Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Подписано е акционерното споразумение за "Южен поток"

7 коментара

Три от най-големите европейски енергийни компании подписаха споразумение с руския държавен монополист "Газпром" за построяването на газопровода "Южен поток”, който ще докарва руски газ в Европа, заобикаляйки Украйна.

Ференската EdF, италианската Eni и германската Wintershall ще имат общо 50% дял в проекта, докато руската фирма ще притежава другите 50%.
Плановете са газопроводът да бъде пуснат в експлоатация до края на 2015 г. Капацитетът на тръбата е 63 млрд. куб.м синьо гориво годишно.

"Южен поток” ще транспортира синьо гориво по дъното на Черно море. Един "ръкав" на газопровода ще транспортира суровината до България, Сърбия, Унгария, Словения, Австрия и Италия, а другият ще отвежда газ до Хърватия, Македония, Гърция и Турция.

Инвестиционният план за реализирането на проекта ще е готов през първото полугодие на 2012 г. Тогава той ще бъде представен и пред инвеститорите. Това е заявил главният изпълнителен директор на Eni Паоло Скарони пред руски информационни агенции. По думите му, само подводната конструкция на съоръжението ще струва около 10 млрд. долара.

Основният конкурент на "Южен поток” е подкрепяният от ЕС проект "Набуко”, който ще пренася газ от Каспийския район до Австрия, като минава през южна Европа.
Наскоро Русия привърши работата по друг подводен газопровод, който минава под Баренцово море до Германия. Той също намалява зависимостта на Москва от газопреносната система на Украйна, с която Кремъл често имаше спорове.

Разногласията за газовите плащания между двете държави често водеха до спиране на крановете и до газови кризи в Европа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    Щом Европа го иска значи този проект е нужен.Същото се отнася и за АЕЦ БЕЛЕНЕ.Не мога да разбера глупаците които са против тези проекти ,поставящи България на европейската карта.Или за тези хора е по-важно да си стоим в клоаката на Европа само и само да сме далеч от Русия.Тези проекти не трябва да се политизират в никакъв случай!

  2. Анонимен
    #6

    Никой не ни пита искаме го или не! Путин вкара западняците в проекта и вече той явно ще стане. Сега Путин да вкара западняците и в проекта АЕЦ Белене пък белким и той да стане! Че тогава Костов няма да има какво да каже!

  3. Анонимен
    #5

    България НЯМА интерес и полза от този проект! Той не е е приоритете за нас защото е отново руски. Ние искаме ДИВЕРСИФИЦИРАНЕ на енергийните си доставки!

  4. Анонимен
    #4

    Цитат: "Наскоро Русия привърши работата по друг подводен газопровод, който минава под Баренцово море до Германия." Според журналистите от "Медиапул", за да стигне до Германия, "Северен поток" минава през Баренцово море. В действителност, както на всички е известно от началното училище, става въпрос за Балтийско море, но къде ти? И тези неграмотници представят и коментират новини, градят обществено мнение. А, като личи от форума,се намират нещастници да им се връзват. То е по-зле от стария виц за Австрия и Австралия, Арктика и Антарктида, Ливърпул и Манчестър. Ех, Журналистчета, журналистчета... Помиярчета.

  5. Анонимен
    #3

    „Газпром“ вече не е лидер в доставките на газ за европейския пазар. Както пише полското издание Dziennik, руският газ е все по-малко конкурентен, тъй като „Газпром“ работи по дългосрочни договори, а например Катар – по спотови, които са на по-ниски цени с 25-30%.
    В действителност, според Международната агенция по енергетика (МАЕ), през януари, руският монополист е доставил на Европа 5% по-малко газ, отколкото преди кризата през 2008 г., докато Норвегия увеличава износа си с 31%. Безспорен лидер

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #2
  7. Анонимен
    #1

    Ей, списвачите, как сте с географията. Я вижте, къде е Баренцово море. То бива глупости, но Вие надминавате и управляващите!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.