,в частност и за тебе! Хубаво е все пак, че макар и граматически неправилно, пишеш руснаци с главно "Р".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.