Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Политици, магистрати и експерти от време на време ще си говорят при президента

0 коментара

Президентът Георги Първанов вече свика първото заседание на съвета за координация на борбата с престъпността, но така и не стана ясно с какво точно ще се занимава той за в бъдеще.

Деветият по ред съвет към Първанов няма да бъде легитимиран чрез специален закон ( както е Консултативният съвет по национална сигурност - КСНС), нито чрез специално споразумение между политическите сили. Именно по тези два пункта бяха основните резерви на управляващото НДСВ, откъдето предварително обявиха новият президентски орган за нелегитимен.

Първанов: Ще разменяме мисли

В началото на съвета Първанов обяви в присъствието на медиите: “Това не е поредният съвет към президентската институция, не е помощен орган на президентството”. Ето как държавният глава представи мисията на новия орган: “Той е просто един форум, на който ние ще можем свободно, диалогично, в търсенето на краен резултат в съответните становища, да разменяме мисли както по възможните законодателни инициативи, така и по конкретните управленски действия”.

След края на заседанието участниците излязоха с противоречиви оценки. Конкретни промени в наказателното правораздаване изобщо не бяха обсъждани, заявиха от по-голямата част от присъстващите, с изключение на БСП.

БСП: Президентът има цялостен пакет за законодателни промени

Социалистите посветиха специална пресконференция на събитието и техният участник във форума депутатът Младен Червеняков изтъкна, че “законодателните мерки беше най-основно дискутираният проблем на днешния съвет". По думите му, " президентът излезе с цялостен пакет от предложения за законодателни промени, както в НК и НПК, така и също в редица други закони". Той обясни, че никой от участниците не изразил противни становища на предложеното от държавния глава като необходими законови промени.

Според БСП е незрял моментът вече да не се кърпи наказателното право, а да се оформи концепция за промяната в НК и НПК. Червеняков заяви, че на заседанието не обсъдено коя точно политическа сила или власт ще внесе като законодателна инициатива новите проектозакони за НК и НПК и цялостната концепция, за да не се политизира въпроса. Наскоро главният прокурор Никола Филчев изложи идеите за промени в наказателните закони пред БСП.

Социалистите казаха, че характерът на съвета ще е експертен. В него обаче участват висши магистрати, представители на основните политически сили и министри ( днес те бяха пратили заместниците си), както и съветници на Първанов. Съветът ще се събира в същия формат, като при необходимост ще бъдат канени експерти, съобщиха от “Дондуков” 2 след сбирката.

Заседанието е било използвано от различните институции, за да се оплачат отново от проблемите си, съобщиха участници в сбирката на "Дондуков" 2. Съдебната власт например отново поставила въпроса за недостатъчния си бюджет.

Заседанието нямаше за цел да водим дискусия - професионална или по конкретни закони, не е това мястото, на което те трябва да бъдат обсъдени, беше лаконичен зам. правосъдният министър Севдалин Божиков. По думите му "срещата беше принципна и организационна".

Румяна Георгиева, която представи НДСВ на заседанието, заяви, че става въпрос за съвет за професионалисти, чиято основна цел ще бъде обмяна на информация и генериране на идеи по конкретните проблеми. Според нея съветът няма да има правомощията на КСНС, който е политически орган и конституиран със специален закон. При това положение ние ще участваме и в по-нататъшните заседания, каза Георгиева.

СДС: Рано е да се каже дали от това ще произтече някакъв орган

Съществуването на съвета при президента все още е с много въпросителни и е много рано да се каже дали от това ще произтече някакъв орган, заяви лидерът на СДС Надежда Михайлова. Според нея, ако съветът изобщо се конституира, най-вероятно ще бъде експертен и вече било работа на президента да уточни какви точно ще бъдат неговите функции и отговорности.

Участници в срещата съобщиха на mediapool.bg, че стенограмата от заседанието, както и предложенията на Първанов за функциите на съвета ще бъдат изпратени на всички институции, които днес бяха представени на срещата. Целта била те да дадат своите становища по предложенията на държавния глава. Това щяло да бъде тема и на бъдеща среща между Първанов и премиера Симеон Сакскобурггготски, който в момента е на почивка в Мадрид. Имало е и идея за разширяване на формата на органа, като в него бъдат включени и представители на адвокатурата, съобщи Божиков.

На заседанието Надежда Михайлова настояла да се уточни каква ще е координацията между новосъздадения орган и КСНС, тъй като не били ясни функциите на съвета. Първанов пък и отговорил, че това, което се създава, било форма за изразяване на мнения и изслушване на професионалистите, за диалог между експертите.

След срещата председателят на СДС постави въпроса с представителността на съвета. Съдебната власт беше представена на заседанието на най-високо ниво, а изпълнителната и мнозинството бяха представени на много ниско ниво, като изключим главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов, посочи Надежда Михайлова. Тя попита защо на заседанието не са присъствали министрите на вътрешните работи Георги Петканов и на правосъдието Антон Станков и дали това не означава бойкот на съвещанието от страна на управляващите.

Михайлова припомни, че по Конституция изпълнителната власт носи отговорността за борбата с престъпността. Присъствието си на първото заседание на съвета към президента лидерът на опозицията обясни с ангажираността на СДС с проблема за борбата с престъпността и допълни, че съветът е бил свикан в отговор на тяхната загриженост. От СДС съобщиха, че Надежда Михайлова няма да участва в бъдещи заседания на съвета и вероятно ще се излъчи друг представител.

"От една страна или излиза, че ние всички не сме разбрали каква е задачата, която си поставя органа или от друга страна, той си остава орган, който не е легитимиран съобразно българското законодателство в този момент", заяви председателят на СДС. Според Михайлова най-важното е, че дори и да има обмяна на идеи при президента, като обединител на нацията, мястото за коментирането на конкретните законодателни промени, в това число и на Конституцията, трябва да се обсъждат в парламента. Аз като лидер на една от политическите партии в Народното събрание ще изложа именно там предложенията на СДС по отношение на борбата с престъпността, бе категорична Надежда Михайлова.

Консенсус за промени в наказателните закони

Като необходими законодателни промени Първанов изброи всичко, което бе казано миналата седмица от главния прокурор Никола Филчев на срещата му с БСП, свързано с ускоряването на наказателния процес - въвеждането на по-кратки срокове за приключването на досъдебната и съдебната фази на процеса, ограничаване на възможността за връщане на делата за доразследване, рационализиране на процедурата по задържането на лица, като се опрости съдебният контрол за налагане на мярката за неотклонение задържане под стража, алтернативни форми на разследване, разглеждане и приключване на делата за по-леки престъпления.

Първанов изтъкна и необходимостта да се подкрепи идеята за гласуването на закон за конфискация на имущество от незаконна дейност и недоказан произход, както и нуждата от промени в наказателния кодекс, свързани с рационализиране на системата от наказания.

Повечето от участниците в срещата припознаха лансираните от Първанов идеи като свои.

От НСДВ твърдят, че до голяма степен идеите му за промени в наказателните закони се припокриват с техните. Представителите на мнозинството дори напомниха, че преди време МВР-шефът Георги Петканов лансира идеята за създаването на закон за конфискацията на имуществото на незаконно забогателите.

Зам.правосъдният министър Севдалин Божиков също припомни, че голяма част от предложенията се припокриват с предложените от ведомството промени в НПК. Според него е абсолютно невъзможно да се ограничи съдебния контрол при нагалането на най-тежката мярка за неотклонение "задържане под стража". "Ако имахме няколко осъдителни решения в Европейския съд в Страсбург, те бяха, защото съдът не осъществяваше контрола си по тези мерки", аргументира се зам. правосъдният министър.

Неговият колега зам.министърът на вътрешните работи Румен Стоилов обаче отговори отрицателно на въпроса дали така не се дават извънредни правомощия на главния прокурор.

Михайлова не отговори конкретно на въпроса дали СДС ще подкрепи предложенията за промени в НПК. По думите ѝ на срещата не са били направени конкретни предложения, а само са се чули мненията на участниците в съвещанието.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.